Máloktorý rodič by sa dnes nepotešil, keby videl svojho dospievajúceho potomka, ako vstáva z gauča, odkladá mobil či notebook a začína sa viac hýbať.
Vzhľadom na aktuálny nárast výskytu porúch príjmu potravy (PPP) a nespokojnosti s telom medzi deťmi sa však môže zdanlivo zdravé správanie stať problematickým. Rodičia by však nemali panikáriť, ale pýtať sa a zistiť, prečo sa to deje.
Aj psychologička pre prevenciu PPP z iniciatívy Chuť žiť Natália Meliš-Čuga pre SME potvrdzuje, že túžba po pohybe či športe nemusí byť signálom, že sa deje niečo zlé.

„Dôležité je vnímať kontext, v akom sa toto správanie prejavuje - ako poznáme dané dieťa, či bolo doteraz aktívne a akčné, na aký šport a pohyb bolo zvyknuté. A v neposlednom rade, ako sa vyjadruje o svojom tele a vzhľade,“ hovorí odborníčka.
Dodáva, že zbystriť pozornosť je vhodné, najmä ak dieťa začne cvičiť často a veľa, bez ohľadu na iné povinnosti a záťaž počas dňa.
Kondičný tréner Jaroslav Dulina tvrdí, že napriek tomu, že niektorí tínedžeri sú ukážkoví a trpezliví, stretáva sa aj s takými, ktorí nevedia, čo im cvičenie dáva a ako majú cvičiť, preskakujú obdobia športovej prípravy a sú nedočkaví. Tiež sú ovplyvňovaní sociálnymi sieťami, ktoré na nich chrlia recepty a spôsoby, ako urýchliť procesy.
V texte sa dočítate:
- Prečo by sa tínedžer nemal do zmeny púšťať sám.
- Kto mu môže pomôcť.
- Čo si všímať na tínedžerovi, ktorý začal viac cvičiť a mení aj stravu.
- Ako diskutovať o cvičení a strave.
- Ako správne cvičiť.
- Aké aktivity odporúča kondičný tréner.
Tínedžer by sa do zmeny nemal púšťať sám
Ak chcú dospievajúci zlepšiť kondíciu, zosilnieť či schudnúť, často zmenia svoje stravovacie aj pohybové návyky.
Nutričná terapeutka z Chuť žiť Michaela McLeod hovorí, že obdobie dospievania je veľmi náročné a často jedna poznámka týkajúca sa postavy môže roztočiť kolotoč chudnutia, analýzy jedálneho lístka a obmedzovania. V takej situácii je dôležité, aby mali deti možnosť poradiť sa s rodičmi alebo s odborníkom.