Pri batoľati musia byť rodičia neustále v pozore. Dieťa sa nielenže už v postieľke obracia, bez väčších problémov sa už aj postaví. Zdá sa, že ani chvíľu neobsedí.
Pripraviť mu jesť či upratať izbu môže byť výzvou aj pre rodiča, ktorý má všetky činnosti dôkladne naplánované. Nechať dieťa hrať sa s telefónom či pustiť mu video na tablete sa vtedy javí ako jednoduchý spôsob, ako ho na chvíľu zamestnať. Nový výskum však ukazuje, že by si to rodičia mali rozmyslieť.
Štúdia publikovaná koncom augusta v časopise JAMA Pediatrics ukázala, že ročné deti, ktoré trávili pri obrazovke dlhší čas, mali vo veku dvoch až štyroch rokov vyššie riziko oneskorenia v komunikácii a riešení problémov.
Japonskí výskumníci poukazujú na to, že ich zistenia podporujú predchádzajúci výskum, ktorý preukázal súvislosť medzi časom, ktorý malé deti strávia pri obrazovke, a následnými vývojovými dôsledkami.

„Hoci sa čas strávený pri obrazovke spája s oneskorením vo vývoji, môže mať aj výchovný aspekt v závislosti od programov sledovaných na elektronických zariadeniach,“ dodávajú, pričom pripomínajú závery metaanalýzy 42 štúdii z roku 2020.
Tá ukázala, že častejšie používanie obrazovky bolo spojené so znížením jazykových zručností, zatiaľ čo čas strávený pri vzdelávacích programoch bol spojený s ich zvýšením.
V texte sa dočítate:
- Čo ukázal japonský výskum.
- V ktorých oblastiach zaostávali dvojročné a štvorročné deti.
- Aké sú obmedzenia štúdie.
- Ako riadiť čas dieťaťa pred obrazovkou.
Oneskorenie vývoja aj v štyroch rokoch
Do štúdie bolo zapojených 7097 detí a ich matiek. Ich nábor sa uskutočnil medzi rokmi 2013 a 2017 v 50 pôrodníckych klinikách a nemocniciach v v Japonsku.