Bábätko pokojne spí na bruchu či boku. V jeho blízkosti sú rôzne plyšové hračky, vankúšiky a nariasená posteľná bielizeň. Rozkošné. No vhodné iba na štylizovanú fotografiu do rodinného fotoalbumu. Pre malé dieťa totiž takéto prostredie pri spánku predstavuje riziko syndrómu neočakávaného úmrtia dojčiat (SIDS), udusenia či uškrtenia.
Preto môže byť problém, ak sa takto bábätká zobrazujú na obaloch produktov, ktoré sú pre nich.
„V behaviorálnych vedách a lekárskej literatúre je dobre známe, že obrázky majú silu ovplyvniť spotrebiteľské návyky od alkoholu až po dojčenie. Vieme tiež, že hoci reklamné obrázky boli v minulosti dôležitým nástrojom presviedčania, boli tiež pre spotrebiteľov rovnako dôležitým zdrojom informácií,“ vysvetľuje výskumníčka Anne-Laure Sellierová v texte na odbornom portáli The Conversation.

Docentka marketingu na európskej obchodnej škole HEC Paris je súčasťou výskumného tímu, ktorý sa pokúšal zistiť, koľko ilustračných obrázkov na detských plienkach odporuje európskym odporúčaniam pre bezpečný spánok.
Nová štúdia, uverejnená v odbornom časopise The Journal of Pediatrics, ukázala, že takmer 80 percent obalov na plienky so spiacim dojčaťom ho zobrazuje v polohe, ktorá je jednoznačne identifikovaná ako hlavný rizikový faktor náhleho úmrtia dojčiat.
SIDS je neočakávané úmrtie dieťaťa mladšieho ako rok, ktoré aj po úplnom vyšetrení zostáva neobjasnené.
Na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR priemerne ročne takto zomrie sedemnásť dojčiat, v Českej republike SIDS podľahne viac než dvadsať detí a v Spojených štátoch je to približne 1400 detí.
V texte sa dočítate:
- Aké výsledky priniesla štúdia.
- Koľko krajín sa do štúdie zapojilo.
- Prečo je problém, ak ilustračné obrázky zobrazujú dieťa v nevhodnej polohe.
Problém pri takmer polovici balení
Výskumný tím našiel v jedenástich sledovaných krajinách 631 balení plienok pre deti s hmotnosťou nižšou ako päť kilogramov. Na polovici z nich bol obrázok so spiacim bábätkom.
Z analýz vyplynulo, že 79 percent balení, ktoré zobrazovalo spiace dieťa, bolo v rozpore s aspoň jedným odporúčaním na prevenciu SIDS.
Dieťa bolo v polohe na bruchu alebo na boku v 45 percentách prípadov. Na viac ako polovici boli s ním na obale plyšové hračky, vankúše, paplóny, prikrývky, nárazníky či uvoľnená plachta. V desiatich percentách sa delilo o spiacu plochu s inou osobou.