Menopauza sa zvyčajne začína v neskorej štyridsiatke alebo v skorej päťdesiatke a trvá niekoľko rokov.
Viac ako 80 percent ľudí počas nej zažíva pocit rozpálenia tváre, krku aj hrudníka. Často ho sprevádza potenie, sčervenanie kože, búšenie srdca aj pocity fyzického nepohodlia. Tieto vazomotorické symptómy známe ako návaly tepla, môžu trvať aj niekoľko minút.
Štúdie ukazujú, že osoby, ktoré ich majú, sú vystavené vyššiemu riziku chorôb, ako sú osteoporóza, Alzheimerova choroba, cukrovka a kardiovaskulárne choroby.
Healthcare summit
- Ako prebrať zdravotníctvo z klinickej smrti? Aj o tom budeme diskutovať na konferencii Healthcare summit (4. – 5. decembera 2023)
- Pozrite si program
Okrem toho návaly tepla môžu spôsobiť poruchy spánku. A tie majú negatívny vplyv na celkové zdravie ženy.
Návaly tepla sa dajú niekedy zmierniť úpravou životného štýlu. Odborníci odporúčajú udržiavať si zdravú hmotnosť, vyhýbať sa alkoholu a kofeínu či nejesť korenené jedlá.
Nový výskum nedávno publikovaný v časopise Complementary Therapies in Medicine tvrdí, že dodržiavanie nízkotučnej vegánskej stravy, ktorá obsahuje sóju, vedie k zníženiu návalov tepla v menopauze až o 95 percent.
„Ženy, ktoré chcú bojovať proti návalom tepla, by mali kŕmiť baktérie v črevách vegánskou stravou bohatou na ovocie, zeleninu, obilniny a strukoviny, ktorá tiež vedie k zníženiu hmotnosti a chráni pred srdcovými chorobami a cukrovkou druhého typu,“ hovorí spoluautorka štúdie Hana Kahleová.
V texte sa dočítate:
- Prečo sa výskumníci zamerali na vplyv vegánskej stravy.
- Aké zmeny nastali v črevnom mikrobióme sledovaných žien.
- Čo odporúča zaradiť do stravy dietologička.
Výhody vegánskej stravy
Kahleová pre web Medical News Today (MNT) poukázala na to, že výskumy vrátane toho ich z roku 2020 naznačujú, že vegánska strava podporuje chudnutie a môže pomôcť v boji proti obezite, ktorá je jedným z rizikových faktorov pre návaly tepla.
„Vegánske stravovanie sa tiež vyhýba mäsu a mliečnym výrobkom, ktoré majú vysoký obsah nasýtených tukov a zlúčenín nazývaných konečné produkty pokročilej glykácie, ktoré spôsobujú zápal. Ten môže prispieť k návalom tepla,“ vysvetľuje riaditeľka klinického výskumu vo Výbore lekárov pre zodpovednú medicínu.

Dodáva, že niektoré výskumy tiež ukazujú, že ženy, ktoré majú návaly tepla, môžu byť vystavené zvýšenému riziku srdcových chorôb a rakoviny prsníka. A práve vegánska strava môže pomôcť znížiť riziko oboch.
Hoci na liečbu návalov tepla sa môžu použiť estrogénové a estrogén-progestínové lieky, odborníčka upozorňuje, že zvyšujú riziko rakoviny prsníka a kardiovaskulárnych problémov. Na druhej strane, vegánske diéty podľa nej môžu tieto riziká znížiť.
Výskum tiež ukazuje, že sójové produkty sú spojené so znížením rizika rakoviny prsníka.
Návaly tepla a črevný mikrobióm
Kahleovej tím pracoval s údajmi od 84 žien po menopauze, ktoré sa zúčastnili na štúdii na zmiernenie vazomotorických symptómov. Účastníčky uviedli, že každý deň mali dva alebo viac miernych až silných návalov tepla.