S tradičným japonským jedlom suši sa neodmysliteľne spájajú prílohy ako nakladaný zázvor, sójová omáčka a chýbať nesmie ani štipľavá zelená pasta z wasabi.
Práve s poslednou ingredienciou sa spája nový výskum, ktorý ukázal, že wasabi zlepšuje krátkodobú aj dlhodobú pamäť. Minimálne sa to týka ľudí starších ako 60 rokov.
Výskum vykonal tím odborníkov na kognitívne zdravie a výskum starnutia z univerzity v Tóhoku. Podľa štúdie uverejnenej v odbornom časopise Nutrients podával počas troch mesiacov jednej skupine starších dobrovoľníkov denne tablety wasabi a druhej skupine placebo.

„Z predchádzajúcich štúdií na zvieratách sme vedeli, že wasabi má zdravotné výhody. Čo nás však skutočne prekvapilo, bola dramatická zmena. Zlepšenie bolo naozaj významné,“ uviedol Rui Nóči, vedúci výskumník štúdie a docent v Inštitúte rozvoja, starnutia a rakoviny na Tóhockej univerzite, pre CBS News.
V texte sa dočítate:
- Ako sa zlepšila pamäť dobrovoľníkom.
- Prečo skúmali účinky wasabi.
- Či postačí pasta wasabi ponúkaná na našom trhu.
Účinky wasabi
Špecialista na prevenciu demencie sa rozhodol pre liečbu wasabi po tom, čo zistil, že veľa ľudí nezostáva pri konvenčných metódach na zachovanie zdravia mozgu. Takými sú stredomorská strava, cvičenie a hudobná terapia.
Japonský tím vedcov poukazuje na to, že výživa je dôležitým faktorom kognitívneho zdravia starších ľudí. Nielen spomínaná stredomorská strava, ale aj príjem zeleniny a ovocia vedie k zlepšeniu kognitívnych aj mozgových funkcií u zdravých starších dospelých.
Nedávne štúdie tiež preukázali, že zdraviu prospešné môžu byť aj koreniny a bylinky. Napríklad príjem zázvoru a cesnaku zlepšuje kognitívne funkcie u starších dospelých s demenciou aj bez nej.
„Viaceré koreniny a bylinky sa môžu vo veľkej miere používať v každodenných jedlách. Používame ich napríklad pri varení na dochucovanie, maskovanie a farbenie. Preto testovanie pozitívneho vplyvu korenín a byliniek na kogníciu priťahuje veľkú pozornosť,“ konštatujú.

Nóči usúdil, že každodenný doplnok by bol udržateľnejší najmä pre seniorov, a zároveň by mohol mať väčší prínos ako iné protizápalové, antioxidačné koreniny, ako sú zázvor či kurkuma.
Japonský tím sa rozhodol bližšie pozrieť na tvrdenia, že wasabi pomáha pri kognitívnych schopnostiach vďaka údajnému upokojujúcemu účinku na mozog. Na základe neho sa totiž predáva ako výživový doplnok.
Hlavnou účinnou zložkou japonského wasabi je biochemická látka s názvom 6-MSITC. Je to známy antioxidant a protizápalový prostriedok. Podľa Nóčiho sa inde v rastlinnej ríši vyskytuje len v stopových množstvách.
Zlepšenie pamäti
Na dvojito zaslepenej randomizovanej štúdii sa zúčastnilo 72 zdravých osôb vo veku 60 až 80 rokov. Polovica z nich užívala pred spaním 100 miligramov extraktu wasabi, teda kapsulu 6-MSITC. Zvyšok dostával placebo.