Nechutenstvo, nutkanie na vracanie alebo dávenie, telesná slabosť, únava, či psychická vyčerpanosť, patria k hlavným príznakom tehotenskej nevoľnosti, ktorú odborníci volajú aj hyperemesis gravidarum.
Ide o pomerne bežný stav. Odborníci predpokladajú, že v určitom období tehotenstva postihuje sedem z desiatich žien. Napriek tomu sa dlho vedelo len veľmi málo o tom, prečo vzniká.
Nedávno však vyšla v prestížnom časopise Nature štúdia, v ktorej vedecký tím z Univerzity v Cambridgei predostrel teóriu o tom, čo sa v ženskom tele deje.
Spúšťačom nevoľnosti a vracania v tehotenstve je podľa nich hormón, ktorý produkuje plod.
Ovplyvňuje kvalitu života tehotných žien
Tehotenská nevoľnosť môže ovplyvniť kvalitu života tehotných žien, dokonca aj v takzvaných miernych prípadoch.
Pritom približne jedno až tri percentá žien trpí ťažkou formou takzvaných tehotenských nevoľností. V týchto prípadoch je vracanie také silné, že schudnú a sú často dehydrované.
"V jednej štúdii bol tento stav najčastejším dôvodom hospitalizácie žien v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Súvisí s horšími tehotenskými výsledkami a jeho účinok môže pretrvávať aj po skončení tehotenstva. Niektoré ženy uvádzajú, že tento stav im spôsoboval psychické utrpenie a je dôvodom, prečo sa zdráhajú znova otehotnieť," píšu v texte na portáli The Conversation vedci Sam Lockhart a Stephen O'Rahilly, ktorí pôsobia na Univerzite v Cambridgei a podieľali sa aj na novej štúdii.
"Skutočnosť, že sa tehotenská nevoľnosť vyvíja na začiatku tehotenstva a vždy vymizne na jeho konci, silne naznačuje, že príčina pochádza z rozvíjajúceho sa tehotenstva. Ale podrobnosti o tom, ako a prečo sa to deje, zostali nepolapiteľné," dodávajú.
Dôsledkom tohto nedostatku je sťaženie vývoja liečby a pretrvávanie stigmy, ktorá je s tehotenskou nevoľnosťou spojená.
Čo spôsobuje nevoľnosť?
Podľa nového výskumu k riziku tehotenských nevoľností prispieva zvýšená hladina hormónu, ktorý sa nazýva GDF15.
Predchádzajúce výskumy už ukázali, že hormón GDF15 znižuje príjem potravy u myší a to tým, že pravdepodobne pôsobí na malú skupinu buniek v spodnej časti mozgu. O tej je známe, že vyvolávajú nevoľnosť a vracanie.
"Ako taký bol GDF15 skúmaný v súvislosti s terapiou obezity. Skoré štúdie potvrdzujú, že u ľudí potláča chuť do jedla, ale spôsobuje aj nevoľnosť a vracanie. Už dlho je známe, že sa hojne vyskytuje v ľudskej placente, a tiež je vo veľmi vysokých koncentráciách prítomný v krvi zdravých tehotných žien," vysvetľujú Lockhart a O'Rahilly.
Práve tieto informácie naznačovali vedcom, že hormón GDF15 by mohol súvisieť s tehotenskou nevoľnosťou.
Chýbalo však podrobné vysvetlenie, či a ako ovplyvňuje aj závažnosť nevoľnosti.
Čím väčšia citlivosť, tým horšia nevoľnosť
V novej štúdii vedci ukázali, že počas tehotenstva produkuje hormón GDF15 plod. V tele matky následne nastáva zvýšenie hladiny hormónu na úroveň, na ktorú nie je zvyknutá.