SME

Ste muž a bežíte nielen vo sne, ale aj v posteli? Na 80 percent budete mať parkinsona

Aký je život s RBD.

Predvádzanie snov môže naznačovať zdravotné problémy, pričom jedným z najčastejších a najvážnejších je Parkinsonová choroba.Predvádzanie snov môže naznačovať zdravotné problémy, pričom jedným z najčastejších a najvážnejších je Parkinsonová choroba. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Keď začali pred desiatimi rokmi spolu žiť, manželku Wesa Millsa ohromil a pobavil jeho zvláštny nočný zvyk. Svoje sny prežíval dramatickým spôsobom.

Niekedy v posteli bežal, aby unikol útočníkovi, či lákal malého medvedíka čistotného, aby mu jedol z ruky, alebo plánoval so spoluväzňami postup počas väzenskej vzbury.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Smiala som sa na tom a volala som to ‚Wesova šou‘,“ hovorí 49-ročná Eileen Millsová z Taosu v štáte New York.

Ale už sa jej to nezdá smiešne.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Neurovedkyňa: Pacient s parkinsonom môže prehrať v kartách celý majetok. Môže za to liek Čítajte 

Wes Mills, ktorého diela vystavovali v Múzeu amerického umenia Whitneyovej (The Whitney) a v Múzeu moderného umenia v New Yorku (MoMA), už viac ako rok nedokáže udržať ceruzku. Jeho tras sa začal najprv na jednej strane tela, no teraz už má postihnuté obe strany. V januári mu vo veku 63 rokov diagnostikovali Parkinsonovu chorobu.

Výskumníci tvrdia, že predvádzanie snov môže naznačovať zdravotné problémy, pričom jedným z najčastejších a najvážnejších je Parkinsonova choroba. Wes Mills začal stvárňovať svoje sny viac ako desať rokov predtým, ako sa u neho objavil prvý tras.

Ďalšími bežnými stavmi, ktoré môžu viesť k prežívaniu snov, sú obštrukčné spánkové apnoe a posttraumatická stresová porucha (PTSD).

Tým, ktorí pravidelne živo imitujú svoje sny, odborníci radia navštíviť lekára a podstúpiť vyšetrenie spánku, aby sa zistila príčina ich správania.

SkryťVypnúť reklamu

Príliš živé sny

Pri prechode do fázy REM spánku vyznačujúcej sa rýchlymi pohybmi očí (rapid eye movement - REM) sa telo zvyčajne dostáva do stavu takmer úplnej paralýzy, aby snívanie aktívne neprežívalo. Niektorí ľudia - približne jedno percento starších ako 50 rokov - však túto paralýzu strácajú.

Vedci tvrdia, že chronický stav spánku, známy ako porucha správania v REM spánku (REM sleep behavior disorder - RBD), sa najčastejšie objavuje u mužov v neskorom strednom veku.

„Mozgový kmeň má dve prepojené jadrá, ktoré vytvárajú ochrannú paralýzu pri REM spánku, a keď sa jedno z nich alebo ich spojovacia dráha poškodí, uvoľní sa svalový tonus. Potom môžu ľudia prežívať svoje sny aj navonok,“ vysvetľuje Carlos Schenck, psychiater z Regionálneho centra pre poruchy spánku v Minnesote.

SkryťVypnúť reklamu

Spolu s kolegami v roku 1986 prvýkrát opísali RBD u štyroch mužov a jednej ženy, ktorí mali 60 rokov a viac. Väčšina z nich mala niekoľko skúseností s tým, že sa pre agresívne správanie počas spánku zranili alebo ublížili partnerovi ležiacemu vedľa.

Jeden pacient sa pokúsil uškrtiť manželku, keď sa mu zdalo, že bojuje s medveďom, zatiaľ čo iný, ktorému sa snívalo, že je futbalista, prevrhol nábytok.

Výskumníci konštatovali, že RBD sa líši od námesačnosti, pretože tá má pôvod v spánku mimo fázy REM.

Súvisiaci článok Parkinsonova choroba sa neprejavuje len trasom. Vážne treba brať aj halucinácie, hovoria vedci Čítajte 

Iné príčiny

Predvádzanie snov výskumníci zdokumentovali aj pri ťažkej obštrukčnej spánkovej apnoe. Dôvodom je, že spôsobuje, že ľudia počas spánku náhle, na krátky čas prestanú dýchať a čiastočne sa prebudia. Keďže tieto zastavenia dýchania sú najčastejšie a najzávažnejšie v REM spánku, môžu podľa Schencka ľudia aktívne prežívať svoje sny, čím napodobnia príznaky RBD.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Národnej rady pre starnutie má obštrukčné spánkové apnoe približne 39 miliónov dospelých v USA. Nie je však známe, koľko z týchto dospelých ľudí je aktívnych mimo sna.

Aj osoby s PTSD môžu vykazovať znaky prežívania traumy cez imitáciu snov. Približne 70 percent pacientov s PTSD uvádza poruchy spánku a až 70 percent má opakujúce sa nočné mory. Schenck dopĺňa, že nie sú žiadne údaje o prevalencii prežívania snov pri PTSD.

Súvislosť medzi RBD a Parkinsonovou chorobou

Riziko vzniku Parkinsonovej choroby je u osôb s RBD závratne vysoké. U osôb s idiopatickou RBD vo veku 50 rokov a viac, ktorá sa vyskytuje spontánne bez iných zdravotných ťažkostí alebo nedávnych zmien liekov, je 130-krát vyššia pravdepodobnosť vzniku Parkinsonovej choroby v porovnaní s osobou bez tejto spánkovej poruchy.

SkryťVypnúť reklamu

„Nič podobné tomu neexistuje. Až u 80 percent ľudí, ktorí majú tento stav, sa o 15 až 20 rokov neskôr vyvinie Parkinsonova choroba,“ hovorí Ronald Postuma, riaditeľ neurológie v McGill University Health Centre.

Súvisiaci článok Genetička: Predispozícia na alzheimera by sa mala dať testovať. Výsledok môže zmeniť život Čítajte 

Pri predpovedaní prípadného vzniku Parkinsonovej choroby je RBD desaťkrát lepší ako akýkoľvek iný klinický marker, napríklad abnormálne motorické vyšetrenie alebo strata čuchu. RBD silno súvisí aj s inými synukleinopatiami - skupinou ochorení, ktorá zahŕňa demenciu s Lewyho telieskami a atrofiu viacerých systémov.

Predpokladá sa, že abnormálne zložený proteín alfa-synukleín zohráva úlohu tak pri idiopatickej RBD, ako aj pri Parkinsonovej chorobe a iných synukleinopatiách. Keď sa takto zložený proteín nahromadí do veľkých toxických zhlukov v mozgu, môže narušiť funkciu nervových buniek a spôsobiť príznaky Parkinsonovej choroby, ako sú tras a stuhnutosť.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci tvrdia, že mozog ľudí s idiopatickou RBD má dostatok abnormálne zloženého alfa-synukleínu na to, aby ovplyvnil ich REM spánok, ale ešte sa tento škodlivý proteín nerozšíril ďalej do mozgu.

Zriedkavejšie môže byť RBD spôsobená mŕtvicou, nádorom alebo liekmi, napríklad niektorými antidepresívami.

Výskum a RBD

RBD predstavuje pre výskumníkov jedinečnú príležitosť študovať včasnú Parkinsonovu chorobu, jej postup a preventívne terapie. Napríklad profesorka klinickej neurovedy na Oxfordskej univerzite Michele Huová spoluvedie randomizovanú placebom kontrolovanú štúdiu na pacientoch s RBD. Testujú v nej, či liekom dokážu znížiť zápal mozgu, ktorý je skorým príznakom Parkinsonovej choroby.

„Vieme, že aj zmeny životného štýlu, ako napríklad cvičenie, znižujú progresiu Parkinsonovej choroby, preto je to o dôvod viac, že to bude pravdepodobne účinné aj pri RBD,“ uvádza Huová s tým, že to hovorí všetkým pacientom, ktorým diagnostikujú RBD.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia s RBD, ktorým ju diagnostikovali v spánkovom laboratóriu, sa môžu prihlásiť do registra RBD, ktorý zriadilo konzorcium North American Prodromal Synucleinopathy (NAPS). Jeho cieľom je vyvinúť liečbu, ktorá zabráni vzniku neurodegeneratívnych porúch spojených s RBD alebo ich oddiali.

Nadácia Michaela J. Foxa tiež hľadá ľudí, ktorí prežívajú svoje sny, aby sa zapojili do Iniciatívy markerov progresie Parkinsonovej choroby (PPMI), aby sa identifikovali biologické markery rizika, vzniku a progresie Parkinsonovej choroby.

Súvisiaci článok Neurológ: Nespavosť má každý a všetci chcú tabletky. No oblbovákmi sa zlý spánok nevyrieši Čítajte 

Po diagnostike RBD

„Musíte si svoj život plánovať primerane - naplánovať si dôchodok či financie, výlety s rodinou, ktoré ste odkladali,“ hovorí Schenck. Myslí si, že znalosti sú naozaj veľmi užitočné, nielen pre obavy a zúfalstvo z budúcnosti, ale aj pri plánovaní života.

SkryťVypnúť reklamu

Eileen Millsová sa snaží nájsť rovnováhu medzi životom v prítomnosti, napríklad turistikou s manželom a ich psom, a nevyhnutnými prípravami na budúcnosť na základe jeho nedávnej diagnózy, ako je napríklad dlhodobé poistenie.

Wes Mills stále rád tvorí. Preorientoval sa na veci, ktorým sa môže venovať, ako sú sochárstvo a práca s drevom.

„Keď bolo zrejmé, že nedokáže udržať ceruzku, ani nezaváhal. Jednoducho sa okamžite pustil novým smerom. Wes je naozaj najneobyčajnejší človek, akého poznám,“ uzatvára Eileen.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 808
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 647
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 685
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 668
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 265
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 186
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 287
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu