Med je v mnohých kultúrach uznávaný ako prírodný liek. Staroveké civilizácie hovorili o jeho terapeutickom potenciáli a využívali ho na rôzne liečebné účely.
Napríklad starí Egypťania, Asýrčania, Číňania, Gréci a dokonca aj Rimania používali med na hojenie rán. Viaceré kultúry ho dodnes považujú za liek na bolesť hrdla a kašeľ.
Existujú aj ľudia, ktorí tvrdia, že med môže zmierniť príznaky sennej nádchy. Zástancovia tejto teórie hovoria, že to je možné vďaka protizápalovým a antialergickým vlastnostiam medu. Mnohé z týchto tvrdení nie sú však ničím podložené.
Čo teda o tomto odvekom lieku hovorí veda?
Odpoveď na túto otázku hľadali v texte na portáli The Conversation vedci Samuel J. White a Philippe B. Wilson z Nottingham Trent University vo Veľkej Británii.
Nedávne štúdie totiž skúmali, či má med potenciál zmierniť príznaky sennej nádchy. Podľa odborníkov priniesli viaceré zaujímavé výskumy, ktoré síce vyžadujú ďalšie skúmanie, no zaslúžia si pozornosť.
V texte sa dočítate:
- Čo má med spoločné s imunoterapiou.
- Prečo sú protizápalové vlastnosti medu zaujímavé, pokiaľ ide o sennú nádchu.
- Či dokáže med meniť zloženie črevnej mikroflóry.
- Od čoho závisí zloženie medu a ktorý med obsahuje viac terapeutických látok.
- Prečo ho treba brať ako doplnok, nie ako hlavnú liečbu.
Med ako forma imunoterapie
Jeden zo zaujímavých aspektov, ktoré vedci skúmajú, je napríklad to, či môže med pôsobiť ako určitá forma imunoterapie. Ide o liečebnú stratégiu, ktorej cieľom je meniť odpoveď imunitného systému na alergény.