Beh patrí medzi populárne a obľúbené športy. Nečudo, že jeho priaznivé vplyvy na ľudské zdravie už dokázala nejedna vedecká štúdia.
Prispieva napríklad k lepšiemu spánku, posilňuje nielen kolená a chrbticu, ale aj imunitný systém či kognitívne funkcie, ku ktorým patrí pamäť, myslenie, plánovanie alebo schopnosť riešiť problémy.
Už pri letmom pohľade na hlúčik viacerých bežcov je badateľné, že takmer každý má iný štýl. Francúzskych vedcov zaoberajúcich sa ľudskou biomechanikou napadlo, či by spôsob behu mohol súvisieť s typom osobnosti daného človeka. Výsledky ich štúdie uverejnil odborný časopis PLOS ONE.
Beh je omnoho osobnejší
Možno ste to už postrehli: niektorí ľudia bežia hladko, so zdanlivou ľahkosťou, ako keby sa vznášali. Zatiaľ čo beh iných vyzerá nemotorne a strnulo. Budia dojem, že táto aktivita im nie je príjemná ani blízka.
Štýl behu je založený najmä na fyzických predpokladoch. Vedecký tím z Francúzska hovorí, že to nie je všetko. Problematika je omnoho osobnejšia. Podľa ich hypotézy totiž štýl behu môže súvisieť s osobnosťou človeka.
Aby zistili, či to tak naozaj je, požiadali 80 dospelých dobrovoľníkov, aby si trikrát zabehli 50-metrovú trať. V každom behu menili rýchlosť a výskumníci aktérov počas aktivity nakrúcali.
Okrem toho účastníci štúdie absolvovali aj štandardizovaný psychologický test, ktorý sa používa na stanovenie osobnosti klienta.

Prekvapivé výsledky
Následne vedci porovnali video a výsledky psychologických testov. Zistili, že dobrovoľníci s určitými typmi osobnosti mali naozaj tendenciu pre podobný štýl behu.
Napríklad ľudia s intuitívnou osobnosťou mali pružný beh. Keď bežali, používali nohy ako pružiny a jemne vyskočili. Viedlo to k tomu, že ich štýl behu by sa dal opísať ako naťahujúco skracujúci. Tieto typy osobnosti sa podľa psychologických definícií vyznačujú tým, že sa riadia najmä vnútorným hlasom a pocitmi, ktoré majú z danej situácie.
Dobrovoľníci so zmyslovým typom osobnosti, mali zase tendenciu sústrediť sa viac na to, aby sa posunuli dopredu. Nestarali sa toľko o to, ako by mohli efektívnejšie použiť svoje telá, aby sa dostali do cieľa. Pre ľudí s týmto typom osobnosti platí, že sa držia najmä faktov a toho, čo si môžu overiť. Zároveň radšej konajú než premýšľajú.
Výskumný tím tak dospel k záveru, že medzi osobnostnými charakteristikami a štýlom behu môže skutočne existovať súvislosť.
Fyzické prínosy behu:
- Odborníci medzi ne radia posilnenie chrbtice a kolien.
- Hoci profesionálni bežci na dôchodku často hovoria, že sa športu vzdali pre problémy s kolenami, experti tvrdia, že príčinou nie je len samotná športová aktivita. Štúdia, v ktorej desať rokov skúmali zdravotný stav bežcov, ukázala, že beh nie je hlavnou príčinou degenerácie ich kolien.
- Výsledky, naopak, naznačovali, že nižší index telesnej hmotnosti (BMI) a aktívny životný štýl podporujú, že bežci sú viac chránení pred osteoartritídou (ochorenie, ktoré spôsobuje bolesť kĺbov, kĺbové opuchy a kĺbovú degeneráciu) a ďalšími ochoreniami, napríklad pred cukrovkou.
- Výskum tiež dokazuje, že beh podporuje správne držaniu tela a posilňuje chrbticu. Nie je zázračným liekom na chronickú bolesť chrbta, ale môže preventívne brániť jej vzniku.
Zdroje:
DOI: 10.1371/journal.pone.0300108
DOI: 10.1155/2017/1364387
DOI: 10.1002/acr.22939
DOI: 10.1016/j.mayocp.2019.05.030