Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí o odolnosti proti antibiotikám ako o jednej z najväčších globálnych hrozieb a varuje, že tieto lieky prestávajú fungovať.
Mnohých prekvapila aj štúdia, ktorú v roku 2022 vydal prestížny časopis Lancet.
Ukázala, že odolnosť proti antibiotikám v roku 2019 priamo zapríčinila 1,27 milióna úmrtí a bola spojená s ďalšími takmer piatimi miliónmi.
So zaujímavým zistením prišiel nedávno aj výskum, ktorý uverejnil Journal of General Internal Medicine. Hovorí totiž, že použitie antibiotík u pacientov nemalo žiadny merateľný vplyv na závažnosť alebo trvanie kašľa. A to ani v prípadoch, keď ich naozaj trápila bakteriálna infekcia.
Pacienti sú nedočkaví
Infekcie dýchacích ciest rozdeľujú odborníci na dve základné skupiny.
V prvej sú infekcie horných dýchacích ciest, ktoré postihujú dutiny, nos alebo hrdlo. V druhej sú infekcie dolných dýchacích ciest, keď sú napadnuté hrtan, priedušnica, priedušky a pľúca.
"Infekcie horných dýchacích ciest zvyčajne zahŕňajú bežné prechladnutie, bolesť hrdla, infekcie dutín, pričom existujú overené spôsoby, ako určiť, či by sa mali v týchto prípadoch pacientovi podávať antibiotiká," hovorí v tlačovej správe Georgetown University Medical Center lekár Dan Marenstein, hlavný autor štúdie.