SME

Očné infekcie nie sú len drobné nepríjemnosti. Môžu spôsobiť slepotu a dokonca aj smrť

Očné bunky nemajú schopnosť regenerácie.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Očné infekcie nie sú len nevzhľadné a nepríjemné ťažkosti. Dokážu byť aj oveľa vážnejšie. Potvrdzuje to nedávna smrteľná epidémia baktérie Burkholderia cepacia (B. cepacia), ktorá je odolná proti antibiotikám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V období od januára 2023 do februára 2024 boli kontaminované značky lubrikačného očného gélu, ktorý mal pomôcť pri problémoch so suchým okom. Infekciu potvrdili najmenej u 52 pacientov, z ktorých 25 ju malo vážnu a jedna osoba zomrela. Najmladšia pacientka bola v detskom veku, najstaršia mala 91 rokov. Epidémia už ustúpila a výrobok už stiahli z trhu.

SkryťVypnúť reklamu

Profesor anatómie Adam Taylor z Lancasterskej univerzity v texte na odbornom portáli The Conversation pripomína, že to nebol prvý prípad, keď lieky viedli k prepuknutiu nákazy B. cepacia.

„Táto baktéria je oportúnny patogén, o ktorom je známe, že predstavuje významné riziko pre ľudí s cystickou fibrózou, chronickými pľúcnymi ochoreniami a oslabeným imunitným systémom. Infekcia pravdepodobne postupuje zo slizníc očných viečok do pľúc, kde spôsobí zápal pľúc a otravu krvi, ktorá končí v priebehu niekoľkých dní smrťou,“ približuje.

Avšak nielen táto baktéria môže ohroziť ľudské oči a zdravie. Aj trenie očí môže priniesť patogény, ktoré vedú k infekcii, slepote a v najhoršom prípade k smrti.

Oči a baktérie

Taylor považuje oko za jedinečnú štruktúru. Dokáže premeniť svetelnú energiu na chemickú a následne elektrickú energiu, ktorá sa prenáša do mozgu premieňa na obraz. V oku sa nachádza približne šesť miliónov čapíkov a 120 miliónov tyčiniek, ktoré rozpoznávajú farby a svetlo.

SkryťVypnúť reklamu

„Očné bunky nemajú schopnosť regenerácie, takže po poškodení alebo poranení sa nedajú opraviť ani nahradiť,“ vysvetľuje profesor anatómie.

Telo však oči chráni. Sú usadené v kostenom ochrannom rámom a viečka ich chránia pred poškodením okolitým prostredím a zabezpečujú ich premazávanie. Napriek tomu existuje množstvo bežných očných infekcií, ktoré môžu byť dôsledkom vniknutia potenciálnych patogénov do očí.

70 percent očných infekcii spôsobujú baktérie a v dôsledku očnej infekcie má na celom svete slepotu alebo stredne ťažké poškodenie zraku viac ako šesť miliónov ľudí. Opatrní musia byť najmä nositelia kontaktných šošoviek, ktorí sú vystavení zvýšenému riziku. Akékoľvek pretrvávajúce a bolestivé začervenanie alebo opuch očí by mal vždy skontrolovať lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Zápaly

Očné bielko, najvrchnejšiu vonkajšiu vrstvu oka, ktorá znáša najväčšiu záťaž, ochraňuje tenká vlhká membrána nazývaná spojovka. Tá má veľa krvných ciev a tak je vysoko prekrvená.

„Keď sa do oka dostanú mikróby, práve táto vrstva vyvolá imunitnú reakciu, ktorá spôsobí rozšírenie ciev v spojovke,“ vysvetľuje Taylor.

Výsledkom je začervenanie očných spojoviek, ktoré v angličtine pomenovali pink eye, ružové oko. Ide o bežnú formu zápalu spojoviek.

Zápal spojiviek môže byť spôsobený baktériami, alergénmi alebo vírusmi a zvyčajne sa vylieči sám.

Zápal sa môže týkať aj očných viečok. Blefaritída zvyčajne postihuje obe strany a môže spôsobiť svrbenie a šupinky podobné lupinám.

Najčastejšie ju spôsobujú baktérie stafylokoka alebo porucha funkcie žliaz očných viečok. Dá sa liečiť pravidelným čistením očí.

SkryťVypnúť reklamu

Britská National Health Service odporúča pri čistení priložiť na zatvorené očné viečko na päť až desať minúť čistý uterák alebo vatový tampón namočený do teplej vody. Očné viečko je potom potrebné jemne masírovať približne 30 sekúnd.

„Očistite si viečka pomocou vaty alebo vatovej tyčinky. Pomôcť môže použitie malého množstva detského šampónu vo vode. Okraj očných viečok jemne utrite, aby ste odstránili všetky šupinky,“ radí expert.

Pri keratitíde majú zápal priehľadné časti oka, cez ktoré prechádza svetlo. Rohovka je súčasťou hlavnej bariéry oka proti nečistotám, zárodkom a chorobám. Závažná keratitída môže spôsobiť vredy, poškodiť oko a dokonca slepotu.

Najčastejším typom je bakteriálna keratitída. Tú môže spôsobiť aj améba, ktorá sa dokáže presunúť do iných častí tela vrátane mozgu a môže spôsobiť infekciu i smrť.

SkryťVypnúť reklamu

Neinfekčná keratitída je najčastejšie spôsobená príliš dlhým nosením kontaktných šošoviek, najmä počas spánku. Nesprávne nosenie šošoviek môže spôsobiť poškriabanie, vysušenie a bolestivosť rohovky, čo vedie k zápalu.

Zápal nosovo-slzného vaku, dakryocystitída, môže potrápiť najmä novorodencov a osoby staršie ako 40 rokov. Postihuje nosovo-slzný vak, ktorý odvádza slzy z oka do nosa. Problémom je, že môže viesť k stagnácii sĺz, čo vytvára živnú pôdu pre mikróby. Aj tu platí, že správna očná hygiena znižuje riziko zápalu.

Jačmeň

Hordoleum je bolestivá infekcia horného alebo dolného viečka.

Vnútorný jačmeň spôsobuje infekcia žľazy produkujúcej maz vnútri viečka, zatiaľ čo vonkajší vzniká pri mihalniciach v dôsledku infekcie vlasovej folikuly.

Oba sú spôsobené baktériami, zvyčajne zlatým stafylokokom.

SkryťVypnúť reklamu

„Jačmeň sa dá liečiť tak, že sa trikrát až štyrikrát denne priloží na postihnuté oko čistý uterák namočený v teplej vode na päť až desať minút. O jeho prasknutie sa nepokúšajte – mohlo by dôjsť k rozšíreniu infekcie,“ upozorňuje Taylor.

Zriedkavé, no závažné

Uveitída, zápal strednej vrstvy oka, je síce pomerne zriedkavý, no závažný a zvyčajne je dôsledkom vírusových infekcií, ako sú herpes simplex, herpes zoster alebo úraz.

V závislosti od miesta zápalu v oku môžu byť príznaky rôzne – od začervenania, bolesti a plávania až po rozmazané videnie a čiastočnú slepotu.

Exogénna endoftalmitída je infekcia spôsobená komplikáciami pri operácii oka, penetrujúcim očným poranením, teda bodnutím ostrým predmetom alebo cudzím telesom. Také môžu byť všetky predmety od nečistôt a prachu až po malé projektily, ako sú úlomky kovu z vŕtania, výbušniny alebo zemina z poľnohospodárskych strojov.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

DOI: 10.1016/j.infpip.2020.100082

DOI: 10.3390/ijms23020726

DOI: 10.1097/01.inf.0000178066.24569.98

DOI: 10.3390/antibiotics11040463

DOI: 10.1136/bmjinnov-2022-001017

DOI: 10.1016/j.jtos.2021.05.003

DOI: 10.3109/09273948.2013.870214

DOI: 10.1002/14651858.CD007742.pub4

DOI: 10.1001/jamaophthalmol.2014.965

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 184
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 884
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 478
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 295
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 164
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 232
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


28
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


13
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


6
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


20
SkryťZatvoriť reklamu