SME

Únik moču v tehotenstve je častejší, než ženy priznávajú. Niektorých sa netýka

Najmä v pokročilom štádiu tehotenstva je dôležité vylúčiť odtok plodovej vody.

Tridsaťdvaročná Eva z malého mesta na Hornej Nitre bola v siedmom mesiaci tehotenstva. Spolu s manželom Jurajom sa už nevedeli dočkať príchodu svojho prvého dieťaťa. Tehotenstvo prebiehalo hladko, až na občasné ranné nevoľnosti a bolesť chrbta, ktoré vnímala ako súčasť tejto cesty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedno ráno, keď Eva kráčala do práce, pocítila zvláštny, náhly tlak v podbrušku.

„Najskôr som tomu nevenovala veľkú pozornosť a kráčala som ďalej. Po niekoľkých krokoch som si uvedomila, že mám mokré nohavice. Hneď mi napadlo, že mi odtiekla plodová voda,“ opisuje nepríjemný zážitok. V panike hľadala v kabelke telefón a zavolala manželovi, ktorý ju vzal do nemocnice.

„Sú prípady, najmä v treťom trimestri, keď je potrebné odlíšiť odtok moču od odtoku plodovej vody. V takýchto nejasných situáciách si treba dať čistú vložku a ísť do najbližšej pôrodnice,“ vysvetľuje urogynekológ Tomáš Danys.

Evina gynekologička po niekoľkých vyšetreniach potvrdila, že plodová voda je v poriadku a dieťa je zdravé. Ukázalo sa, že uniknutá tekutina bol moč. Aj keď ju lekárka upokojovala, že stresová inkontinencia sa týka mnohých tehotných žien, cítila sa zahanbená a bezradná. Nikdy si nemyslela, že by mohla čeliť takému problému, no nechcela ho ignorovať. Jednak pre svoje pohodlie a tiež, aby sa očakávaný príchod dieťaťa neskomplikoval.

Presné údaje o počtoch tehotných pacientok s inkontinenciou nemáme, no podľa urogynekológa Danysa sú čísla uvádzané v štúdiách nepochybne menšie ako skutočnosť.

„Mnoho tehotných inkontinenciu moču neprizná, alebo ju nerieši a sústredí sa iba na plod,“ hovorí lekár.

Aké faktory ovplyvňujú samovoľný únik moču počas tehotenstva a je možné mu predísť preventívnymi opatreniami?

Chúlostivý problém sa netýka každej tehotnej ženy

Tehotenstvo znamená pre ženské telo obdobie mnohých zmien, ktoré ovplyvňuje všetky orgánové systémy. Časté močenie je v tomto období bežný stav. Ako maternica rastie, postupne vyplní brušnú dutinu a tlačí na všetky orgány vrátane močového mechúra. To môže obmedziť jeho kapacitu a schopnosť udržať moč. Tento tlak tiež môže narušiť funkciu svalov panvového dna, zodpovedných za udržanie moču v mechúri.

Spôsob, akým žena zvládne tehotenstvo, závisí podľa lekára do veľkej miery od stavu organizmu pred otehotnením. Pravdepodobnosť vzniku problémov s únikom moču zvyšuje obezita, namáhavá fyzická práca či zdvíhanie bremien, predchádzajúce tehotenstvá, spontánne pôrody (obzvlášť veľkých plodov), chronické ochorenie dýchacích ciest s kašľom a kýchaním, napríklad astma, alergie či fajčenie cigariet.

„Tehotenstvo môže zhoršiť stav u žien, ktoré mali defekt panvového dna či stresovú inkontinenciu moču už pred otehotnením, ale napríklad aj u viacrodičiek po predchádzajúcich komplikovaných pôrodoch,“ vysvetľuje urogynekológ a dodáva, že netreba zabúdať ani na vek rodičky, ktorý vplýva na celkový stav panvového dna.

„Pre otehotnenie je optimálny vek medzi 20 až 25 rokom života, vtedy ešte štruktúry panvového dna nie sú poškodené. Pokiaľ má žena pred otehotnením napríklad viac ako 40 rokov a váži cez sto kilogramov, bude mať vyššie riziko inkontinencie moču ako 20-ročná žena s hmotnosťou 60 kilogramov,“ vysvetľuje Danys.

Rastúci plod nie je jediný problém

Okrem mechanického tlaku zohrávajú dôležitú úlohu aj hormonálne zmeny. V tehotenstve sa zvyšuje hladina hormónov progesterón a relaxín, ktorých úlohou je uvoľniť svaly a väzy v tele, aby sa pripravilo na rast a pôrod dieťaťa. To však môže oslabiť aj svaly panvového dna, ktoré sú oporou močového mechúra a močovej trubice, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť úniku moču.

Počas tehotenstva sa v tele ženy výrazne zvyšuje objem krvi. Ide o jeden z mnohých spôsobov adaptácie na podporu rastúceho plodu, aby bol zabezpečený adekvátny transport živín a kyslíka do tkanív matky i dieťaťa.

U žien s priemerným objemom krvi okolo štyri až päť litrov to znamená zvýšenie objemu približne o 1200 až 1600 ml, čo je asi o 45 percent viac v porovnaní s hodnotami pred tehotenstvom. Množstvo krvi rastie postupne, pričom najvýraznejší nárast je medzi 20. a 32. týždňom tehotenstva. Po 32. týždni sa rast spomaľuje a okolo 34. týždňa dosahuje vrchol.

Väčší objem krvi znamená, že obličky musia spracovať viac tekutín, čo vedie k zvýšenej produkcii moču a častejšej potrebe močenia. Rastie teda aj pravdepodobnosť úniku moču, najmä ak je močový mechúr plný a pod tlakom.

Okrem toho, mnohé tehotné ženy pociťujú častejšiu potrebu močenia v noci. V dôsledku zvýšeného tlaku v žilách a nižšej pohybovej aktivity sa počas dňa tekutiny môžu hromadiť v dolných končatinách. Keď si žena večer ľahne a nohy sú vo zvýšenej polohe, zadržiavané tekutiny sa počas noci vracajú do krvného obehu a obličky po spracovaní vyprodukujú viac moču.

Účinnosť prevencie

Pre tehotné ženy a čerstvé mamičky je únik moču častým problémom, ktorý znižuje kvalitu života a spôsobuje sociálnu a spoločenskú izoláciu. Preto je dôležité o ňom hovoriť a hľadať riešenia.

Urogynekológ v rámci prevencie zdôrazňuje správnu výživu a dostatok pohybu. Ideálne sú prechádzky alebo plávanie, tehotenské cvičenie pod dozorom pôrodnej asistentky alebo fyzioterapeutky, dodržiavanie pitného režimu.

„Obmedzovaním príjmu tekutín sa inkontinencia nevyrieši, len sa tým zvyšuje riziko dehydratácie. Na druhej strane, ani nadmerný príjem tekutín nie je vhodný. Treba si vyberať správne nápoje, najlepšie čistá alebo dojčenská voda, mlieko alebo ovocné nesladené čaje. Kolové a sýtené nápoje či minerálne vody s vysokým obsahom solí nie sú vhodné,“ odporúča lekár.

Pre ženy, ktoré trpia únikom moču, sú k dispozícii špeciálne inkontinenčné vložky TENA. Majú vysokú absorpčnú schopnosť, ktorá poskytuje ochranu pred zápachom aj vlhkosťou, a zároveň sú diskrétne. Podľa lekára by ženy v žiadnom prípade nemali pri inkontinencii používať menštruačné vložky. Môže to viesť k nepohodliu, spôsobiť podráždenie pokožky až infekcie močových ciest.

Po pôrode sa situácia zvyčajne postupne zlepšuje. Počas šestonedelia sa zahojí väčšina pôrodných poranení, telo sa zotavuje a svaly panvového dna sa postupne vracajú do normálneho stavu. Po šestonedelí sa odporúča kontrolné gynekologické vyšetrenie.

Súvisiaci článok Prekvapivý benefit jogy. Pomáha ženám s chúlostivým problémom Čítajte 

Pri komplikovanejších pôrodoch môže pretrvať poranenie svalov panvového dna či močovej rúry aj dlhšie. Ďalší postup lekári navrhujú podľa toho, či žena dojčí.

„Vo väčšine prípadov sa odporúčajú cviky na posilnenie svalov panvového dna. Ženy s malým dieťaťom zväčša cvičia doma, no ak je to možné, najúčinnejšie je cvičenie pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta. Na Slovensku sa postupne rozširujú počty týchto špecialistov. Ak sa stav nezlepší, po ukončení laktácie môžeme realizovať kompletné vyšetrenie pre inkontinenciu moču a zvážiť aj operačné možnosti liečby, najmä ak žena už neplánuje ďalšie tehotenstvo,“ uzatvára urogynekológ Tomáš Danys.

Tento článok vám prináša TENA.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

Tehotenstvo

Izraelskí vojaci hliadkujú v obci Bruchin na Z8padnom brehu Jprdánu.

Lekári vykonali cisársky rez, dieťa je údajne v kritickom stave.


TASR 4

Extrémne horúčavy môžu vyvolať predčasný pôrod, úmrtie dieťaťa, či cukrovku.


TASR
Súvisiace témy: Inkontinencia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 971
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 554
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 813
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 386
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 080
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 695
  7. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 2 488
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 203
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu