Každé štyri hodiny umiera na Slovensku jeden človek na rakovinu pľúc, uvádza na webe organizácia Nie rakovine. Toto ochorenie pritom v počiatočných štádiách nemá žiadne výrazné prejavy. Dôvodom je to, že v pľúcach sa nachádza málo nervových zakončení. A preto zo začiatku nebolí.
"Ak pacient fajčí štyri dekády, väčšinou sa objaví aj rakovina pľúc. Sú aj ľudia, ktorí fajčia od desiateho roka života. Vtedy sa rakovina pľúc spojená s fajčením môže objaviť aj skôr, po štyridsiatke. Väčšina našich pacientov však má okolo šesťdesiat rokov," vysvetľuje v podcaste Vizita pneumológ MICHAL URDA, primár oddelenia pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.
S tým súvisí aj fakt, že sa už netýka najmä mužov.
V texte sa dočítate:
- Či je rakovina pľúc ochorením fajčiarov.
- Aký účinok má fajčenie elektronických cigariet a vapovanie na naše zdravie.
- Ako dlho trvá, než sa prejaví škodlivý efekt fajčenia.
- Či majú rakovinu pľúc častejšie muži alebo ženy.
- V akom štádiu najčastejšie pacienti vyhľadajú lekára.
- Ktorý príznak pacientov najčastejšie privedie k lekárovi.
- Aké sú neurologické príznaky rakoviny pľúc.
- Koľko pacientov sa z rakoviny pľúc vylieči.
- Či je náročné prestať fajčiť a ako to súvisí s vekom, keď daný človek s týmto zlozvykom začal.
- Prečo sa sieť pneumológov na Slovensku neustále redukuje.
Načo máme pľúca? Čo všetko zabezpečujú?
Pľúca sú párový orgán a zabezpečujú, že môžeme dýchať. Zabezpečujú výmenu plynov medzi okolitým prostredím a organizmom človeka.
Je to dôležité preto, lebo náš organizmus potrebuje kyslík, aby životne dôležité procesy v tele správne fungovali. Na druhej strane, potrebujeme z tela vylučovať oxid uhličitý, ktorý vydychujeme.
Denne sa stretávate s pacientmi s rakovinou pľúc. Je to ochorenie fajčiarov alebo ide o zastaraný predsudok?
Podľa mojich skúseností má rakovina pľúc veľmi úzky súvis s fajčením. Našimi pacientmi sú takmer výlučne len fajčiari. Percentuálne by som to odhadoval tak na 90 až 95 percent.
Pomáhajú upozornenia na škatuľkách cigariet k tomu, aby ľudia menej fajčili?
Určite je to správny krok. Na škatuľkách cigariet je veľmi zreteľne napísané aj znázornené, že fajčenie spôsobuje rakovinu pľúc a aj veľa iných zdravotných problémov.
Väčšina pacientov, ktorým oznámime, že majú rakovinu pľúc, chápe kauzálnu súvislosť medzi fajčením a rakovinou. Takže často nie sú prekvapení.
Otázkou však zostáva, či ich výrazné vyznačenie na tabakových výrobkoch vedie k tomu, aby tento zlozvyk zanechali.
Myslíte, že grafické znázornenie dokáže odradiť aspoň nefajčiarov, aby s fajčením nezačínali?
Pevne verím, že ak sú dostatočne uvedomelí, aspoň by sa nad tým mali zamyslieť. Myslím, že obrázky na škatuľkách cigariet sú dostatočne hrozivé na to, aby určité percento ľudí dostatočne odradili alebo znechutili.
A je tiež správne, že sa na škatuľkách cigariet nachádzajú. Ak je človek konfrontovaný s nejakým potenciálnym karcinogénom v podobe tabakových výrobkov, mal by byť o tom veľmi presne informovaný. Preto je to správny krok.
Mladí ľudia síce považujú fajčenie za niečo odpudivé, no často inklinujú k vapovaniu. Vieme dnes už povedať, aký účinok má fajčenie elektronických cigariet a vapovanie na naše zdravie?
Fajčenie pokladám za veľmi škodlivý a nechutný prežitok z minulého storočia. Do 21. storočia nepatrí. Pochopiteľne, bol by som rád, keby fajčilo čo najmenej ľudí. Vapovanie a elektronické cigarety sú oveľa módnejšie.