Takmer nič nevie znepríjemniť dovolenku tak, ako žalúdočné kŕče a bublanie v črevách, ktoré signalizujú, že treba zrýchliť krok a vyhľadať toaletu.
"Štatistiky hovoria, že cestovateľskú hnačku dostane päťdesiat až šesťdesiat percent cestovateľov do zahraničia.Týka sa to najmä tých, ktorí navštívia exotické krajiny," hovorí pre SME gastroenterologička a hepatologička ALEXANDRA DANNINGEROVÁ MOLNÁROVÁ z polikliniky Váš lekár.
Asi 90 percent ľudí má ľahší priebeh cestovateľskej hnačky. V týchto prípadoch trvá približne tri, maximálne päť dní.
"Vo zvyšných desiatich percentách môže ísť o hnačku zapríčinenú baktériami, ktorá má dlhší priebeh. Ide väčšinou o hnačky s prímesou krvi alebo hlienu. Vtedy je už potrebné vyhľadať lekára, nestačí samoliečiteľstvo ani liečenie príznakov," vysvetľuje odborníčka.
V texte sa dočítate:
- Čo najčastejšie zapríčiňuje cestovateľskú hnačku.
- Koľko dní s ňou človek bojuje.
- Či vieme zabrániť tomu, aby nás potrápila.
- Na čo by sme si mali dávať pozor.
- Kedy sa môžu ako prevencia použiť aj antibiotiká.
- Či nám môžu v prevencii pomôcť probiotiká.
- Či sú cestovateľské hnačky nebezpečnejšie pre deti a ako by mala vyzerať prvá pomoc.
Koľko dovolenkárov potrápi cestovateľská hnačka?
Štatistiky hovoria, že cestovateľskú hnačku dostane päťdesiat až šesťdesiat percent cestovateľov do zahraničia. Týka sa to najmä tých, ktorí navštívia exotické krajiny. Predpokladá sa, že každý rok ide na celom svete o približne desať miliónov ľudí.
Dá sa povedať, koľko prípadov je zapríčinených stresom a adaptáciou na prostredie a koľko patogénmi?
Nemyslím si, že sa to dá vyčísliť. Najmä preto, že cestovateľskú hnačku ľudia ani nenahlasujú. Preto by som štatistiku pri tomto ochorení nepovažovala za úplne presnú.
Cestovateľská hnačka je odlišná od redšej alebo častejšej stolice, ktorá nás vie pred cestou potrápiť. Ide totiž o ochorenie, ktoré získavame počas cestovania, keď sa nakazíme určitým patogénom.
Čo býva najčastejšou príčinou? Sú to vírusy alebo baktérie?
Za asi 60 až 70 percent prípadov sú zodpovedné baktérie. Vírusy spolu s parazitmi sa štatisticky považujú za rovnocenné. Tvoria okolo 10 až 20 percent prípadov.
Koľko dní s nimi človek bojuje?
Takmer 90 percent ľudí má ľahší priebeh cestovateľskej hnačky. V týchto prípadoch trvá približne tri, maximálne päť dní.
Vo zvyšných desiatich percentách môže ísť o hnačku zapríčinenú baktériami, ktorá má dlhší priebeh. Ide väčšinou o hnačky s prímesou krvi alebo hlienu. Vtedy je už potrebné vyhľadať lekára, nestačí samoliečiteľstvo ani liečenie príznakov.
Vieme zabrániť tomu, aby sme dostali cestovateľskú hnačku?