SME

Menštruačný cyklus odzrkadľuje zdravie. Odborníčky vysvetľujú, čo všetko môže ukázať

Nepravidelný cyklus je potrebné riešiť.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

„Kedy ste mali poslednú menštruáciu?“ pýtajú sa rutinne lekári pri gynekologickej prehliadke. Primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky v Trenčíne Peter Kaščák v podcaste Gyncast približuje, že od odpovede na ňu odvíjajú svoju činnosť, vypočítavajú termín pôrodu alebo kedy bude ovulácia.

Odborníčky na reprodukčné zdravie Evelina Sterlingová a Margaret Louisa Stubbsová poukazujú na to, že málokedy sa však touto otázkou skúma zdravie.

Načítavam... Menštruácia - všetko, čo ste chceli vedieť a nemali sa koho spýtať
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

„Menštruačné skúsenosti počas celého reprodukčného obdobia a po ňom môžu poskytnúť kritický pohľad na celkovú pohodu človeka, podobne ako krvný tlak, telesná teplota a srdcová frekvencia,“ vysvetľuje lekárska sociologička a emeritná profesorka psychológie, ktorá skúmala skúsenosti žien s menštruáciou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sterlingová a Stubbsová pripomínajú, že sledovanie cyklu môže v každom veku pomôcť identifikovať možné problematické príznaky, fyzické aj psychické.

„Je to obzvlášť dôležité pre ženy, ktoré sa blížia k menopauze a dokonca aj po menopauze,“ vysvetľujú na odbornom webe The Conversation.

O nepravidelnostiach

Menštruačný cyklus sa meria od prvého dňa menštruácie do prvého dňa tej nasledujúcej.

Hoci sa cykly môžu líšiť, ich celkový priebeh je rovnaký. Zvyčajne trvajú približne 28 dní, ale za zdravé sa považujú aj tie v rozsahu 24 až 38 dní. Odborníčky pripomínajú, že cykly, ktoré sa pravidelne nezmestia do tohto rozmedzia, je potrebné vyšetriť.

Pravidelný menštruačný cyklus môže naznačovať reprodukčné zdravie aj to, že hladina hormónov je vyrovnaná. Spájajú sa s ním lepšia hustota kostí, kardiovaskulárne zdravie aj duševná pohoda.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Slovenské športovkyne o menštruácii: Nečudovala by som sa, keby reklamy na vložky vymýšľal muž Čítajte 

Keď hovoríme o nepravidelnostiach v cykle, radíme sem zmeny v jeho dĺžke, intenzite toku alebo iné negatívne zmeny súvisiace s menštruáciou, ako sú kŕče, citlivosť prsníkov, únava alebo negatívne zmeny nálady.

„Tieto nepravidelnosti môžu signalizovať skryté problémy, ako je syndróm polycystických vaječníkov, ktorý môže byť aj predzvesťou cukrovky, primárnej ovariálnej insuficiencie (predčasnom zlyhaní vaječníkov) alebo endometriózy,“ približujú Sterlingová a Stubbsová.

Nepravidelné menštruačné cykly môžu tiež viesť k osteoporóze alebo nasvedčovať ochoreniu štítnej žľazy či abnormalitám reprodukčných orgánov. Tie zasa môžu ovplyvniť plodnosť a celkovú kvalitu života.

Neobvykle silné krvácanie môže byť ukazovateľom ochorení, ako sú myómy, endometrióza alebo niektoré endokrinné nádory.

SkryťVypnúť reklamu

Keď menštruácia chýba

Chýbajúca menštruácia môže signalizovať hormonálnu nerovnováhu alebo problematické faktory životného štýlu, ako sú poruchy príjmu potravy, ako je anorexia a bulímia.

Výživový špecialista Martin Čupka v rozhovore pre SME pripomenul, že aj niektorí športovci majú energetický deficit chronický, pretože sú športy, pri ktorých je výhodné mať nižšiu hmotnosť a byť štíhlejší.

„Tento problém bol pozorovaný pred tridsiatimi rokmi. Kedysi sa to volalo ženská športová triáda, pretože gymnastky, ktoré priveľa trénovali a málo jedli, začali mať poruchy menštruácie a zhoršenú kvalitu kostí. Mali ich krehké, často sa lámali,“ priblížil. Neskôr sa zistilo, že to má negatívny vplyv aj na regeneráciu a imunitu.

Sterlingová a Stubbsová zdôrazňujú, že chýbajúca menštruácia, nazývaná aj amenorea, je zvyčajne prvým príznakom problémov.

SkryťVypnúť reklamu

„Ak sa neriešia, môžu viesť k vážnejším celoživotným stavom, ako je osteoporóza a neplodnosť,“ varujú.

Včasný rozhovor

Prvá menštruácia - menarché sa zvyčajne objavuje okolo 12. roku života dievčaťa. U niektorých však môže začať aj skôr, napríklad už v ôsmich rokoch, a u iných až v 16 rokoch. Sterlingová a Stubbsová hovoria, že celkovo dostávajú dievčatá prvú menštruáciu skôr než v predchádzajúcich desaťročiach.

Súvisiaci článok Kedy a ako s dcérou hovoriť o prvej menštruácii? Čítajte 

Americká akadémia gynekológov a pôrodníkov a Americká akadémia pediatrov dlhodobo presadzujú, aby sa skorá menštruáciu považovala za dôležitý znak, ktorý môže naznačovať zdravý alebo problematický vývin.

Sterlingová a Stubbsová poukazujú na to, že v knihách pre dievčatá sa objavujú veľmi často negatívne informácie o menštruácii. „Výskum totiž ukazuje, že dievčatá, ktoré majú negatívny vzťah k svojmu telu, vrátane toho, že sa necítia dobre so svojím menštruačným cyklom, majú v niektorých sexuálnych situáciách menšiu schopnosť konať,“ približujú.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávna štúdia ukázala, že väčšina dievčat by radšej užívala lieky na úplné zastavenie menštruácie, než aby naďalej prežívala zdravý menštruačný cyklus.

„Včasné diskusie o menštruácii s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a opatrovateľmi môžu bojovať proti takýmto negatívnym spoločenským postojom, pretrvávajúcej stigme a kultúrnym tabu okolo menštruácie,“ dodávajú odborníčky.

Po skončení dospievania

Diskusie o menštruačnom cykle ako zdroji dôležitých informácií o zdraví by nemali skončiť v období dospievania. Priemerne menštruujúca žena totiž počas života zažije 450 menštruácií.

Súvisiaci článok O syndróme polycystických vaječníkov kolujú mýty. Existuje účinný liek? (otázky a odpovede) Čítajte 

Tiež sa ukazuje, že hormonálne zmeny pre prechod do menopauzy sa môžu objaviť ešte pred zmenou menštruačného krvácania, niekedy v 30. a 40. roku života.

„Môže to mať vplyv na spánok, náladu a ďalšie faktory, preto je pozornosť venovaná menštruačnému zdraviu ešte dôležitejšia,“ konštatujú Sterlingová a Stubbsová.

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje:

DOI: 10.1089/jwh.1.1999.8.647

DOI: 10.1161/JAHA.122.029020

DOI: 10.1016/j.jpag.2023.10.005

Menštruácia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Tridsať rokov učí ľudí šoférovať. Čo je problém dnešných vodičov?
  3. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  2. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  5. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  6. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  7. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 19 512
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 013
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 129
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 748
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 3 047
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 771
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 1 653
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook 1 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu