SME

Dajte mozgu možnosť dobehnúť žalúdok. Dostatok času na jedenie pomáha tráveniu

Štyri tipy, ako pri jedení spomaliť.

Hektický rozvrh nemusí byť jediným dôvodom prečo sa pri jedení ponáhľame.Hektický rozvrh nemusí byť jediným dôvodom prečo sa pri jedení ponáhľame. (Zdroj: Adobe Stock)

V snahe získať kúsok času v nabitých životoch často ignorujeme, akým spôsobom jeme. Ráno do seba niečo hodíme už počas cesty do práce a obed zhltneme rovno pri pracovnom stole, aby sme toho stihli čo najviac.

Súvisiaci článok Bolesť žalúdka nie je žiaden fantóm. Ale môže tento orgán prasknúť? Čítajte 

„Okrem filozofickejších úvah o našej kultúre ponáhľania sa, stojí za to zvážiť vplyv príliš rýchleho stravovania na naše zdravie,“ konštatujú výskumníčky Esther Martínezová Miguelová a Silvia Gómezová Senentová z Nebrijovej univerzity v Madride.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Signálmi, aby sme popremýšľali nad spôsobom konzumácie jedla, by mohli byť tráviace problémy či nadúvanie.

SkryťVypnúť reklamu

Nielen uponáhľanosť

Hektický rozvrh nemusí byť jediným dôvodom, prečo jedlo rýchlo zjeme. Stravovacie návyky môžu ovplyvniť aj stres, úzkosť alebo rozrušenie.

„Jedlo môžete podvedome používať ako spôsob, ako sa vyrovnať s emóciami, čo sa môže prejaviť rýchlym jedením,“ vysvetľuje psychologička Leslie Heinbergová z Cleveland Clinic.

K rýchlejšiemu jedeniu môže tiež viesť dodržiavanie prísnych diét či reštriktívnych stravovacích plánov. U človeka môžu vyvolať pocit naliehavej potreby alebo nedostatku jedla, pre ktorý sa snaží zjesť čo najviac.

Ďalším faktorom je aj nedostatočné uvedomovanie si signálov hladu a sýtosti. „Ak nerozoznávate, kedy ste skutočne hladný, alebo ak jete bezmyšlienkovite, môžete jesť rýchlo a prekonať potreby svojho tela,“ upozorňuje Heinbergová.

SkryťVypnúť reklamu

Nadmerná plynatosť

Ak počas jedenia či pitia prehĺtame nadmerné množstvo vzduchu, ide o aerofágiu. Od mierneho nepohodlia a pocitu ťažoby a nadúvania, môže spôsobiť až bolesť brucha či jeho viditeľné zväčšenie po jedle.

„Normálne množstvo plynu v tráviacom trakte, keď je žalúdok prázdny, je približne 200 mililitrov. Ak sa toto množstvo výrazne zvýši, fyziologické mechanizmy na jeho vypudenie sa môžu stať veľmi nepríjemné,“ hovoria španielske odborníčky na webe The Conversation.

Množstvo vzduchu závisí od rovnováhy medzi príjmom, produkciou a vylučovaním plynu pomocou grgania, plynatosti alebo spotrebou spôsobenou črevnou mikroflórou.

K hlavným faktorom zvyšujúcim príjem vzduchu a produkciu plynu, patrí okrem rýchleho jedenia aj žutie žuvačiek, fajčenie či zmeny v črevnej mikroflóre.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatočné žutie

Pri rýchlom jedení nie je čas na prežúvanie, čo znamená, že jedlo sa do žalúdka dostane takmer celé. Pre správne strávenie je preto potrebných viac žalúdočných kyselín.

„Okrem toho, že si to vyžaduje väčšiu metabolickú námahu, spôsobuje to aj nepríjemný pocit ťažoby a tráviace ťažkosti,“ pripomínajú Martínezová a Gomézová.

Ďalším dôsledkom nedostatočného žutia je vstrebávanie potravy v tenkom čreve. „Napriek všetkej snahe žalúdka sa môže stať, že nerozžutá potrava sa dostane do čreva bez toho, aby bola dostatočne strávená,“ upozorňujú.

Súvisiaci článok Jedlo prežujte viac než tridsaťkrát. Oplatí sa dodržiavať známe pravidlo? Čítajte 

Heibergerová dodáva, že žalúdok v reakcii na väčšie množstvo potravy môže produkovať nadmerné množstvo kyseliny, čo môže mať za následok pálenie záhy.

Pocit sýtosti

Pri pocitoch hladu a sýtosti je mozog zodpovedný za vysielanie signálov, ktoré riadia tráviace procesy, ako aj to, aby sme jedli, respektíve, prestali jesť. To, či sa cítime sýti alebo hladní, určujú dva hormóny. Grelín vyvoláva pocit hladu, zatiaľ čo leptín nám dáva pocit sýtosti.

SkryťVypnúť reklamu

Keď jedlo uvidíme, ucítime a začneme ho jesť, trvá 20 až 30 minút, kým sa leptín aktivuje, aby vyslal správu, že sme sýti.

„Ak ste rýchly jedák, za 20 minút skonzumujete viac jedla ako ten pomalý. Kým rýchly stravník dostane signál sýtosti, je už neskoro - prejedol sa a je nepríjemne plný,“ upozorňuje Heinbergová.

Vážnejšie dôsledky

Spomaliť a nájsť si chvíľu na pokojnejšie raňajky, obed alebo večeru sa oplatí. Viaceré štúdie totiž poukazujú aj na súvis medzi rýchlosťou, akou jeme a kardiovaskulárnymi rizikovými faktormi, zvýšenou hladinou tukov - triglyceridov a zvýšenou pravdepodobnosťou vzniku metabolického syndrómu.

Navyše, javí sa, že rýchle stravovanie prispieva aj k priberaniu. Výskumníci z univerzity Kjúšu v japonskej Fukuoke požiadali viac ako 50-tisíc ľudí s cukrovkou druhého typu, aby sami seba označili za rýchlo, normálne či pomaly sa stravujúcich.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia, ktorí jedli najpomalšie, mali najnižšie riziko obezity, normálni stravníci, mali o niečo vyššie riziko, ale najvyššie riziko bolo v skupine rýchlo sa stravujúcich,“ približuje závery výskumu Heinbergová.

Čínska štúdia z roku 2018 zas zistila, že rýchla konzumácia jedla súvisí s výskytom obezity u 7- až 17-ročných detí.

Štyri tipy na spomalenie

Heinbergová tvrdí, že ľudia by si mali na jedlo vyhradiť viac ako 20 minút - ideálne aspoň polhodinu - aby mal mozog možnosť dobehnúť žalúdok.

Jej ďalšou radou je spomaliť pomocou žuvania. V závislosti od druhu jedla by ste mali každé jedlo prežúvať 15- až 30-krát. Užitočné je tiež odložiť si medzi jednotlivými sústami príbor. Vyhnete sa tak pokušeniu zjesť ďalšie pred prehltnutím toho prvého.

Súvisiaci článok Jedzte pomaly a pri stole. Prečo nie je večeranie pred televízorom dobrý nápad? Čítajte 

Počas jedla môžete aj piť. Dúšky vody po pár sústach podporia prestávky, pomôžu k pocitu plnosti a v prípade tvrdších potravín pomôžu pri žuvaní.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď je to lákavé, mali by sme sa počas jedla vyhnúť obrazovkám a iným rozptýleniam. Tie totiž môžu odviesť pozornosť od zámerného a pomalého jedenia. Pri uvedomelom stravovaní by sa mali zapojiť všetky zmysly, nielen chuť.

Zdroje:

DOI: 10.3390/nu11010083

DOI: 10.1136/bmjopen-2017-019589

DOI: 10.1038/s41598-018-32498-9

Stravovanie

Súvisiace témy: Zdravá strava
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 362
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 041
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 621
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 807
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu