Vitajte,
začínate čítať 101. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.
V textoch, ktoré vychádzajú v sekcii zdravie na sme.sk, ale aj v podcaste Vizita sa pravidelnej venujeme obezite, nadváhe a mnohým témam z oblasti výživa.
S biológom Viktorom Bielikom sme sa napríklad zhovárali o tom, že existujú gény, ktoré sú zodpovedné za apetít. S obezitologičkou Adelou Penesovou sme sa zase pozreli na to, aké sú nežiaduce účinky lieku ozempic a prečo by ho ľudia nemali užívať bez dohľadu lekára.
Tento týždeň sme sa pozreli na súboj s obezitou z pohľadu pacienta. Martin Detvaj, riaditeľ Mestskej polikliniky v Šuranoch, otvorene hovorí o tom, ako trpel záchvatovým predaním sa a obezitou.
Okrem toho v newslettri Vizita nájdete aj to, ako môže zmena času vplývať na zdravie, či môže pacientom s demenciou pomáhať obľúbená hudba, a tiež to, aká je sila náboženstva pri liečbe.
Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.
Bojoval so záchvatovým prejedaním sa a obezitou. Beh mu ubral kilogramy a pridal sebavedomie
Nikdy nepatril medzi štíhlych ľudí, no to, že má skutočný problém, si začal uvedomovať tesne pred štyridsiatkou. Písal sa vtedy rok 2015, v práci zažíval veľa stresu a ako sám hovorí, riešenia hľadal v chladničke.
„Mojím hlavným problémom bolo záchvatové prejedanie sa. Pracovnú frustráciu som kompenzoval jedlom. Dnes už viem, že som sa tak snažil prepísať nepríjemné emócie, s ktorými som sa nevedel vyrovnať,“ hovorí pre SME Martin Detvaj, riaditeľ Mestskej polikliniky v Šuranoch.
Keď pocítil potrebu s tým niečo urobiť, váha mu už ukazovala 121 kilogramov.
„Ťahalo mi na štyridsiatku a vtedy si človek naozaj povie, že buď so sebou niečo urobí, alebo to nemusí dopadnúť dobre. Našťastie, nemal som zdravotné problémy. Ale cítil som, že to nie je správna cesta, po ktorej by som mal ísť. Vedel som, že je čas na zmenu,“ vysvetľuje Detvaj.
V nasledujúcich mesiacoch úplne zmenil životný štýl, od jedálneho lístka až po vzťah k pohybu. Už po pár týždňoch na sebe badal úbytok hmotnosti. A po troch mesiacoch bol už ľahší o 26 kilogramov. Navyše objavil spôsob, ako zvládať nepríjemné emócie.
„Pomohlo mi cvičenie. Vďaka behu som počas dňa zrazu zažíval veľmi pozitívne momenty. Jednoducho som cítil radosť z toho, že behám,“ spomína na obdobie pred deviatimi rokmi.
Dnes pravidelne behá polmaratóny, maratóny aj ultramaratóny. Založil novozámockú bežeckú komunitu a aj cez svoj instagram sa snaží ľudí motivovať k športu a zmene životného štýlu.
Viac o Martinovom príbehu sa dočítate v texte: Bojoval so záchvatovým prejedaním sa a obezitou. Beh mu ubral kilogramy a pridal sebavedomie.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:
Znižuje depresiu aj úzkosť. Vedci skúmajú, ako obľúbená hudba pomáha pacientom s demenciou
Hudba nás sprevádza celým životom. Niekedy nám zlepšuje náladu, inokedy nás núti bežať rýchlejšie a sú aj dni, keď nám pomáha zaspať. Preto nečudo, že vedci začali skúmať aj to, ako by mohla pomôcť pacientom s rôznymi ochoreniami.
V minulosti už výskumy ukázali, že môže byť veľmi užitočná pri liečbe rakoviny, zvládaní chronickej bolesti alebo že dokáže pomôcť mozgu zotaviť sa po mŕtvici.
Veľké pokroky urobili vedci aj pri skúmaní toho, aký vplyv môže mať na pacientov s demenciou.
Ukázalo sa, že u nich znižuje úzkosť a depresiu a zlepšuje pohodu nielen im, ale aj ich opatrovateľom. Dokáže totiž ovplyvňovať to, ako sa ľudia vedia prispôsobiť nepriaznivým podmienkam alebo stresu a vyrovnať sa s nimi.
„Muzikoterapia vo forme hrania, spievania alebo počúvania hudby môže mať pozitívny vplyv aj na kognitívne funkcie najmä u starších dospelých, či už majú demenciu, alebo problémy s pamäťou,“ vysvetľujú v texte na portáli The Conversation Rebecca Atkinson a Ming-Hung Hsu, odborníci na muzikoterapiu z Anglia Ruskin University vo Veľkej Británii.
Viac sa dozviete v texte: Znižuje depresiu aj úzkosť. Vedci skúmajú, ako obľúbená hudba pomáha pacientom s demenciou.

Cez víkend sa zmenil čas. Čo to môže znamenať pre zdravie
Tento týždeň slnko zapadne skôr, než väčšina ľudí odíde z práce domov. V noci zo soboty 26. októbra na nedeľu 27. októbra sa totiž skončil letný čas. Na hodinách sa o 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ) posunuli ručičky na 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ).
Lekár Imrich Mucska pre SME hovorí, že predĺženie spánku o hodinu je pre ľudí priaznivejšie a zmenu aj dobre tolerujeme.
„Neprináša to také závažné problémy ako opačný posun času na jar, keď sa spánok skráti o hodinu. Vtedy vznikajú nevoľnosti, psychické poruchy aj problémy s pamäťou,“ hovorí predseda Slovenskej spoločnosti spánkovej medicíny.
Na letný čas by mali ľudia na Slovensku opäť prestaviť hodinky až 30. marca 2025.
Viac o tejto téme sa dozviete v texte kolegyne Michaely Dúbravky Džomekovej: Cez víkend sa mení čas. Prechod z letného času môže priniesť bolesti hlavy aj horší spánok.

Modlitba pomáha mnohým pacientom. Aká je sila náboženstva pri liečbe?
Čo skutočne vieme o sile modlitby, ktorá pomáha ľuďom, keď sú chorí?
Ako lekársky praktikant som raz liečil mladú ženu s metastázami rakoviny prsníka, ktorej iskrivé modré oči sa na mňa každé ráno pozerali s nádejou. Urobil som pre ňu z medicínskeho hľadiska maximum, ale jej rakovina sa aj napriek tomu šírila ďalej.
Stále mala horúčky a nevoľnosti a čoskoro sa na mňa už iba zriedkakedy pozrela, keď som vstúpil do jej izby. Väčšinu dní ležala na boku, unavená, s tvárou otočenou k stene.
Bola katolíčka a jedného dňa som si všimol, že ju začal navštevovať kňaz. O týždeň neskôr, keď som vošiel do izby, na mňa opäť pozrela a usmiala sa. Cítil som, že prežíva obnovené spojenie s niečím vyšším.
Žiaľ, o mesiac neskôr zomrela, no vyzerala oveľa menej skľúčená. Kňaz jej totiž ponúkol niečo, čo som ja nemohol.
Náboženstvo, spiritualita a modlitba pomáhajú mnohým pacientom. Pacienti s vážnym ochorením a ich rodiny bežne pociťujú strach a zúfalstvo a začnú si vážiť náboženské a duchovné presvedčenie.
Prieskum agentúry AP-NORC z roku 2023 ukázal, že 72 percent Američanov verí v silu modlitby. Účasť na náboženských obradoch sa tiež spája s nižším rizikom úmrtia, samovraždy a zneužívania návykových látok a s menším výskytom depresie.
Nedávno som dokončil hĺbkovú štúdiu založenú na rozhovoroch s nemocničnými kaplánmi z rôznych regiónov krajiny a náboženského prostredia – vrátane kresťanov, židov, moslimov a sekulárnych humanistov.
Tento výskum ukázal, aké zásadné sú náboženské alebo duchovné otázky pre mnohých pacientov a rodiny a ako kapláni často pomáhajú nespočetnými spôsobmi.
Viac sa dozviete v preklade textu z Washington Postu, ktorý urobil externý prispievateľ Robert Klitzman: Modlitba pomáha mnohým pacientom. Aká je sila náboženstva pri liečbe?

Podcast Zoom: Objavili nové vírusy na zubných kefkách
Naše kúpeľne sú hotové ekosystémy. Ak by sme sa pozreli do mikrosveta, našli by sme v nich divočinu plnú mikrobiálneho života. No teraz sa výskumníci pozreli konkrétne na vírusy a zistili, čo sa nachádza na zubných kefkách a na hlaviciach spŕch.
Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za vírusmi v kúpeľniach, zistíme, či si mačky dokážu spojiť ľudské slová s obrazmi, a dozvieme sa, ako večer dobre zaspať.
Podcast Rutina: Dve beauty novinárky o slovenskej a českej kozmetike
Za zaujímavou kozmetikou netreba chodiť ďaleko, na Slovensku, v Česku a u ďalších susedov pôsobia značky, ktoré nie je na škodu poznať. Zhodujú sa na tom moderátorka beauty podcastu Rutina Tímea Krauszová a beauty directorka česko-slovenského magazínu Vogue Cindy Kerberová.
V tejto epizóde Cindy, ktorá už roky reportuje o kráse a beauty značkách, približuje, prečo miluje lokálnu kozmetiku. Hoci má vďaka svojej práci ľahší prístup k svetovým menám, tvrdí, že jej srdce si získali viacerí domáci hráči.
Vypočujte si, ktoré lokálne značky šikovne reagujú na trendy a vedecký výskum, a ktorí zakladatelia a zakladateľky už makajú na tom, aby ich značka bola známa aj na celom kontinente. Viacerých z nich Tímea a Cindy stretli aj osobne, takže získate aj pohľad do zákulisia výroby beauty reportáží.
Odporúčanie: Muž menom Otto
Nevrlý dôchodca s prísnym nastavením pravidiel, ktorý agresívne upozorňuje ostatných vždy, keď niečo neurobia správne. Taký je Otto.
Po smrti svojej ženy už nemá rád ľudí a ani život. Kto by ich mal rád? Veď ešte aj keď si ide kúpiť lano na samovraždu, musí sa s mladým predavačom hádať, pretože nevie z hlavy poriadne počítať.
Ľudia v jeho okolí ho neustále vyrušujú, a tak žiaden pokus vziať si život nie je úspešný. Dokonca zistí, že ho má aj celkom rád. Ako to už býva, nakoniec ho zradí jeho veľké srdce.
Otta hrá Tom Hanks a film nájdete na Netflixe.