Uprostred noci vás zrazu prebudí rýchly, silný, no najmä bolestivý ťah lýtkového svalu. Niekedy trvá len zopár sekúnd, inokedy až niekoľko minút.
Fenomén, ktorý lekári volajú nočné svalové kŕče dolných končatín, poznajú mnohí ľudia. Štatistiky hovoria, že raz za život sa s nimi stretne približne 60 percent dospelých. Dvadsať percent z nich dokonca uvádza, že sú také bolestivé, až im zhoršujú kvalitu spánku.
Podľa odborníkov môžu byť nočné svalové kŕče spojené aj s vážnejšími ochoreniami. Problém je, že neexistuje liečba, ktorá by dokázala pacientov zbaviť kŕčov a zároveň by nemala vážnejšie vedľajšie účinky.
Zlom môže priniesť nový výskum čínskych vedcov, ktorý uverejnil odborný časopis Aging and Health. Naznačuje, že pacientom by mohol pomôcť vitamín K2 v podobe takzvaného menachinónu.

Účinky vitamínu testovali na senioroch
Na štúdii sa zúčastnilo 199 pacientov, ktorí mali nad 65 rokov. Vedci vybrali túto vekovú skupinu najmä preto, lebo sú to práve seniori, u ktorých sú nočné svalové kŕče častejšie. Zároveň sú pre nich aj nebezpečnejšie.
U všetkých účastníkov sa v priebehu štúdie objavili nočné kŕče najmenej dvakrát za dva týždne. Prvej skupine experti podávali vitamín K2, druhej skupine zase placebo.
Ani účastníci, ani vedci nevedeli, kto akú látku dostal. Celý experiment trval dokopy osem týždňov.
Hovoria o významnej zmene
Expertov zaujímalo nielen to, či budú mať účastníci nočné kŕče menej často. Sledovali aj to, či budú menej bolestivé a kratšie.
Pred začatím pokusu mali pacienti nočné kŕče v priemere asi trikrát za týždeň. Po podaní vitamínov a placeba sa však toto číslo zmenilo.
Čo môže spôsobovať nočné kŕče v nohách?
- Niekoľkohodinové sedenie (napríklad ak máte sedavé zamestnanie).
- Nadmerné používanie svalov.
- Zlé držanie tela počas dňa.
- Zlyhanie obličiek, diabetické poškodenie nervov, minerálne deficity a problémy s prietokom krvi.
- Zdroj: Clevelandská klinika v USA.
V skupine, ktorá dostávala vitamín K2, sa počet nočných kŕčov znížil na jeden za týždeň. A naopak, v skupine, v ktorej lekári podávali pacientom placebo, sa toto číslo zvýšilo až takmer na štyri kŕče za týždeň.
Rozdiel medzi skupinami označujú autori štúdie za významný. Zároveň dodávajú, že trend bol očividný už po prvom týždni.
To však zďaleka nie je všetko. V skupine, ktorá užívala vitamín K2, nastalo významné zníženie závažnosti kŕčov. V priemere boli asi dvakrát znesiteľnejšie ako u ľudí, ktorí dostávali placebo. Navyše po užití vitamínov nemali žiadne nežiaduce účinky.
Preto odborníci dospeli k záveru, že podávanie výživových doplnkov s vitamínom K2 významne znižuje frekvenciu, intenzitu a trvanie nočných kŕčov v nohách.
Zároveň odporúčajú, aby sa s týmto vitamínom urobili ešte ďalšie klinické štúdie, ktoré by potvrdili jeho účinnosť a preskúmali tiež, aký má vplyv nielen na kvalitu spánku, ale aj celkovú kvalitu života pacientov.
Kde vitamín K2 nájdete?
Vitamín K2 v podobe menachinónu sa nachádza najmä v živočíšnych tukoch, napríklad v masle, sadle alebo v smotane.
V ľudskom tele ho tiež dokážu vyrobiť baktérie, ktoré žijú v hrubom čreve. Avšak najnovšie štúdie ukazujú, že ho nevyrábajú dostatočne veľa na to, aby to pokrylo všetky potreby organizmu.
Vitamín K2 možno tiež prijímať v podobe výživových doplnkov, no ich zaradenie do jedálneho lístka by ste mali konzultovať s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
DOI: 10.1001/jamainternmed.2024.5726