SME

Vizita: Môže mamografia spôsobiť rakovinu a kedy treba vyhľadať lekára?

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vitajte,

začínate čítať 106. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Základom prevencie pri rakovine prsníka je samovyšetrenie prsníkov. Portál Nie rakovine uvádza, že hoci o tom tri štvrtiny žien vie, reálne ho vykonáva len asi desať percent.

„Práve na stredných a vysokých školách by bolo skvelé zatlačiť na kvalitnú onkologickú výchovu. Ak k tomu začneme viesť mládež, je v tom obrovský potenciál,“ hovorí pre SME vedúca sestra Erika Zámečníková, ktorá pôsobí v Onkologickom ústave svätej Alžbety.

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa budeme v newslettri Vizita venovať nielen samovyšetreniu prsníkov a mamografii, ale pozrieme sa aj na to, či sú konvičkovanie a preplachy nosa bezpečné, a s akou novou liečbou astmy prišli britskí a austrálski vedci.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettra Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Všetkým úbytok hmotnosti nezaručí. Prečo niektorí nechudnú ani po Ozempicu?

Stačí iba jedna injekcia týždenne a prebytočné kilá zmiznú. Tak mnohí propagovali lieky na chudnutie, ktoré za posledné roky spôsobili veľký rozruch.

Klinické štúdie ukázali, že ľudia, ktorí užívajú lieky na chudnutie Ozempic (prípadne Wegovy) alebo Mounjaro, strácajú približne 16 až 21 percent svojej telesnej hmotnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ale ani tieto lieky nedokážu pomôcť každému, aby sa zbavil nadbytočných kilogramov.

Neoficiálne dôkazy, ktoré poskytli obezitológovia agentúre Associated Press, naznačujú, že mimo prísne kontrolovaných klinických skúšok až 20 percent ľudí nereaguje na lieky dobre.

Prečo to tak je? Odpovede na túto otázku hľadal v texte na portáli The Conversation fyziológ Simon Cork z Anglia Ruskin University vo Veľkej Británii.

Viac o tejto téme sa dozviete v texte: Všetkým úbytok hmotnosti nezaručí. Prečo niektorí nechudnú ani po Ozempicu?

Zdravotná sestra: Konvičkovanie môže spôsobiť zápal stredného ucha. No príčinou je zlá technika

Počas jesene často bojujeme s respiračnými ochoreniami. „Existuje štatistika, ktorá hovorí, že osem až dvanásť infektov horných dýchacích ciest je počas roka u detí akási norma. Najmä vo veku do troch rokov a v škôlkarskom veku je to najintenzívnejšie,“ hovorí zdravotná sestra a inštruktorka prvej pomoci KATARÍNA REPTOVÁ.

SkryťVypnúť reklamu

Pri liečbe siahame po rôznych liekoch, domácich receptoch a skúšame aj výplachy nosa alebo konvičkovanie. Práve to je v poslednom čase čoraz populárnejšie.

„Konvičkovanie je prirodzená lacná metóda, a keď ju dieťa naučíte, bude to robiť aj rado,“ vysvetľuje.

Viac sa dočítate v rozhovore s názvom: Zdravotná sestra: Konvičkovanie môže spôsobiť zápal stredného ucha. No príčinou je zlá technika.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Mám vydržať u dieťaťa dvanásť sopľov za rok? Bohužiaľ, je to tak, hovorí zdravotná sestra
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Klinický onkológ: Ak mamografiu absolvujete raz za rok, je to bezpečné vyšetrenie

„Dovolím si tvrdiť, že na Slovensku si nevykonáva samovyšetrenie poriadne a pravidelne ani desať percent žien. Máme u nás ešte veľmi nízku zdravotnú uvedomenosť ženskej populácie o samovyšetrení prsníkov,“ hovorí pre SME vedúca sestra ERIKA ZÁMEČNÍKOVÁ z Onkologického ústavu sv. Alžbety.

SkryťVypnúť reklamu

Liečbu zase často komplikuje to, že pacienti a pacientky veria rôznym hoaxom a dezinformáciám.

„Paradoxom je aj to, že mnohým pacientom sa nepozdáva, že zdravotníctvo je zadarmo. Myslia si, že za skutočnú liečbu si musia zaplatiť. Preto často veria viac rôznym nezdravotníkom a šarlatánom, ktorí z nich chcú dostať peniaze, než lekárom,“ vysvetľuje pre SME klinický onkológ VLADIMÍR BELLA z Onkologického ústavu sv. Alžbety.

Viac sa dozviete v rozhovore: Klinický onkológ: Ak mamografiu absolvujete raz za rok, je to bezpečné vyšetrenie.

Rozhovor si tiež môžete vypočuť ako podcast:

Načítavam... Prsníky si na Slovensku samo nevyšetruje ani desať percent žien
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Veria, že astma sa nemusí liečiť len steroidmi. Po polstoročí prichádzajú s novou liečbou

Každých 30 sekúnd zažije niekto na svete vzplanutie príznakov astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP).

SkryťVypnúť reklamu

Liečba týchto ochorení bola desaťročia rovnaká: lekári pacientom nasadzovali steroidy. Problémom však je, že tieto lieky nezaberú každému pacientovi a zároveň majú závažné vedľajšie účinky.

„Takmer u jednej tretiny pacientov liečených steroidmi sa príznaky do mesiaca opäť zhoršia, čo si vyžaduje ďalšiu liečbu a zvyšuje riziko vedľajších účinkov,“ vysvetľujú v texte na portáli The Conversation odborníci na respiračnú medicínu Mona Bafadhelová a Richard Russell z King’s College London vo Veľkej Británii a Sanjay Ramakrishnan z Univerzity Západnej Austrálie.

Tí verili, že musí existovať aj iná možnosť, a hľadali liečbu, ktorá by mohla mať lepšie výsledky.

Svoje zistenia uverejnili v odbornom časopise Lancet Respiratory Medicine. Odvážne hovoria, že by mohlo ísť o prelom, na ktorý mnohí pacienti s týmito diagnózami tak dlho čakali.

SkryťVypnúť reklamu

Tým prelomom by podľa nich mohol byť liek s názvom benralizumab, ktorý sa podáva injekčne. Výsledky totiž naznačujú, že ak je podávaný v čase vzplanutia ochorení, liečba je vysoko účinná a má menej vedľajších účinkov.

Viac sa dozviete v texte: Veria, že astma sa nemusí liečiť len steroidmi. Po polstoročí prichádzajú s novou liečbou.

Podcast Vizita: Čaj rooibos môže znížiť účinnosť antikoncepcie. Lieky zapíjajte vodou

Lieky zapíjame rôznymi nápojmi, čajom, kolou, mliekom či rozličnými džúsmi. Ale málokedy si uvedomíme, ako to môže ovplyvniť ich účinnosť.

Pritom už jeden pohár grapefruitového džúsu alebo jeden grep v prírodnej forme dokáže veľmi zásadne ovplyvniť účinnosť viacerých liečiv, uvádza v tlačovej správe Slovenská lekárnická komora.

„Vždy, keď užívame nejaký liek, by sme mali myslieť na to, že to nie je bežná potravina, je to niečo, čo má svoje charakteristické vlastnosti a potom k tomu tak aj pristupovať. Aby sme si neurobili ,koktail‘ s dobrým úmyslom, ale so zlým výsledkom,“ upozorňuje v podcaste Vizita farmaceutka Miroslava Snopková, ktorá je viceprezidentkou Slovenskej lekárnickej komory.

SkryťVypnúť reklamu

V novej epizóde sa rozprávame o tom, prečo grep znižuje účinnosť niektorých liekov, či je dobrý nápad zapíjať antibiotiká mliekom a prečo čaj rooibos a antikoncepcia nie sú vhodnou kombináciou.

Načítavam... Čaj rooibos môže znížiť účinnosť antikoncepcie. Lieky zapíjajte vodou
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Urobila experiment na sebe, vyliečila sa z rakoviny

Je to kontroverzný príbeh, na hrane lekárskej a vedeckej etiky... a zároveň je to úspešný príbeh. Istá chorvátska virologička sa totiž rozhodla experimentovať sama na sebe: a vyliečila sa z rakoviny.

Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za príbehom Beaty Halassy, zistíme, že vrany si pamätajú ľudí, ktorí ich ohrozujú, a dozvieme sa, aké nápoje pili starovekí Egypťania.

Načítavam... Urobila experiment na sebe, vyliečila sa z rakoviny
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Podcast Rutina: Vianočný špeciál s Radkou Žilinčíkovou: Tipy na darčeky, ktoré nikto neofrfle

Nechcem pridávať do tvojho predvianočného zhonu, práve naopak. Ak zvažuješ darovať beauty darček, či už to je ošetrenie, produkt alebo poukážka, táto epizóda bude tvoje záchranné koleso.

SkryťVypnúť reklamu

Je pravda, že ak sa s človekom veľmi dobre nepoznáš, tak „krém proti vráskam“ či „šampón proti vypadávaniu vlasov“ môže uraziť. Všímaš si totiž problém, o ktorom ste sa ešte nikdy nerozprávali, a darčekom naň tak trochu upozorňuješ, vysvetľuje v beauty podcaste Rutina influencerka Radka Žilinčík.

„Nešla by som touto cestou, ak je to niekto, s kým mám profesionálny vzťah. Radšej by som šla na to všeobecnejšie a darovala napríklad hydratačné séra a krémy. Tie potešia každú vekovú kategóriu.“

V historicky prvej darčekovej epizóde Rutiny sa od Radky a od moderátorky Tímey Krauszovej dozvieš, ktoré značky by darovali pod stromček, ako pristupujú k výberu beauty darčekov a ako môžeš zvoliť tú správnu poukážku, ak chceš radšej darovať službu než produkt.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Vianočný špeciál s Radkou Žilinčík: Tipy na darčeky, ktoré nikto neofrfle
Počúvajte v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify, YouTube a RSS.

Odporúčanie: Podcast Brainstorming

Brainstorming je nový týždenný podcast SME o ľudskom mozgu, najkomplikovanejšej štruktúre na Zemi. Výskumy hovoria, že pozostáva z viac ako 86 miliárd neurónov.

Ale čo sa v ňom deje pri bežných činnostiach? Ako to, že nám obľúbená pieseň dokáže zlepšiť náladu, a ktorý závit rozhodne o tom, či pôjdeme aj na druhé rande?

Aj o týchto témach sa budeme pravidelne každý pondelok rozprávať s neurovedkyňou Dominikou Fričovou.

Načítavam... Podcast o mozgu, ktorý pomôže pochopiť najkomplikovanejšiu štruktúru na Zemi
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 473
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 941
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 439
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 393
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 090
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 107
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 4 336
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu