Respiračný synciálny vírus (RSV) sa väčšinou prejavuje len miernymi príznakmi, ktoré sú podobné ako pri prechladnutí.
U ľudí, ktorí majú viac ako 65 rokov, oslabený imunitný systém alebo u dojčiat mladších ako šesť mesiacov však môže spôsobiť nielen závažné ochorenie, ale aj smrť.
V Európskej únii, Nórsku a Spojenom kráľovstve je RSV každý rok zodpovedný za hospitalizáciu približne 158-tisíc dospelých a 213-tisíc detí mladších ako päť rokov, pričom niektoré z nich si vyžadujú intenzívnu starostlivosť.
Preto mnohí odborníci odporúčajú tehotným ženám, aby sa dali v tehotenstve proti nemu zaočkovať.
"Nie pre ich vlastnú ochranu, ale pre ochranu dieťaťa v prvých mesiacoch života, keď je najvyššie riziko vzniku infekcií spôsobených RSV nezriedka so závažným priebehom, vyžadujúcim hospitalizáciu dieťaťa," vysvetľuje pre SME imunológ Miloš Jeseňák z Univerzitnej nemocnice v Martine.
"Dostupná je jedna vakcína. Ja osobne som už niekoľko tehotných aj seniorov zaočkoval vo svojej ambulancii," dodáva.
Poisťovne ju zatiaľ tehotným ženám nehradia. Dôvodom je to, že nie je kategorizovaná.
V texte sa dočítate:
1. Aké prínosy má očkovanie proti RSV v tehotenstve?
Podľa imunológa Jeseňáka je hlavným prínosom ochrana dieťaťa prvé mesiace po narodení.
"Dieťa v prvých mesiacoch má na základe viacerých faktorov zo strany imunitného systému či respiračného traktu vyššie riziko pre túto infekciu a jej závažnejší priebeh. Navyše, ak je dieťa predčasne narodené, tak je riziko oveľa vyššie," objasňuje.
2. Prečo môže byť nákaza RSV pre novorodencov nebezpečná?
Odborník vysvetľuje, že RSV infekcia vedie u najmenších detí k ochoreniu nazývanému bronchiolitída.
Ide o zápal, ktorý postihuje najmenšie dýchacie cesty. Infekcia vedie k zúženiu dýchacích ciest, sťaženému dýchaniu, výraznému poškodeniu epitelu dýchacích ciest a nezriedka aj k respiračnému zlyhaniu.
"Nemenej dôležitým faktom je, že prekonanie RSV infekcie spojené so zúžením dýchacích ciest dieťaťa výrazne zvyšuje riziko vzniku astmy v neskoršom veku," hovorí Jeseňák.
3. V ktorom mesiaci tehotenstva je ideálne absolvovať očkovanie proti RSV?
Očkovanie je odporúčané v treťom trimestri, medzi 24. a 36. týždňom gravidity.
"Po zaočkovaní budúca mamička vytvorí špecifické ochranné protilátky, ktoré sú následne prenesené cez placentu do krvi dieťaťa a chránia dieťa ďalších štyri až šesť mesiacov pred RSV infekciou," vysvetľuje Jeseňák.
"Proti tomuto ochoreniu nie je dostupná a ani neexistuje vakcína pre malé deti, preto ochranu môžeme zabezpečiť nepriamo cez imunitný systém matky. Účinnosť ochrany pred ťažkou infekciou RSV je u dieťaťa viac ako 90 percent," dodáva.
4. Aké sú nepriame prínosy očkovania proti RSV?
Z očkovania proti RSV čerpá prínosy najmä dieťa. To sa vyhne veľmi nebezpečnému a život ohrozujúcemu ochoreniu, ktoré môže mať následky aj do budúcnosti (napríklad aj vo vzťahu k vzniku astmy, pozn. red.).
RSV v Európe
- Respiračné ochorenie spôsobené vírusom RSV sa ľahko šíri vzduchom.
- Každý rok sa zaznamená viac ako 200-tisíc hospitalizácií detí, 150-tisíc hospitalizácií dospelých a 20-tisíc úmrtí osôb starších ako 60 rokov.
- RSV môže spôsobiť vážne ochorenie u dojčiat, starších osôb a osôb s oslabeným imunitným systémom.
- RSV a jeho komplikáciám možno predchádzať očkovaním.
Tým sa však prínosy očkovania proti RSV nekončia.
"Dieťa nepriamo chráni napríklad aj svojich starých rodičov, ktorí sú tiež rizikoví pre RSV v dôsledku starnutia imunitného systému. Mimochodom, aj seniori nad 60 rokov sa môžu očkovať tou istou vakcínou," hovorí Jeseňák.
"U matky poskytne očkovanie tiež istú ochranu pred RSV infekciou, hoci infekcia má u žien v reprodukčnom veku obvykle mierny priebeh. Samozrejme, najväčší benefit je z toho, že dieťa neskončí v nemocnici so závažnou respiračnou infekciou," dopĺňa.
5. Aká je cena vakcín proti RSV?
Ak sa chce dať žena v tehotenstve zaočkovať proti RSV, aktuálne za ňu zaplatí plnú sumu, ktorá sa pohybuje do 200 eur. V budúcnosti sa to však môže zmeniť.
"Chystá sa jej kategorizácia a je snaha, aby bola vakcína uhrádzaná pre tehotné ženy," hovorí imunológ.
6. Ženám sa počas tehotenstva odporúča očkovanie proti chrípke, RSV, čiernemu kašľu aj covidu. Nemôže to ublížiť plodu?
Odborníci odporúčajú tehotným ženám, aby absolvovali najmä očkovanie proti chrípke, a to v ktorejkoľvek fáze tehotenstva. Toto očkovanie chráni najmä tehotnú ženu, u ktorej môže mať chrípka závažný a komplikovaný priebeh.
"Preočkovanie proti čiernemu kašľu sa realizuje v treťom trimestri a opäť chráni tak ženu a nepriamo aj dieťa do obdobia, kým si samo vytvorí protilátky po očkovaniach. Medzi očkovania, ktoré možno zvážiť, je aj proti covidu-19," hovorí imunológ s tým, že za dôležitejšie považuje vakcíny proti chrípke, RSV a čiernemu kašľu.
"Imunitný systém má obrovskú kapacitu spoznávať, učiť sa, nie je možné ho preťažiť týmto počtom vakcín. V mnohých štúdiách sa potvrdila bezpečnosť týchto očkovaní tak pre matku, ako aj plod a následne dieťa, výskyt nežiaducich účinkov bol porovnateľný s placebovou skupinou. Neporovnateľne rizikovejšie sú dané infekcie a ich získanie počas tehotenstva," uzatvára.