Mladý pár, ktorý navštevoval pôrodnicu v Trenčíne, veľmi túžil po bábätku. V priebehu desiatich rokov sa dokonca viackrát tešil z pozitívneho tehotenského testu. Pacientka niekoľkokrát úspešne zvládla aj prvý trimester tehotenstva. Napriek tomu žiadne tehotenstvo nemalo šťastný koniec.
Pri poslednej strate jej lekári odporúčali laparoskopickú serkláž. Ide o zašitie krčka maternice mimo tehotnosti, ktoré lekári robia laparoskopicky cez brušnú dutinu.
A keď tehotenský test opäť ukázal dve čiarky, začal sa prísny monitoring tehotenstva. Do liečby pridali aj úplnú novinku - pacientke nasadili statíny.
Dnes je pacientka z Pôrodnice v Trenčíne prvou kompletne liečenou i rodiacou ženou na Slovensku, ktorá po mnohonásobných stratách za pomoci tejto liečby donosila a porodila dieťa.
"Keď si človek dobre zvolí povolanie, čo je aj môj prípad, má radosť z každého pôrodu a zrodenia človeka. Ľudia nám často hovoria, že máme krásne povolanie, lebo sme pri narodení a ja to tak stále vnímam. Ale sú prípady, keď je tá emócia ešte silnejšia. Prípady, keď narodenie sprevádzali komplikácie z rôznych tehotenstiev," komentuje prípad pre SME Peter Kaščák, primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.
"Keď sa dieťa narodilo, bola to skutočná radosť pre celú našu pôrodnicu. Nielen pre pôrodníkov, ale aj pre pôrodné asistentky, neonatologické sestry a neonatologických lekárov," dodáva.
V rozhovore sa dočítate:
- Aký je rozdiel medzi vaginálnou a laparoskopickou serklážou.
- Kedy lekári pacientkam tieto zákroky indikujú.
- Aké sú riziká laparoskopickej serkláže.
- Ako často lekári v pôrodnici v Trenčíne tento zákrok vykonávajú.
- Prečo pacientke nasadili statíny, a či nie je užívanie týchto liekov v tehotenstve nebezpečné.
- Či je dôležité, aby tehotné ženy počas tehotenstva užívali výživové doplnky.
Majú mladé páry čoraz väčší problém splodiť dieťa?
Neviem to vyhodnotiť, pretože v prípade, že tento problém majú, idú skôr za svojím ambulantným lekárom.
V minulosti sme v nemocnici mali aj ambulanciu na liečbu neplodnosti, ale žiaľ, zanikla, pretože vzniklo viacero centier asistovanej reprodukcie - pracovísk, ktoré sa zaoberajú umelým oplodnením a liečbou neplodnosti. Obvodní gynekológovia teda posielajú pacientky v prípade problémov priamo do týchto centier.
Literatúra a fakty však hovoria, že párov, ktoré majú problém splodiť dieťa, neustále pribúda. Zhoršuje sa mužská aj ženská plodnosť.
Samozrejme, súvisí to aj s tým, že sa tehotnosť odkladá do vyššieho veku. Je to jedna z veľmi dôležitých príčin následného neúspechu alebo komplikácií s otehotnením.
Už roky je známe, že so zvyšujúcim sa vekom šanca na otehotnenie klesá. A priemerný vek rodičiek, aj prvorodičiek, sa za pomerne krátky čas výrazne posunul. Nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.
Tiež sa o tom viac hovorí, ľudia sú viac ochotní to riešiť a podstúpiť liečbu.

V novembri sa v pôrodnici v Trenčíne narodilo bábätko páru, ktorý sa o dieťa snažil desať rokov. Hoci sa viackrát tešili z pozitívneho tehotenského testu, rodičke sa nepodarilo dieťa úspešne donosiť. Pomohla jej až laparoskopická serkláž. O aký zákrok ide?
Je to procedúra, ktorá môže pomôcť iba ženám, ktoré opakovane potratia vo vyššom štádiu tehotenstva alebo porodia veľmi predčasne.
Nepomáha to ženám, u ktorých dochádza k opakovaným spontánnym potratom vo včasnom štádiu tehotenstva - v prvom trimestri, čiže na začiatku tehotnosti. Príčiny týchto potratov sú často nevysvetliteľné, a aj keď ich vysvetlíme, majú iné príčiny než potraty vo vyšších týždňoch tehotenstva.
Vo vyšších tehotenských týždňoch je jednou z dôležitých príčin takzvaná nedostatočnosť krčka maternice. Za normálnych okolností drží krčok maternice zavretú maternicu, v ktorej sa vyvíja plod a to až do momentu, keď nastane pôrod. Vtedy sa krčok musí otvoriť a dieťa sa narodí.