Ľudské telo je domovom pre bilióny mikroorganizmov. Dokonca ich je v našom čreve viac ako hviezd v Mliečnej ceste. Hoci je už známe, že sú pre naše zdravie dôležité, vedci ešte stále skúmajú, čo presne robia a ako nám pomáhajú.
V novej štúdii, ktorú uverejnil odborný časopis Nature Microbiology, sa experti z Univerzity v Cambridgei zamerali na to, ako nás niektoré črevné baktérie dokážu chrániť pred inými, ktoré sú pre nás škodlivé.
"Ide o druhy baktérií, ako je Escherichia coli. Tá je normálne v malých množstvách neškodná, ale ak sa jej populácia rozrastie, môže spôsobiť infekcie a iné zdravotné problémy," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Alexandre Almeida z Univerzity v Cambridgei vo Veľkej Británii.
Výsledky štúdie naznačujú, že naše črevné prostredie do veľkej miery formuje strava. A práve tá môže hrať významnú úlohu v tom, či sa sa nášmu telu podarí udržať pod kontrolou potenciálne škodlivé baktérie.
V texte sa dočítate:
- Čo sú enterobaktérie a kedy môžu byť pre ľudské telo škodlivé.
- Ako výskum bristkých vedcov prebiehal.
- Čo považujú za najprínosnejšie zistenia.
- Prečo si myslia, že nastavenie špeciálnej diéty by mohlo byť účinnejšie než užívanie probiotík.
Analyzovali vzorky stolice
Aby sa k tomuto výsledku odborníci dopracovali, analyzovali viac ako 12-tisíc vzoriek stolice od ľudí zo štyridsiatich piatich krajín sveta.
Následne pomocou špeciálnych technológií, ktoré umožňujú čítanie DNA, určili mikróby, ktoré sa nachádzali v jednotlivých vzorkách.