Je pravdepodobné, že keď začujete výraz ovčie kiahne, spomeniete si na svoj vlastný detský boj s touto chorobou – svrbivé vyrážky, nepohodlie, smradľavé masti a jazvy po chrastách.
Väčšina z nás ich zažila práve v detstve a z toho pramení aj pocit, že ak sme ich zvládli my, dokážu sa s nimi popasovať aj naše deti, veď pár dní so svrbiacim telom či zvýšenou teplotou prežijú.
Hoci ovčie kiahne majú u väčšiny detí mierny priebeh, komplikácie pri tomto ochorení nie sú ničím výnimočným.
„Patria k nim najmä sekundárne bakteriálne infekcie kože (napr. z poškriabaných vyrážok), ale aj zápal pľúc, zápal mozgu a iné neurologické komplikácie. U atopikov a dospelých má ochorenie zvyčajne ťažší priebeh. Nie je preto namieste chorobu zľahčovať,“ hovorí pre SME pediatrička Denisa Jaššová.
Okrem zľahčovania samotného ochorenia robia v starostlivosti o dieťa s ovčími kiahňami rodičia aj ďalšie chyby.
Pozor na ibuprofen aj aspirín
Výstrahy pred možnými komplikáciami potvrdzujú aj dáta zo susedného Poľska. V posledných rokoch (2006 - 2021) tam zaznamenali zvýšený počet hospitalizácií u detí do štyroch rokov práve v súvislosti s ovčími kiahňami.
Malých pacientov do nemocnice prijímali najmä pre už spomenuté ťažkosti, no u niektorých sa vyskytol aj tzv. Reyeov syndróm, pri ktorom dochádza k poškodeniu pečene a intoxikácii ďalších orgánov.
Ten môže vzniknúť v dôsledku podania nevhodného liečiva – aspirínu, ktorý by sa deťom do určitého veku (12 - 15 rokov) podľa Jaššovej vôbec nemal podávať.
„Ibuprofen je pri ochorení tiež nevhodný, podľa viacerých zdrojov môže zhoršiť priebeh ochorenia, najmä pri kožných infekciách,“ hovorí Jaššová a dodáva, že odporúčaný liek na znižovanie teploty pri kiahňach je paracetamol.
Doživotná imunita?
Dáta Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ukazujú, že sa na celom svete každoročne vyskytne 14 miliónov komplikovaných prípadov ovčích kiahní a približne 4200 úmrtí.
Posledné dostupné dáta za rok 2022 hovoria o tom, že na Slovensku sa podľa Národného centra zdravotníckych informácií ovčími kiahňami nakazilo 12 293 osôb, o počte úmrtí však nehovoria.
Keďže ovčie kiahne sú vysoko prenosné vírusové ochorenie, ľahko sa šíria vzduchom v podobe kvapôčok alebo kontaminovaného prachu. Spôsobuje ich vírus varicella zoster a najčastejšími ohniskami sú detské kolektívy.
Výskyt ovčích kiahní na Slovensku
- 2018 - 14 305
- 2019 - 18 305
- 2020 - 7 995
- 2021 - 3 583
- 2022 - 12 293
Zdroj: NCZI SK
Aj preto sa s vírusom už pred dospelosťou stretne viac ako 90 percent populácie. Presvedčenie, že ak sme v detstve kiahne už raz prekonali a získali sme tým doživotnú imunitu, je však chybné.
Keď sa pacient zotaví z ovčích kiahní, vírus sa stane neaktívnym a ostane uložený v nervových bunkách. Neskôr sa môže vplyvom silného stresu, zvýšenej duševnej záťaže či zníženej imunity prebudiť a prejaví sa ako bolestivý pásový opar. Odborníci stále nepoznajú konkrétnu príčinu. Ľudia si zvyčajne mylne myslia, že sa opäť nakazili vírusom, no v tomto prípade ide len o reaktiváciu existujúceho „spiaceho“ vírusu.