Toronto sa prebúdzalo do chladného, v poradí ešte len jedenásteho rána v roku. Nikto netušil, že 11. január 1922 bude dňom, keď sa v meste udeje niečo prevratné. Čosi, čo bude neskôr zachraňovať milióny životov po celom svete.
Štrnásťročný Leonard Thompson ležal na nemocničnom lôžku a nevedel, či je noc, alebo deň, dátumy už dávno pustil z hlavy. Nevnímal už takmer nič, jeho myseľ sužovali vidiny skorého konca.
Hoci bol vo veku, keď si mal naplno užívať bezstarostné časy dospievania, kamarátskych doťahovaní a chlapčenských vylomenín, nič z toho nerobil. Iba polihoval a chradol. Takmer sa nevládal pohnúť.
Ostal z neho vyziabnutý tieň, jeho posteľ okupovali len kosti potiahnuté bledou kožou. Z jeho dychu sa šíril nasladlý, acetónový zápach. Leonard striedavo upadal do hyperglykemickej kómy - našlo ho konečné štádium neliečenej cukrovky.
Zrazu však k nemu pristúpil lekár s injekciou, v ktorej mal pätnásť mililitrov tekutiny, farbou nápadne pripomínajúcej blato. Bol v nej inzulín.
Hladovka s pol deci whisky
Hoci Leonard pochádzal zo skromných pomerov, kým bol ešte zdravý, bol šťastným dieťaťom s osobitou charizmou. V škole sa usilovne snažil a veľmi ho zaujímali športy, najmä futbal.
S rodičmi žil na ulici Pickering Street neďaleko torontských pláží. Okrem toho, že ešte ako dojča mal problémy s ušami, iné vážne zdravotné ťažkosti ho, na rozdiel od jeho vrstovníkov, obchádzali.

Mal jedenásť rokov, keď jeho matku začalo znepokojovať, že sa každú noc počas spánku extrémne spotí a každé ráno sa prebúdza na kompletne premočenej plachte. Objednala ho na vyšetrenie u lekára, no mesiac žiadna konkrétna diagnóza neprichádzala.
Zakrátko dostala zdrvujúcu správu - váš syn má cukrovku. V roku 1919 tieto slová neveštili nič dobré, liek na chorobu v tých časoch neexistoval a jedinou dostupnou a praktizovanou liečbou bola hladovka.
Tri porcie varenej zeleniny denne dopĺňala troška bielkovín a tuku a chlapec príležitostne dostal aj poldeci whisky - na zvýšenie kalorického príjmu a zároveň na utíšenie duše.
Hoci prísna diéta dočasne dokázala predĺžiť Leonardovi život, jeho prognóza bola nekompromisná - ostával mu maximálne rok života.
Experimentálna injekcia alebo smrť
Nevie sa, či to bolo jeho odolnou povahou, alebo išlo o malý zázrak, no Leonard stále žil. Po roku. Aj po dvoch.