Ochorenia srdca zabíjajú ročne viac ľudí ako rakovina, infekčné choroby či nehody. Podľa WHO sú každý rok príčinou smrti takmer u 18 miliónov ľudí na celom svete.
Spôsob, akým v súčasnosti srdcové choroby diagnostikujeme, by sa mohol zmeniť.
Tvrdia to vedci z University of East Anglia (UEA) vo Veľkej Británii, ktorí vyvinuli revolučnú metódu, akou by sa mohol dať odhaľovať skutočný vek srdca a vďaka tomu potenciálne včas zabrániť infarktom či mozgovým príhodám.
„Predstavte si, že zistíte, že vaše srdce je „staršie“ ako vy. U ľudí s ochoreniami ako vysoký krvný tlak, cukrovka alebo obezita je to často tento prípad,“ hovorí o najnovšej štúdii publikovanej v časopise Open European Heart Journal vedúci výskumník a kardiológ Pankaj Garg.
S tímom vedcov zistil, akým spôsobom môžu odhaliť funkčný vek srdca – teda to, aké je staré bez ohľadu na jeho chronologický vek.
Rizikovým pacientom starne srdce rýchlejšie
Starnutie spôsobuje zmeny v rámci celého tela, starne aj naše srdce a cievy.
Americký Národný inštitút pre výskum starnutia uvádza, že s pribúdajúcim vekom už srdce nedokáže biť tak rýchlo počas fyzickej aktivity alebo v stresových situáciách a občas môžete cítiť chvenie na hrudníku alebo mať pocit, že srdce vynecháva údery.
Srdcová stena hrubne, a to môže zvýšiť riziko fibrilácie predsiení a zároveň aj riziko mozgovej príhody. Stvrdnuté chlopne zas môžu obmedziť prietok krvi medzi srdcovými komorami, čo vedie k hromadeniu tekutiny v pľúcach alebo končatinách.
Výskumný tím pod vedením UEA spolupracoval s nemocnicami vo Veľkej Británii, Španielsku a Singapure. Študovali snímky magnetickej rezonancie od 557 ľudí – 191 zdravých jedincov a 366 s ochoreniami, ako sú vysoký krvný tlak, cukrovka alebo obezita.

Do zdravej skupiny zaradili osoby s normálnym indexom telesnej hmotnosti, teda BMI nižším ako 25, no zároveň bez akýchkoľvek metabolických, kardiovaskulárnych či respiračných ochorení.