Okrem toho, že je najväčším orgánom tela, je aj jedným z najťažšie pracujúcich. Pečeň vykonáva stovky základných funkcií vrátane odstraňovania odpadových látok z krvi, ukladania živín a filtrovania chemikálií z liekov, alkoholu a jedla.
Stará sa o celkový metabolizmus a má špeciálnu schopnosť regenerovať sa po poškodení. Aj tak môže roky chorľavieť úplne potichu a ani o tom nemusíte vedieť.
Štúdie však naznačujú, že ľudia s ochorením pečene majú vyššiu šancu, že budú pociťovať chronickú, rozširujúcu sa bolesť, a to ani vtedy, keď nemajú žiadne iné zdravotné problémy, ktoré by ju vysvetľovali.
Bolesť však často býva zle diagnostikovaná a liečená, pretože pečeň môže slúžiť ako zdroj bolesti sama osebe, ale sú aj prípady, keď je zdrojom prenesenej bolesti.
Ako zistiť, či bolesť, ktorá vás trápi, môže byť príčinou ochorenia pečene a aké sú ďalšie časté príznaky, ktoré signalizujú, že by ste mohli mať s pečeňou problémy?
Ako bolí pečeň?
Pečeň je veľká asi ako polovica basketbalovej lopty. Je mierne naklonená, zaberá viac pravú hornú časť brucha. Leží tesne nad žalúdkom a zasunutá je za dolnými rebrami a pod bránicou.
Bolesť, ktorá z nej vychádza, býva väčšinou definovaná len veľmi nejasne a býva primárne lokalizovaná do epigastria, teda do strednej oblasti pravej časti brucha - nad pupkom a pod hrudníkom.
Nejde o ostrú bolesť ako v prípade žlčníka, ale skôr o tupú nešpecifickú bolesť s miernou až strednou intenzitou, ktorá môže vystreľovať až do pravého ramena alebo krku - v tomto prípade hovoríme o type prenesenej bolesti, keďže nervy prenášajú signály bolesti z jednej poškodenej oblasti tela do inej, najmä ak poškodená oblasť nemá vlastné receptory bolesti - tak ako v prípade pečene.

Samotnú bolesť teda väčšinou spôsobuje poškodenie jej výstelky alebo okolitých tkanív.
Keď sa pečeň zapáli, poraní alebo je chorá, tlačí na ochranné okolité tkanivo (známe ako Glissonova kapsula), ktorým je obalená. Toto tkanivo je plné nervov citlivých na bolesť, ktoré signalizujú mozgu, že s pečeňou môže byť niečo v neporiadku. Keď lekár pri vyšetrení zatlačí na zväčšenú pečeň, ktorá tlačí na toto tkanivo, miesto je na dotyk veľmi citlivé.
Viac ako 80 percent ľudí s cirhózou, ktorá jazví pečeňové tkanivo, opisuje tupú až pulzujúcu bolesť v blízkosti žalúdka.
Do tejto časti brucha sa však môže prenášať aj bolesť z iných orgánov - zo samotného žalúdka, z pankreasu, dvanástnika či z časti tenkého čreva. Keďže bolesť pečene je často všeobecnejšia ako iné typy bolestí brucha, len lekár dokáže určiť, či skutočne pochádza z pečene, alebo ju má na svedomí iná príčina.

Časté príznaky pri ochoreniach pečene
Bolesť je sama o sebe dôvodom na zbystrenie pozornosti. Ak však prehliadate aj ďalšie varovné signály, problémy s pečeňou sa môžu potichu rozvinúť do pokročilých štádií, ktoré si budú vyžadovať zložitejšiu a dlhšiu liečbu.
Preto je dôležité všímať si sprievodné príznaky, ktoré môžu naznačovať, že vaša pečeň nefunguje tak, ako má. Hoci aj v tomto prípade sa množstvo príznakov dá ľahko zameniť s nástupom iných ochorení, sú to najmä:
- únava alebo celková slabosť,
- strata chuti do jedla,
- nevysvetliteľný úbytok hmotnosti,
- bolesť v pravej hornej časti brucha,
- nevoľnosť alebo vracanie,
- svrbenie kože bez vyrážok, ale aj zmeny na koži (pri cirhóze to napr. bývajú pavučinové rozšírenia kožných ciev)
V neskorých štádiách ochorení pečene (najmä, keď už orgán začína zlyhávať) sú to tieto špecifické príznaky: