Hoci sa endometrióza často označuje ako ženské reprodukčné ochorenie, môže spôsobiť chaos v celom tele a zasiahnuť aj iné orgány. Napriek tomu, že ňou trpí približne každá desiata žena, diagnostika býva zdĺhavá a liečba náročná.
"Majú také silné menštruačné bolesti, že ich musia tlmiť tabletkami celý prvý aj druhý deň cyklu. Keď im po štyroch až šiestich hodinách prestane tabletka účinkovať, musia si hneď dať ďalšiu. Bolesti ich limitujú v práci či v škole. To nie je normálna menštruačná bolesť," opisuje gynekologička ELIŠKA LACKOVÁ z Kliniky reprodukčnej medicíny GYN-FIV.
V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, prečo sa endometrióza stále podceňuje, prečo je dobré viesť si denník s príznakmi a aké možnosti liečby dnes majú pacientky k dispozícii.
V rozhovore sa dočítate:
- čo je endometrióza,
- aké sú teórie jej vzniku a čo v tele spôsobuje,
- aké príznaky zväčša napovedia, že nejde o normálnu menštruačnú bolesť,
- ako sa ochorenie diagnostikuje,
- či endometrióza znižuje šancu na otehotnenie,
- prečo je dôležité mať gynekológa, ktorý nezľahčuje príznaky ochorenia.
Ako často sa vo svojej gynekologickej praxi stretávate s endometriózou?
V gynekológii sa endometrióza týka približne desiatich percent žien – teda v priemere každá desiata žena má určitú formu tohto ochorenia. Toto číslo je také vysoké preto, že u mnohých z nich ide len o minimálny alebo začínajúci podtyp ochorenia, ktorý im nemusí spôsobovať žiadne príznaky a žena ho ani nemusí vnímať.

Z pohľadu reprodukčnej medicíny je však situácia vážnejšia – medzi mojimi pacientkami tvoria ženy s endometriózou až tridsať percent. U nich už ochorenie zašlo tak ďaleko, že došlo k poklesu zásob vajíčok vo vaječníkoch, k zníženiu kvality maternice alebo im museli byť pre endometriálne cysty operované vaječníky.
Ako by ste opísali endometriózu niekomu, kto o nej nič netuší?
Endometrióza je chronické, progresívne ochorenie, ktoré je typické pre fertilný vek - pre ženy, ktoré majú menštruáciu a ovuláciu. To, že je chronické, znamená, že stále trvá, nedá sa vyliečiť, len mierne zastaviť alebo stabilizovať. Progresívne je preto, že ak ho dostatočne zavčasu nezachytíme, každou menštruáciou silnie. Typické je tým, že výstelka maternice – endometrium sa nachádza na inom mieste ako vnútri v maternici.
Čiže tkanivo z výstelky rastie aj na miestach, kde by nemalo?
Maternica je orgán, ktorý je tvorený svalovým obalom a vnútri má výstelku, ktorá sa po každej menštruácii obnovuje. Tie isté bunky sa môžu nachádzať aj v svalovine maternice, ide o podtyp endometriózy zvaný adenomyóza.
Môžu sa však nachádzať aj na vaječníkoch, kde sa to krvácanie prejaví vznikom cysty (tzv. ovariálna endometrióza), ktorá je naplnená menštruačnou krvou. Alebo sa môžu nachádzať kdekoľvek, najčastejšie v brušnej dutine, ale môžu byť aj v okolí pľúc či mozgu, to je však veľmi raritné.
Vie sa dnes, prečo sa to deje?
Existuje niekoľko teórií. Najznámejšia je teória retrográdnej menštruácie. Ide o predpoklad, že krv nevytečie do pošvy a z nej mimo tela, ale prejde vajcovodmi do brucha. Retrográdna menštruácia sa však týka takmer každej ženy, zopár buniek vždy prejde aj na opačnú stranu. Otázka potom znie, prečo niektoré ženy majú endometriózu a iné nie.
Táto teória je podporená ďalšími faktormi, napríklad genetickými predispozíciami. Žena má určite vyššiu šancu na endometriózu, keď ju majú aj jej blízki prvostupňoví príbuzní - mama alebo sestra. Sú známe určité typy génov a ich mutácie, ktoré sú pre toto ochorenie typické. No u nás zatiaľ nie je také jednoduché, aby si ich žena dala otestovať. Vplyv na bujnenie endometriálneho tkaniva môže mať aj imunita, ak nefunguje správne.
Ako sa môže stať, že sa výstelka maternice dostane do brucha?
Takisto, ako sa dostane oplodnené vajíčko do maternice. Maternica vyzerá ako obrátená hruška a má dve ručičky – vajcovody, ktoré sú otvorené rovno do brucha ako také potrubia. Menštruačná krv sa má postupne kontrakciami vylúčiť von z maternice.
Tieto sťahy môžu teoreticky posunúť krv aj opačným smerom, cez vajcovody. Keďže vaječníky plávajú voľne v bruchu a vajcovod k nim priľne len v čase ovulácie, všetko z maternice sa vie cez ne ako cez potrubie dostať von a všetko z brucha sa vie teoreticky dostať dnu.
Ako sa endometriálne tkanivo následne správa v tele?
Správa sa rovnako, ako keby bolo na svojom pôvodnom mieste v maternici – a práve to je ten hlavný problém. Pod vplyvom hormónov rastie, počas menštruácie krváca, no keďže sa nachádza na miestach, ktoré nie sú určené na odvádzanie krvi z tela, táto krv sa hromadí tam, kde by nemala byť. Krv prekáža kdekoľvek inde v tele – spôsobuje zápal a následné hojenie jazvami.
Ak sa krv dostane do vajcovodu, vytvorí jazvu, ktorá ho môže úplne znepriechodniť. Ak sú ložiská v blízkosti močového mechúra, jazvy spôsobujú bolesti pri močení. Pri črevách zasa býva bolestivé trávenie, pri ložiskách v oblasti krčka maternice môže byť bolestivý pohlavný styk.
Telo sa pri každej menštruácii snaží vylúčiť endometriá von z tela, akurát že to nedokáže?
Ani nie vylúčiť, ale zničiť nežiaducu krv a chrániť sa pred ňou. Je to cudzie tkanivo a typický hojivý proces tela je vytvoriť jazvu.

Sú ženy s endometriózou preto vystavené zvýšenému riziku iných zdravotných komplikácií?
Toto pre endometriózu nie je úplne typické. Nejde o naštartovanie iného ochorenia, skôr o limitáciu pohyblivosti a funkčnosti orgánov, kde vznikajú jazvy. Každá jazva v tele nás limituje, môžu vznikať zrasty. Keď vzniknú v okolí čriev, črevá sa nehýbu dobre. Po jedle sa zrýchli trávenie, ale črevo sa nehýbe, preto má žena kŕče a bolesti. Alebo má bolesti pri močení či pri pohlavnom styku.
Je bolesť hlavným príznakom, ktorý dovedie ženu k lekárovi?
Väčšinou áno. Tá bolesť výrazne súvisí s menštruáciou. Vtedy sa tkanivo dostane mimo maternicu a ostane tam, následne v ďalšom cykle reaguje ako výstelka maternice - narastie a začne krvácať. Vtedy to veľmi bolí, práve preto ženy najskôr navštívia gynekológa.
Majú také silné menštruačné bolesti, že ich musia tlmiť tabletkami celý prvý aj druhý deň cyklu. Keď im po štyroch až šiestich hodinách prestane účinkovať, musia si hneď dať ďalšiu. Bolesti ich limitujú v práci či v škole. To nie je normálna menštruačná bolesť.