Brooklynčan Chris Williams začal pociťovať prudké, pulzujúce bolesti brucha už večer. Ráno sa bolesť ešte vystupňovala, a preto sa zaviezol do nemocnice. Tam mu diagnostikovali zápal slepého čreva, ktoré mu lekári okamžite chirurgicky odstránili.
Keď o pár dní prišli výsledky z biopsie, muža čakal šok - slepé črevo bolo zasiahnuté rakovinou v treťom štádiu. Keby ostalo v tele o čosi dlhšie, rakovina by mohla zájsť až do najpokročilejšieho, štvrtého štádia.
„Bolo to vlastne požehnanie,“ hovoril 48-ročný Williams pre CNN o náhlej príhode, ktorá viedla k odhaleniu vážnej diagnózy.
Táto diagnóza bola donedávna taká zriedkavá, že väčšina ľudí o nej nikdy ani nepočula. Teraz však výskumníci pozorujú nepríjemný trend – výskyt tejto rakoviny prudko stúpa, a to najmä u mladých ľudí.
Deje sa to aj na Slovensku?
V článku sa dočítate:
- u koho vedci zaznamenávajú nárast rakoviny slepého čreva,
- aký častý je výskyt tejto formy rakoviny na Slovensku,
- ako sa diagnostikuje rakovina slepého čreva,
- aká je liečba a prognóza pacienta.
Svetový trend je znepokojujúci
Podľa štúdie, ktorá bola minulý mesiac publikovaná v časopise Annals of Internal Medicine, je miera výskytu rakoviny slepého čreva medzi príslušníkmi generácie X (u ľudí narodených zhruba v rokoch 1965 až 1980) dva- až trikrát vyššia ako u ľudí narodených v 40. rokoch 20. storočia.
Ešte výraznejší nárast bol zaznamenaný u starších mileniálov, teda ľudí narodených v 80. rokoch – výskyt rakoviny slepého čreva v tejto skupine bol viac než štvornásobný.
Tieto zistenia prichádzajú v čase narastajúcich obáv zo skoršieho nástupu niektorých druhov rakoviny.
Napríklad kolorektálny karcinóm sa ešte donedávna považoval za výnimočný u osôb mladších ako 50 rokov. V roku 2020 naň však zomrel len 43-ročný herec Chadwick Boseman a aj preto začal nárast prípadov rakoviny s včasným nástupom pútať väčšiu pozornosť verejnosti.

Na vzostupe je okrem kolorektálneho karcinómu aj viac ako desať ďalších bežných druhov rakoviny vrátane rakoviny prsníka, maternice a obličiek.
Prečo je to tak? Túto znepokojivú otázku si kladú mnohí výskumníci. Postupne totiž odhaľujú nádorové ochorenia, ktoré sa stávajú bežnejšími medzi za sebou nasledujúcimi generáciami - čo je aj prípad rakoviny slepého čreva.