SME

Rakovina maternice, karcinóm endometria, karcinóm tela maternice

Prehľad Karcinóm tela maternice vzniká na rozdiel od karcinómu krčka maternice v hornej časti maternice, nazývanej Corpus uteri. Vytvára sa zo sliznice, tzv. endometria, čím sa vysvetľuje označenie karcinóm endometria. Rakovina maternice je

Prehľad

Karcinóm tela maternice vzniká na rozdiel od karcinómu krčka maternice v hornej časti maternice, nazývanej Corpus uteri. Vytvára sa zo sliznice, tzv. endometria, čím sa vysvetľuje označenie karcinóm endometria.

Rakovina maternice je tretím najčastejším nádorovým ochorením žien a postihuje hlavne ženy po prechode, t. zn. v menopauze.

Najdôležitejším symptómom je vaginálne krvácanie v menopauze. Dôkaz ochorenia je možný ultrazvukom a vyšetreniami CT, ktoré sa používajú aj na určenie štádia ochorenia. Na potvrdenie diagnózy sa prevádza výškrab maternice, tzv. frakcionovaná kyretáž. Možnou terapiou je hovorovo „totálna operácia“. Odborne povedané sa tým myslí operácia podľa Wertheima. Zvyšky tumorov, ktoré po nej ostali, sa môžu zmenšiť radiačnou terapiou, chemoterapia však bola doteraz len málo úspešná. Pri včasnom zistení je prognóza veľmi dobrá.

 

Definícia

V maternici môžu vznikať rôzne druhy zhubných nádorov. Existuje rakovina maternice, väčšinou v trochu vyššom veku, a rakovina krčka maternice. Ako sa dá vyrozumieť už z názvu, vzniká rakovina maternice (karcinóm tela maternice alebo karcinóm endometria) z maternice samotnej a rakovina krčka maternice (karcinóm cervixu) z krčka maternice (cervixu).

Maternica je orgánom, v ktorom sa uhniezďuje embryo a v ktorom sa fétus vyvíja na dojča.

Anatomicky sa rozlišuje aj medzi telom maternice (corpus) a krčkom maternice (cervix). Krček maternice (cervix uteri) je spojením horného konca pošvy ženy a maternice alebo tela maternice (corpus uteri). Koniec cervixu blízko pošvy sa nazýva portio (bránka).

 

Sliznica maternice a pošvy je – čo sa týka stavby – veľmi rozdielna. V oblasti portia je prechodná oblasť. Hlavne preto sú zhubné tumory v oblasti maternice a krčka maternice z rôzneho hľadiska úplne rozdielne; oba nádory sa preto musia posudzovať oddelene. Zhubný nádor, ktorý pochádza z tela maternice, sa nazýva karcinóm tela maternice alebo aj karcinóm endometria, lebo táto rakovina vzniká zvrhnutím sa sliznice maternice, takzvaného endometria.

 

Častosť

Karcinóm tela maternice je po zhubných nádoroch prsníka a nádoroch čreva u žien tretím najčastejším nádorom. Karcinóm tela maternice tvorí v gynekologickej oblasti približne 13 % všetkých karcinómov.

Na rozdiel od karcinómu krčka maternice sa karcinóm tela maternice objavuje väčšinou u pacientiek po alebo v menopauze. Vrchol častosti tak leží medzi 55 a 60 rokmi. Len cca. 1 všetkých pacientiek sa nachádza pred menopauzou a len cca. 5 % je mladších než 40 rokov.

Karcinóm tela maternice je v priemere častejší než karcinóm krčka maternice.

 

Rizikové faktory

Zvýšené riziko ochorenia bolo pozorované pri nadmernej telesnej hmotnosti, pri vysokom krvnom tlaku, diabetes mellitus (cukrovke) a pri neplodnosti (infertilite). Súvislosť medzi rizikom ochorenia však v tomto prípade nie je tak jednoznačná ako spojitosť medzi vznikom rakoviny pľúc spôsobenej fajčením cigariet.

Za príčinu väčšiny karcinómov corpus uteri sa považuje vplyv estrogénu na sliznicu maternice. Lebo u žien s neskorým nástupom menopauzy, u žien bez tehotenstva, pri obezite alebo pri dlhodobom užívaní estrogénových tabliet existuje hladina estrogénu a pôsobenie estrogénu na endometrium, ktoré prekračuje normál.

 

Diagnóza a symptómy

Aj pri karcinóme tela maternice sa používa pre rakovinu zvyčajné rozdelenie štádií podľa systému TNM. Pre určenie štádia má veľký význam to, či tumor siaha až na stenu panvy alebo či zahŕňa aj susedné orgány (močový mechúr, črevo, kosti, pošvu) a ktoré vrstvy steny maternice sú postihnuté.

Okrem toho sa musí podrobnými vyšetreniami zistiť, či existujú metastázy – čiže metastazovanie – v panvových lymfatických uzlinách alebo v iných orgánoch, ako je pečeň alebo pľúca.

Najčastejším symptómom karcinómu tela maternice je vaginálne krvácanie. Najmä vtedy, keď sa pacientka nachádza v menopauze. Okrem toho väčšinou neexistujú žiadne ťažkosti. Niekedy bývajú prvým príznakom bolesti v panve.

Až keď tumor už ďaleko pokročil, vrastá do močového mechúra alebo až do panvovej steny, môže sa vyskytovať krvácanie pri močení, infekcie močových ciest alebo aj stáza obličiek s bolesťami v chrbte.

Pravidelnými kontrolnými vyšetreniami u ženského lekára sa portio, čiže ústie krčka maternice do pošvy, prezerá a ohmatá, a urobia sa výtery, ktoré sa posudzujú pod mikroskopom. Touto cestou možno objaviť väčšinu prekanceróznych štádií karcinómu krčka maternice a možno zaviesť jednoduchú terapiu. Ak by však existoval karcinóm krčka maternice, je tento výter napriek tomu negatívny. V tomto prípade musí nasledovať výškrab maternice (frakcionovaná kyretáž). Touto kyretážou možno prípadne získať odpovedajúce nádorové tkanivo, ktoré sa preskúma pod mikroskopom a nakoniec vedie k spoľahlivej diagnóze.

Na určenie štádia a na zistenie, čie existuje účasť iných orgánov, by sa malo previesť ultrazvukové vyšetrenie panvy (sonografia a vaginálna sonografia), magnetorezonančná tomografia (MRT) panvy, ultrazvuk (sonografia) a/alebo počítačová tomografia (CT) hornej časti brucha (existujú metastázy pečene?).

 

Terapia

Chirurgia

Najdôležitejším terapeutickým opatrením je chirurgický zákrok. Laicky sa tento zákrok často označuje ako „totálna operácia“. Pri nej sa odstráni maternica a aj lymfatické uzliny nachádzajúce sa v panve. V extrémnom prípade sa resekuje celá maternica, obidva vaječníky a panvové lymfatické uzliny (Wertheimova-Meigova operácia).

Podľa štádia tumoru, ktoré možno veľmi dobre posúdiť počas operácie, prichádza v niektorých prípadoch dodatočne do úvahy pooperačné ožarovanie.

 

Radiačná terapia

Ožarovanie sa vykonáva ionizujúcim žiarením, ktoré pochádza buď z rozpadu rádionuklidu ako pri after-loading, alebo z urýchľovača. Ožarovanie je po operácii nutné vtedy, keď je bezpečná vzdialenosť medzi nádorovým tkanivom a hranicou rezu veľmi malá.

Ak táto hranica napr. smerom k pošve činí len jeden milimeter, prichádza potom do úvahy lokálne ožarovanie. Je to ožarovanie, pri ktorom sa ožaruje len kýpeť pošvy, čiže len horný koniec pošvy, na ktorej bol pôvodne prechod k maternici, pričom sa až k tejto oblasti vsúva cez pošvu sonda na ožarovanie. Tento spôsob ožarovania sa označuje ako after-loading. Týmto opatrením sa šetrí tkanivo, ktoré nie je nádorom postihnuté, ako napr. močový mechúr alebo črevo.

Ak by bol tumor rozšírený v panve ďalej, alebo ak by boli nádorom postihnuté lymfatické uzliny, bolo by potom nutné ožarovanie urýchľovačom s fotónov. Toto ožarovanie nastáva denne a trvá viac než päť až sedem týždňov.

V rannom štádiu tumoru sa môže s relatívne dobrým výsledkom prevádzať len ožarovanie bez operácie. To však nastáva len vtedy, keď sa u pacientky nemôže previesť operácia z iných dôvodov, väčšinou kvôli iným internistickým sprievodným ochoreniam.

Pri ďalej pokročilých štádiách vedie však len samotné ožarovanie častejšie - v porovnaní s operatívnym postupom - k opätovnému výskytu tumoru v priebehu jedného roku, lebo podávaná dávka je príliš malá nato, aby sa mohlo očakávať trvalé vyliečenie tohto druhu tumoru. Ak by sa radiačná terapia prevádzala s vyššími dávkami, muselo by sa počítať s vedľajšími následkami ako je zmraštený močový mechúr, črevné fistuly a chronické hnačky.

 

Chemoterapia

Skutočne účinné chemoterapeutikum nemohlo byť doteraz nájdené. Vo veľmi pokročilom štádiu však existujú – najmä v rámci štúdií – koncepty s doxorubicínom a paclitaxelom, ktoré majú istý efekt a ktoré sa aplikujú.

Tieto chemoterapeutické koncepty však niekedy mávajú silné vedľajšie účinky a výsledok býva neistý. Napriek tomu by sa aj tieto terapeutické opcie nemali v určitých situáciách nechávať nevyužité.

 

Profylaxia

Len pravidelné preventívne lekárske prehliadky u ženského lekára, najmä počas menopauzy a obzvlášť pri vaginálnom krvácaní v menopauze môžu viesť k včasnej diagnóze, a tým k efektívnej terapii s dobrými šancami na vyliečenie.

 

Prognóza

Aj vo veľmi skorom štádiu tumoru (štádium FIGO I) existuje tak pri operatívnom postupe ako i pri len samotnej radiačnej terapii šanca na vyliečenie – čiže žiť minimálne 5 rokov po diagnóze bez nádoru – po operácii a ožarovaní 60-97 % a 60-80 % po len samotnom ožarovaní. Ak však tumor už prerástol do všetkých vrstiev steny maternice, ale ešte nedosiahol susedné orgány (sliznicu čreva alebo močového mechúra), je to štádium FIGO III. V tomto prípade existuje pri operácii a pooperačnom ožarovaní šanca na vyliečenie 40-60 % a 30-40 % pri len samotnom ožarovaní. Úplne zlú prognózu majú samozrejme ženy so vzdialenými metastázami alebo s účasťou susedných orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  3. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  2. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  3. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  6. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  7. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  8. Správny krok. Bývať v srdci Zvolena môžete už tento rok
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 683
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 515
  3. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 15 634
  4. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 14 242
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 457
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 679
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 8 544
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 7 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Z teroristu môže byť ľudskoprávny aktivista. SME zhrnulo fakty.


Po voľbách zamieril Korčok na východ.

Korčokovi sa darí na facebooku aj u stávkarov.


Peter Tkačenko

Stabilitu vlády, sociálne istoty ani vyslanie vojsk v paláci nepostráži.


Julia Senjuk pózuje s ukrajinskými vojakmi po amputácii.

Po mojich návštevách žiaria, hovorí Julija Senjuk.


SkryťZatvoriť reklamu