Rakovina maternice označuje rakovinu, ktorá sa vyskytuje v časti ženského reprodukčného systému, ktorá slúži na donosenie dieťaťa. Je tretím najčastejším nádorovým ochorením žien a postihuje hlavne ženy po prechode, teda v menopauze.
Tento typ rakoviny zasahuje telo maternice, odlišuje sa preto od rakoviny krčka maternice, proti ktorej je možné sa očkovať. Očkovanie proti rakovine maternice neexistuje.
V zásade poznáme dva druhy rakoviny maternice:
Rakovina endometria
Označuje nádor v endometriu, teda vnútornej výstelke maternice. Ide o najčastejšiu formu rakoviny ženských pohlavných orgánov.
Sarkóm maternice
Sarkóm sa vytvára v myometriu, teda v hladkej svalovine maternice. Ide o veľmi vzácnu formu rakoviny maternice.
Pri hovorení o rakovine maternice sa má často na myslí rakovina endometria, keďže tvorí prevažnú časť prípadov. Hoci je liečba oboch typov podobná, tento text sa týka prevažne rakoviny endometria.
Príznaky rakoviny maternice
Prejavy nádoru endometria môžu pripomínať rôzne iné gynekologické problémy. Pri nezvyčajnom krvácaní a bolesti sa preto odporúča návšteva lekára.
Príznaky rakoviny maternice:
- najdôležitejším symptómom je vaginálne krvácanie v menopauze,
- tiež vaginálne krvácanie pomedzi menzes v období pred menopauzou,
- bolesti či kŕče v podbrušku alebo oblasti panvy,
- biely alebo číry výtok z pošvy po menopauze,
- veľmi dlhé a silné krvácanie po 40 roku života v období pred menopauzou.
V pokročilom štádiu, keď tumor vrastá do močového mechúra alebo až do panvovej steny, sa môže vyskytovať krvácanie pri močení, infekcie močových ciest alebo aj hromadenie krvi v obličkách sprevádzané bolesťami v chrbte.
Štádiá rakoviny maternice
Podľa systému FIGO sa rakovina maternice podľa závažnosti rozdeľuje do štyroch štádií.
- I. štádium rakoviny maternice: Nádor je lokalizovaný v maternici a nešíri sa do okolitých tkanív.
- II. štádium rakoviny maternice: Nádor je v maternici a šíri sa do krčka maternice.
- III. štádium rakoviny maternice: Nádor sa šíri do ďalších častí reprodukčných orgánov - do pošvy, vaječníkov, vajíčkovodov; okolitých tkanív či lymfatických uzlín.
- IV. štádium rakoviny maternice: Nádor sa rozšíril do čriev, močového mechúra alebo iných orgánov.
Lekár Peter Kaščák v podcaste Gyncast hovorí o rakovine maternice a tiež rakovine krčka maternice.
Prognóza
Karcinóm tela maternice je po zhubných nádoroch prsníka a nádoroch čreva u žien tretím najčastejším nádorom. V gynekologickej praxi tvorí približne 13 percent všetkých karcinómov.
Na rozdiel od karcinómu krčka maternice sa karcinóm tela maternice objavuje väčšinou u pacientiek po alebo v menopauze. Vrchol častosti tak leží medzi 55 a 60 rokmi. Len zhruba percento všetkých pacientiek sa nachádza pred menopauzou a len zhruba päť percent je mladších než 40 rokov.
Karcinóm tela maternice je v priemere častejší než karcinóm krčka maternice.
Vo veľmi skorom štádiu tumoru (I. štádium) existuje pri operatívnom postupe ako aj pri samotnej radiačnej terapii šanca na vyliečenie – týmto sa myslí šanca žiť minimálne 5 rokov po diagnóze bez nádoru. Po operácii a ožarovaní ide o 60-97 percent prípadov a o 60-80 percent prípadov iba po samotnom ožarovaní.
V treťom štádiu, keď tumor už prerástol do všetkých vrstiev stien maternice, existuje pri operácii a pooperačnom ožarovaní šanca na vyliečenie 40-60 percent a 30-40 percent pri len samotnom ožarovaní.
Pri pravidelných gynekologických prehliadkach sa však zvykne rakovina odhaliť v počiatočnom štádiu.
Ako lekári odhalia rakovinu maternice
Dôkaz ochorenia je možný ultrazvukom, ktorý sa robí vždy pri preventívnej gynekologickej prehliadke a následne vyšetrením CT, ktoré sa používa aj na určenie štádia ochorenia. Okrem toho sa zvykne používať aj zobrazovacia metóda MRI. Pri vyšetrení lekári kontrolujú aj lymfatické uzliny a iné orgány, aby odhalili prípadne metastázy.
Pri vyšetrení sa taktiež odoberá krv na určenie hladiny proteínu CA-125. Samotné vyššie hladiny tohto proteínu však nestačia na určenie diagnózy, keďže sa môžu zvyšovať aj pri iných diagnózach.
Odber vzoriek maternice sa robí, keď je výstelka maternice hrubšia ako 3 až 4 milimetre.
Na potvrdenie či vyvrátenie diagnózy sa vykonáva hysteroskopia. Cez krčok maternice sa do maternice zavedie tenká, ohybná sonda s kamerou. V rámci diagnózy môže lekársky tím vykonať aj výškrab maternice - frakcionovanú kyretáž.
Výter krčka maternice, ktorý sa robí na preventívnej prehliadke, neslúži na odhalenie rakoviny maternice.
Liečba rakoviny endometria
Najdôležitejším terapeutickým opatrením pri rakovine maternice je chirurgické odstránenie nádoru.
Ako prídavná liečba sa potom zavádza rádioterapia alebo chemoterapia. V úplne ranom štádiu je po operácii často pacientka iba pozorovaná, ak je však rakovina rozšírenejšia, pre úspech musí byť zavedená aj prídavná liečba.
V rannom štádiu tumoru sa môže s relatívne dobrým výsledkom prevádzať len ožarovanie bez operácie. To však nastáva len vtedy, keď sa u pacientky nemôže previesť operácia z iných dôvodov, väčšinou kvôli iným internistickým sprievodným ochoreniam.
Pri ďalej pokročilých štádiách vedie však len samotné ožarovanie častejšie - v porovnaní s operatívnym postupom - k opätovnému výskytu tumoru v priebehu jedného roku, lebo podávaná dávka je príliš malá na to, aby sa mohlo očakávať trvalé vyliečenie tohto druhu tumoru. Ak by sa radiačná terapia prevádzala s vyššími dávkami, muselo by sa počítať s vedľajšími následkami ako je zmraštený močový mechúr, črevné fistuly a chronické hnačky.
Operácia maternice
Pri výskyte nádoru na maternici je často prvým zásahom operácia - hysterektómia. Laicky sa zákrok označuje ako totálna operácia. Odstraňuje sa pri nej maternica a prípadne aj krčok maternice, okolité lymfatické uzliny a vaječníky.
Hysterektómia sa môže v raných štádiách vykonať aj laparoskopicky a teda menej invazívne.
Riziká
Každá operácia pod narkózou so sebou nesie určité riziká. Navyše pri operácii ženských orgánov môže dôjsť k poškodeniu vylučovacej sústavy. Osoby po hysterektómii môžu tiež mať problémy s únikom moču a príznaky menopauzy.
Pozorovanie
Pacientky s úplne raným štádiom rakoviny a s nízkym rizikom recidívy sú po operácii často iba pozorované pri pravidelných prehliadkach u gynekológa.
Vaginálna brachyterapia
Ide o vnútornú rádioterapiu, keď je zdroj žiarenia vložený priamo do pošvy na miesto, kde predtým existoval vchod do maternice.
Riziká
Nežiaduce účinky sú vzhľadom na menšiu dávku použitého žiarenia menej časté. Počas liečby a po nej pacientky majú často zúženú a suchú pošvu, čo môže viesť k dlhodobým poruchám sexuálnych funkcií.
Zvyšuje sa tiež riziko osteoporózy a predispozícia na zlomeniny panvy.
Radiačná terapia panvy
Tento vonkajší typ rádioterapie je namierený na oblasť panvy. Ak by bol tumor rozšírený v panve ďalej, alebo ak by boli nádorom postihnuté lymfatické uzliny, bolo by potom nutné denné ožarovanie, ktoré trvá viac než päť až sedem týždňov.
Riziká
Nežiadúce účinky rádioterapie sa týkajú jej účinku na okolité orgány v oblasti panvy. Môže ísť o bolesti pri močení, krv v moči, nutkanie na močenie či poškodenie výstelku mechúra.
Pacientky tiež môžu mať nepríjemné pocity v oblasti konečníka, hnačky, hlien či krv v stolici. Môže tiež dôjsť k zúženiu pošvy.
Chemoterapia
Ide o protinádorovú liečbu, ktorej cieľom je zničiť nádorové bunky alebo spomaliť ich rast.
Využíva sa najmä pri veľkých nádoroch v pokročilom veku a vo vyšších štádiách rakoviny maternice.
Riziká
Chemoterapia má množstvo nežiadúcich účinkov, ktoré závisia najmä od intenzity a typu liečby.
Najčastejšie sa objavuje strata vlasov, zníženie množstva krviniek, anémia, krvácanie a časté infekcie. Časté sú tiež únava, hnačky, dehydratácia, strata chuti do jedla, poruchy nervov či strata chuti do jedla.
Viac o liečbe rakoviny maternice a nežiaducich účinkoch sa dočítate po slovensky v Pacientskej príručke Európskej spoločnosti pre lekársku onkológiu.
Riziká vzniku rakoviny maternice
Existuje niekoľko rizikových faktorov, ktoré sa spájajú so vznikom rakoviny maternice. Ich prítomnosť však neznamená automaticky, že sa nádor u pacientky vyvinie. Rakovina sa tiež môže objaviť u osôb, ktoré rizikové faktory nemajú.
Medzi rizikové faktory patria:
- vyšší vek,
- výskyt rakoviny maternice u príbuznej prvého stupňa (matka, sestra, dcéra), platí tiež pre rakovinu prsníka či vaječníkov,
- dedičný nepolypózny syndróm karcinómu hrubého čreva,
- diagnóza polycystických vaječníkov a hyperplázie endometria,
- hormonálna nerovnováha - prítomnosť estrogénu bez progesterónu,
- nadváha*,
- cukrovka*,
- vysoký krvný tlak,
- bezdetnosť.
Rizikom pre vznik rakoviny môže byť aj nadmerná konzumácia alkoholu a nedostatočná fyzická aktivita, dôkazy sú však zatiaľ slabé.
*Nadváha a cukrovka súvisia so vznikom rakoviny endometria preto, že pri nich dochádza k nerovnováhe estrogénu, ktorý rakovina maternice potrebuje pre svoj rast.
Prevencia

S nástupom menopauzy by ženy nemali prestať navštevovať ordináciu gynekológa. Len pravidelné preventívne lekárske prehliadky u ženského lekára, najmä počas menopauzy a obzvlášť pri vaginálnom krvácaní v menopauze môžu viesť k včasnej diagnóze, a tým k efektívnej liečbe s dobrými šancami na vyliečenie.
Samotnej rakovine maternice sa však nedá zabrániť. Pacientka však môže znižovať riziko jej vzniku najmä:
- ak má cukrovku tak jej liečbou a sledovaním,
- udržiavaním zdravej váhy.
Riziko vzniku rakoviny endometria môže znižovať aj antikoncepcia s obsahom estrogénu aj progesterónu. Jej užívanie však môže mať iné vedľajšie účinky, je preto dobré poradiť sa s lekárkou.
Súvis medzi prijímaním fytoestrogénov v sóji, káve a zelenine a nižším rizikom vzniku rakoviny maternice je zatiaľ nedostatočne preskúmaný.
Zdroje: ESMO, Liga proti rakovine, Cleveland Clinic