SME

Vizita: Prečo by sa mali dať zaočkovať proti HPV aj chlapci a diéta podobná pôstu nie je pre každého

Týždenný súhrn o zdraví.

Vizita.Vizita. (Zdroj: Hejty / SME.sk)
Načítavam... Vizita: Prečo by sa mali dať zaočkovať proti HPV aj chlapci a diéta podobná pôstu nie je pre každého
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Vitajte,

začínate čítať 67. vydanie newslettra Vizita. Volám sa Denisa Prokopčáková a aj tento týždeň som pre vás pripravila súhrn o zdraví.

Je mnoho foriem osvety, ktoré majú za úlohu pripomínať dôležité udalosti či okolnosti, ktoré nastali alebo môžu nastať v našich životoch. Či už ide o pozitívne alebo negatívne. Aj preto si takmer každý deň pripomíname niečo dôležité. Tak napríklad štvrtý február je tradične svetovým dňom boja proti rakovine.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií je ročne na Slovensku diagnostikovaných približne 40-tisíc zhubných nádorov. Štatistický úrad SR uvádza, že v roku 2023 podľahlo tomuto ochoreniu viac ako 13-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku lekári každoročne diagnostikujú rakovinu krčka maternice približne 600 ženám. A to napriek tomu, že na toto ochorenie existuje účinné očkovanie.

Až 99 percent prípadov totiž zapríčiňuje ľudský papilomavírus (HPV). Ten môže okrem rakoviny krčka maternice ženám spôsobiť aj rakovinu vagíny a obom pohlaviam rakovinu konečníka.

Tento týždeň sa v newsletteri Vizita pozrieme bližšie na všetky dôležité otázky týkajúce sa HPV, povieme si, prečo by ste sa už počas plánovania potomka mali sústrediť na svoje zdravie, a vysvetlíme, prečo diéta napodobňujúca pôst nie je pre každého.

Ďakujem, že ste sa prihlásili na odber newslettera Vizita. Ak ste tak ešte neurobili a chcete to zmeniť, môžete sa prihlásiť na tomto odkaze.

Prečo by sa mali proti HPV očkovať aj chlapci a koľko dávok je potrebných (otázky a odpovede)

Ako sme už spomínali, podľa štatistík Európskeho onkologického informačného systému lekári na Slovensku diagnostikujú rakovinu krčka maternice ročne asi 600 ženám. Približne 230 z nich ochoreniu podľahne.

SkryťVypnúť reklamu

Zhubné ochorenie spôsobuje vo väčšine prípadov ľudský papilomavírus (HPV), proti ktorému existuje účinné očkovanie. To je od konca roka 2023 dostupné na Slovensku zadarmo pre dvanásť-, trinásť- aj štrnásťročné deti, bez rozdielu pohlavia.

V texte s názvom: Prečo by sa mali proti HPV očkovať aj chlapci a koľko dávok je potrebných (otázky a odpovede) sme zhrnuli najčastejšie otázky o HPV. Odpovedá na ne gynekológ Erik Kúdela, zástupca prednostu Gynekologicko-pôrodníckej kliniky JLF UK a Univerzitnej nemocnice Martin.

Splodiť potomka nie je samozrejmosť. Niekedy pomôžu aj malé zmeny v návykoch

Približne každý šiesty pár v Európe má problém so splodením dieťaťa. Tvrdí to Svetová zdravotnícka organizácia.

Príčina je stále neznáma, no lekári čoraz častejšie upozorňujú, že partneri by sa už počas plánovania potomka mali sústrediť najmä na svoje zdravie.

SkryťVypnúť reklamu

"Starostlivosť o vlastné zdravie je kľúčová pre oboch partnerov. Platí to aj pre ľudí, ktorí sú v reprodukčnom veku, ale neuvažujú o tom, že v blízkom čase by chceli mať dieťa," vysvetľuje v texte na portáli The Conversation Merissa Elizabeth Hickman, ktorá pôsobí na Univerzite v Leicesteri vo Veľkej Británii.

Odborníčka vytvorila prehľad štyroch jednoduchých rád, ako by ste mohli zlepšiť svoje zdravie. A to bez ohľadu na to, či sa v blízkom čase chcete stať rodičom, alebo nie.

Prečítať si ich môžete v texte s názvom: Splodiť potomka nie je samozrejmosť. Niekedy pomôžu aj malé zmeny v návykoch.

Diéta napodobňujúca pôst prospieva zdraviu srdca, no nie je pre každého

Na ceste k zdravému srdcu a zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení treba myslieť aj na to, čo, ako a koľko jeme. Predchádzajúce výskumy ukázali, že výhody v tomto smere môžu mať stredomorská strava, diétne postupy na zníženie hypertenzie, rastlinná strava aj paleo diéta.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia vedcov z University of Southern California ukázala, že pomôcť by mohla aj diéta, ktorá napodobňuje pôst. Zistenia publikovali v časopise Npj Metabolic Health and Disease.

V štúdii porovnávajú jej účinnosť pri znižovaní rizika kardiovaskulárnych ochorení u dospelých s obezitou a hypertenziou so stredomorskou diétou. Tvrdia, že čiastočne preto, lebo väčšina ľudí má problém zmeniť jedálny lístok.

„Päťdňová diéta, ktorá sa dodáva v škatuľke ako liek, by mohla umožniť ľuďom, ktorí nechcú meniť jedálny lístok, mať prínosy zdravšej stravy aj v prípade, že ju budú dodržiavať menej ako raz za mesiac,“ povedal hlavný autor štúdie, biogerontológ a bunkový biológ Valter Longo z Univerzity of South California pre odborný portál Medical News Today (MNT).

SkryťVypnúť reklamu

Je presvedčený, že pätnásť až dvadsať dní ročne by už mohlo mať značné výhody.

Viac sa dozviete v texte kolegyne Michaely Džomekovej s názvom: Diéta napodobňujúca pôst prospieva zdraviu srdca, no nie je pre každého.

Podcast Vizita: Hypochondri umierajú skôr a polárne tresky majú v sebe nezvyčajný proteín

Možno ste to už niekedy zažili: prvý dojem môže byť veľmi klamlivý. A to napriek tomu, že sa zdá logický.

Napríklad ľudská DNA neobsahuje len dôležité časti, v ktorých sa ukrýva kód na tvorbu jednotlivých proteínov, ale aj niečo, čo vedci dlho nazývali odpad (z anglického junk DNA, pozn. red.). Na prvý pohľad totiž tieto reťazce nemali žiadnu úlohu. Aspoň to si mysleli doposiaľ.

Ukazuje sa však, že všetko môže byť inak.

Výskumy tiež odhaľujú, že prvý dojem môže zavádzať aj pri hypochondroch. Mnohí si pri tomto slove predstavia ľudí, ktorí sa prehnane starajú o svoje zdravie a každý deň sedia v ambulantnej čakárni. No zo zistení švédskych vedcov vyplýva, že ľudia, ktorí trpia hypochondriou, majú tendenciu zomierať skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Pravidelne, raz za mesiac, sa Vizita zmení. Odborné rozhovory vystrieda priateľská debata. Budem sa v nej totiž rozprávať s biologičkou Simonou Schwarz, ktorú možno poznáte aj z podcastu Dve baby aj o vede.

Tento týždeň sa pozrú na záhadné úseky DNA aj nečakané zistenia o hypochondrii.

Odporúčanie: Simona vám tento týždeň odporúča sci-fi knihu Hora v mori, v ktorej vedci objavia vysokointeligentný druh chobotnice. A ja zase Genetiku od Eduarda Kočárka, ktorá ponúka ucelený výklad stredoškolského učiva.

Načítavam... Hypochondri umierajú skôr a polárne tresky majú v sebe nezvyčajný proteín
Počúvajte v appke SME alebo cez Toldo, AppleSpotify a RSS.

Podcast Zoom: Vedci zisťovali, či je možná alergia na alkohol

Začervenanie tváre, kýchanie, vyrážky. Bežné prejavy alergie sa môžu objaviť hocikedy a u niektorých ľudí aj po pití alkoholu. Znamená to však, že máte na alkohol alergiu? A ako to vlastne celé funguje?

SkryťVypnúť reklamu

Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme na alergiu na alkohol, dozvieme sa niečo o záhadných sibírskych kráteroch a spoločne preskúmame, či sú užitočné rôzne fitness náramky.

Načítavam... Vedci zisťovali, či je možná alergia na alkohol
Počúvajte aj cez v apke SME alebo cez Toldo, Apple, Spotify a RSS.

Odporúčanie: Julia

Julia Child bola americká kuchárka, ktorá propagovala francúzsku kuchyňu. Populárna je najmä jej kniha Umenie francúzskej kuchyne a v USA bola veľmi známa najmä vďaka svojej televíznej šou.

Seriál s názvom Julia inšpirovaný jej životom si teraz môžete pozrieť v dvoch sériách na HBO. Dozviete sa veľa nielen o varení, ale aj amerických dejinách, o tom, ako sa verejnoprávna stanica vďaka Julii stala mienkotvornou inštitúciou, ale aj o tom, ako sa zrodil feminizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 373
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 203
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 535
  4. Ísť do kúpeľov je IN 4 793
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 781
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 754
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 573
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 432
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu