SME

Klimaktérium: Ako ho prežiť a nezblázniť sa

Štyridsaťpätročná manažérka Denisa sa krátko po tom, ako ju niekoľkokrát zalial pot na rokovaniach s klientmi, vybrala k svojej gynekologičke a požiadala ju o radu. "Bola som sklamaná. Keď som jej vymenovala, aké príznaky ma sužujú, lekárka povedala, ...

Štyridsaťpätročná manažérka Denisa sa krátko po tom, ako ju niekoľkokrát zalial pot na rokovaniach s klientmi, vybrala k svojej gynekologičke a požiadala ju o radu. "Bola som sklamaná. Keď som jej vymenovala, aké príznaky ma sužujú, lekárka povedala, fajn, niečo vám predpíšem. Vysypala tri názvy, ktorých propagačné letáky viseli v čakárni. Nevedela som, ako reagovať. Predpokladala som, že mi lekárka vysvetlí výhody a nevýhody jednotlivých druhov, ale nestalo sa."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problémy, ktoré nás ničia

SkryťVypnúť reklamu

Možno zažívate podobnú situáciu ako Denisa. Na Slovensku je viac ako milión žien po 45. roku života, až 60 percent žien má v klimaktériu také problémy, ktoré ich môžu doviesť až na psychiatriu. Nepríjemné návaly tepla, nočné potenie, podráždenosť, poruchy spánku, depresie, problémy s močením, bolesť pri sexuálnom styku a výkyvy krvného tlaku často znemožňujú ženám normálne existovať.

Podľa štatistík však len 11 percent užíva hormonálnu substitučnú liečbu. Príčin, prečo sa ženy neliečia, je viacero, najmä však nízka informovanosť a strach z užívania hormónov. Častým problémom našich žien je aj nedostatok času na rozhovor s lekárom v ambulanciách. V Nemecku a USA sa rozhodne pre terapiu hormónmi až 40 percent, v susednom Česku tejto liečbe dôveruje 16 až 17 percent žien.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo máme strach z hormónov?

Ženy v menopauze majú totiž vážnu dilemu: Hormóny síce pomôžu, ale možno za cenu rakoviny prsníka či infarktu. Celý rad klinických štúdií sa už roky snaží odpovedať na otázky, do akej miery je hormonálna liečba menopauzy prospešná a nakoľko môže byť pre ženy rizikom. Mnohé si navzájom odporujú. Jednoznačnej odpovede, ktorá by každú ženu na sto percent presvedčila, sa asi nikdy nedočkáme. Profesor Miroslav Borovský, ktorý patrí medzi priekopníkov hormonálnej substitučnej terapie na Slovensku, tvrdí, že nie je dôvod znepokojovať sa. "Každá rozsiahla štúdia prináša nové poznatky, problém je v tom, ako sa jej výsledky interpretujú. Interpretácia odborníkmi je úplne odlišná, ako interpretácia médiami, ktoré často strašia ženy aj zbytočne."

SkryťVypnúť reklamu

Radšej menej ako viac

Tak dnes možno zhrnúť odporúčania odborníkov pri používaní hormonálnych prípravkov. V žiadnom prípade sa nemajú podávať preventívne, ak žena nemá skutočne úporné klimakterické problémy. Každá žena by sa teda sama mala zamyslieť nad tým, aké vážne sú jej problémy a až potom, na základe odporúčania lekára, sa rozhodnúť pre typ liečby. Niektorí lekári už zavádzajú alternatívne metódy liečby klimakterických ťažkostí. Nie však všetci a nie na celom Slovensku.

Nechcete hormóny? Ďalšia dilema

Alternatívou pre ženy, ktoré majú onkologické ochorenie alebo majú zo zásady výhrady k hormonálnej liečbe, sú prírodné prípravky. Ak ste sa rozhodli pre takéto riešenie, môžete zájsť do lekárne, kde ich dostanete bez predpisu lekára. Nastáva však ďalšia dilema. Ako sa v nich orientovať?

V dnešnej prílohe prinášame najdôležitejšie údaje o hormonálnej substitučnej terapii, prehľad nehormonálnych prípravkov z lekární a ich cenové relácie, ale aj tipy, ako to zvládali naše babičky plus recept ázijských žien, ktoré problém klimaktéria takmer nepoznajú.

Jedna dobrá správa o klimaktériu.

Túto etapu života považujú za problematické obdobie najmä pre vystresované Európanky a obyvateľky Severnej Ameriky. Naopak pre černošky, Indky či Mexičanky je prechod medzníkom, keď sa ich život zmení k lepšiemu, môžu odložiť závoj a užívajú si úctu svojej rodiny.

Recept ázijských žien

Hľadajte fytoestrogény najmä v strave. Prírodné estrogény sa nachádzajú v sóji, tofu syre, slnečnici, ďateline lúčnej či v chmeli, v celozrnnej pšeničnej múke a ľanových semienkach.

Pravidelná konzumácia tofu je jednou z príčin, prečo je v Japonsku či Číne niekoľkonásobne nižší výskyt rakoviny prsníka ako inde a ženy v tejto krajine nepoznajú ani návaly v menopauze. Sója totiž obsahuje fytoestrogény, chemické zlúčeniny veľmi podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogénu. Tie dokážu čiastočne eliminovať nedostatok estrogénu počas klimaktéria. (uj)

Na čo je nám estrogén

* je najdôležitejší ženský hormón

* zabezpečuje krásne ženské tvary, pokožku a správnu hladinu cholesterolu

* je nevyhnutný pre ženský reprodukčný systém, zdravé kosti a srdce

* ovplyvňuje kľúčové funkcie mozgu - pozornosť, verbálnu, priestorovú a krátkodobú pamäť

* jeho ubúdanie spôsobuje rednutie kostí, návaly a depresívne stavy v klimaktériu, srdcocievne problémy, únik moču, problémy s pamäťou.

Rady babičiek: bylinky, ktoré vždy pomôžu

Šalvia - pravidelné pitie odvaru zo šalvie lekárskej zmierňuje potenie a pomáha pri prudkých návaloch

Pupalka - pomáha zmierňovať nepríjemné napätie v prsníkoch, pupalku dvojročnú dostanete v lekárni vo forme oleja alebo kapsulí

Ľubovník bodkovaný - čaj z tejto liečivej byliny pomáha pri prudkých zmenách nálady

Myší chvostík, rebríček - teplý sedací kúpeľ z myšieho chvostíka pomáha pri svrbení slizníc, čo je jeden z prvých príznakov poklesu produkcie hormónu estrogénu.

Aká je súčasná ponuka v slovenských v lekárňach:

Sarapissója

Obsahuje výťažky zo sóje, včeliu materskú kašičku a výťažky z červenej ďateliny. Produkt je účinný pri odstraňovaní klasických klimakterických problémov, pri znižovaní cholesterolu a znižuje riziko osteoporózy. Odporúča sa dvakrát denne jednu kapsuľu.

Cena na mesiac (60 kapsulí): 490 korún

Merilin:

Obsahuje vápnik, vitamín D a extrakt z podzemku rastliny ploštičníka hroznatého, táto rastlina obsahuje aktívne látky, ktorých účinky sa podobajú účinkom prirodzených ženských pohlavných hormónov. Redukuje návaly tepla, zmierňuje poruchy spánku, zlepšuje psychický stav, pôsobí proti osteoporóze. Odporúča sa jedna tableta denne aspoň dva mesiace. Účinok možno očakávať po dvoch až štyroch týždňoch užívania.

Cena na dva mesiace (60 tabliet): 680 korún

Menocare:

Pomáha odstraňovať nepriaznivé a nepríjemné prejavy menopauzy. Obsahuje viacero fytoestrogénov a látok, ktoré podporujú funkciu močovopohlavného systému, stimulujú funkcie vaječníkov a pôsobia proti ochabnutiu pokožky. Odporúča sa dve tablety dvakrát denne.

Cena na dva týždne (za 60 tabliet): 288 korún

Estromenox

Obsahuje zmes včelích produktov, extrakty z rôznych rastlín, koenzým Q 10, selén a vitamín C. Odporúča sa raz až dvakrát denne jednu tabletku.

Cena na mesiac (za 30 tabliet): 328 korún

Klimafen:

Obsahuje korene liečivých bylín, ďumbiera, extrakt z ploštičníka hroznatého a ďalšie rastlinné extrakty. Odporúča sa dve tablety denne minimálne dva mesiace. Prvé výsledky užívania možno očakávať o dva až štyri týždne.

Cena na mesiac (za 60 tabliet): 459 korún

Minapent

Obsahuje komplex prírodných látok zo šiestich bylín s klinicky overeným účinkom pri klimakterických ťažkostiach. Minapent obsahuje kombináciu rastlinných látok, izoflavóny ďateliny lúčnej, ploštičník, kozinec a šalviu lekársku. Odporúča sa jedna až dve tobolky denne, niekoľko mesiacov.

Cena na mesiac (za 30 tabletiek): 280 korún

Valoklim:

Bylinný doplnok vo forme kvapiek pre ženy v klimaktériu, určený na dlhodobé užívanie, možno ho kombinovať s hormonálnou substitučnou terapiou. Efekt sa dostavuje po dvoch až troch týždňoch užívania. Prípravok nemajú užívať ženy s epilepsiou a osoby s ťažkými poruchami pečene a obličiek. Obsah fľaštičky stačí na osem týždňov.

Cena na mesiac a pol: 186 korún

Swis Natural HRT

Obsahuje komplex extraktov zo šiestich najúčinnejších bylín používaných pri liečbe problémov v menopauze. Podľa letáku pomáha aj pri veľmi výrazných ťažkostiach, jeho účinky klinicky overovali aj slovenskí lekári. Odporúča sa podávať dvakrát denne jednu tabletku, efekt je zrejmý už po dvoch týždňoch. Ide o cenovo najnáročnejší produkt, podľa klinických štúdií lekárov vo svete predstavuje špičku v tejto oblasti. Odstraňuje vegetatívne problémy u 90 percent žien.

Cena na mesiac (za 60 kapsúľ): 1166 korún

Ceny poduktov sú orientačné, v rôznych lekárňach sa môžu odlišovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 416
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 11 720
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 027
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 744
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 557
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 058
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu