Nočné pomočovanie detí trápi veľa rodičov. Podľa štaštistík má približne každé piate dieťa tento problém. Vo veku päť rokov by podľa odborníkov už malo byť dieťa schopné kontrolovať močenie v noci a v prípade potreby sa zobudiť. Dieťa za nočné pocikávanie nemôže, tento stav môžu spôsobovať mnohé faktory: pomalší vývoj močového mechúra, stres či nervozita.
Vedci v USA uskutočnili porovnávaciu štúdiu, ktorej cieľom bolo zistiť, ktorý spôsob boja s nočným pomočovaním je najúčinnejší. Naproti sebe stáli predovšetkým lieky a použitie rôznych pomôcok, ktoré na pomočenie upozorňujú signálom.
Princíp "pocikávacích alarmov" je jednoduchý: čidlo, ktoré reaguje na vlhkosť, je umiestnené priamo v posteli, a keď zaregistruje tekutinu, začne zvoniť, vibrovať, svietiť alebo inak dávať najavo, že je načase vstať a vycikať sa.
Táto metóda je veľmi stará, používa sa takmer 70 rokov, ale podľa výskumov je aj najúčinnejšia. Skúmaných štúdií, ktorých bolo 55, sa zúčastnilo takmer 2500 detí. Tie, ktoré po troch až štyroch mesiacoch používali zmenené alarmy, sa svojich problémov zbavili asi v polovici prípadov.
Výrazne lepšie skóre mala táto metóda, ak sa kombinovala s behaviorálnymi technikami - ak sa teda súčasne nejakým spôsobom upravili návyky dieťaťa. Budíky síce účinkujú pomalšie, ich efekt bol však dlhodobý; oproti tomu pri liekoch, ktorých účinok sa dostaví rýchlejšie, sa komplikácie po vysadení často vracajú.
A čo teda lekári odporúčajú?
Podľa nich je najúčinnejšia kombinácia všetkých troch postupov: lieky, alarmy a behaviorálna terapia - spolu by mali zabrať takmer u každého. (r)