Je však dobré vedieť, čo ktorá bolesť v tele signalizuje. Tu je niekoľko rád.
Rozbolelo vás brucho?
Dôležité je odlíšiť bežné bolesti pri trávení, plynatosti a podobne od náhlej brušnej príhody. Dôležitá môže byť lokalizáca bolesti - vpravo, vľavo, v hornej alebo dolnej polovici. Príčin môžu byť desiatky - žalúdok, pečeň, žlčník, pankreas, črevo, slepé črevo, obličky, ale aj pľúca či ženské orgány.
Pomoc: Pri náhlom záchvate silnej bolesti brucha treba neodkladne vyhľadať lekára. Lekára treba vyhľadať vždy aj pri napnutí brušnej steny.
Bolesť v pravej dolnej štvrtine brucha môže byť zapríčinená zápalom slepého čreva.
Bolesť brucha pod pravým rebrovým oblúkom
Charakteristika: Bolesť v pravej hornej štvrtine brucha môže byť prejavom zápalu alebo alkoholického postihnutia pečene, pankreasu, žlčovej koliky.
Možné choroby: alkoholizmus, žlčové kamene, cirhóza.
Bolesť brucha pod ľavým rebrovým oblúkom
Charakteristika: Bolesť v ľavej hornej štvrtine brucha môže byť prejavom bolesti žalúdka, sleziny, pankreasu alebo pľúc.
Možné choroby: infarkt, vredová choroba, gastritída.
Bolesť brucha v strede nad pupkom
Charakteristika: Najčastejšie je prejavom vredu žalúdka alebo dvanástnika, podráždenia sliznice liekmi alebo alkoholom.
Možné choroby: vredová choroba, žlčové kamene, pankreatitída.
Bolesť brucha v strede pod pupkom
Charakteristika: Ťažkosti poukazujú na ochorenie močových orgánov, hrubého čreva, konečníka alebo ženských orgánov (endometrióza).
Možné choroby: močové kamene.
Bolesť brucha v ľavom podbruší
Charakteristika: V ľavom podbruší sa prejavuje hlavne zápcha, plynatosť, nadúvanie, žalúdočná nervozita.
Možné choroby: kŕče brucha, meteorizmus, choroba, ktorá je spôsobená nadmernou tvorbou plynov najčastejšie pri narušení rovnováhy črevnej flóry v čreve.
Domáca liečba: Existuje niekoľko byliniek, ktoré zaručene bránia nadmernej plynatosti. Je to bazalka, fenikel, aníz, koriander, kôpor, majorán a rasca, pôsobia ako spazmolytiká. Vhodné sú aj čaje z rumančeka kamilkového, mäty piepornej a čili papriky.
Pálenie záhy, pyrosis
Charakteristika: Príčinou tejto bolesti je prenikanie kyslého obsahu žalúdka naspäť do pažeráka. Ten môže byť poškodený a niekedy v ňom vzniká zápal. Je dobré vyvarovať sa alkoholu, fajčenia, pitia čiernej kávy, kysnutých potravín, mastných jedál, čokolády, surovej cibule. Je prejavom nadmernej produkcie žalúdočnej kyseliny po čiernej káve, alkohole, jedle, lieku a podobne.
Možné choroby: infarkt, pyrosis, pálenie záhy.
Pozor si treba dávať aj na prejedanie, odpustiť by sme si mali spánok hneď po jedle a ležanie na pravom boku. Prvou pomocou bývajú lieky na zníženie kyslosti - antacidá, stačí však pomaly rozžuvať niekoľko mandlí.
(uj, zdroj: www.edusan.sk)