Londýn 4. marca (TASR) - Súdny proces, v ktorom vyše sto Britiek a ich rodín žaluje farmaceutické firmy pre sekundárne účinky antikoncepcie tzv. tretej generácie, začal sa dnes v Londýne. Tabletky sa dostali na trh koncom 80. rokov.
"Stovky z nich sú doživotne postihnuté," vyhlásil na úvodnom pojednávaní advokát obžaloby lord Brennan. Ten zastupuje aj ženy, ktoré v dôsledku zdravotných komplikácií po užití novej antikoncepcie zomreli.
Žalovanou je firma Schering, ktorá v roku 1987 na trh uviedla Femodene, firma Wyeth za produkt Minulet (1988) a Tri-Minulet (1992) a Organon Laboratories, ktorá od roku 1981 predávala prípravok Marvelon a Mercilon začala do lekární distribuovať v roku 1989.
Antikoncepcia tretej generácie predstavuje v porovnaní s prípravkami druhej generácie zvýšené riziko trombózy, tvrdí advokát žalujúcej strany. Podľa neho mali byť pacientky i ich lekári varovaní pred nežiaducimi účinkami, čo sa však nestalo. V prípade, že by si firmy splnili povinnosť upozorniť na možné komplikácie, klientky by sa po porade s lekárom rozhodli pre antikoncepciu druhej generácie alebo inú formu ochrany pred počatím.
Rôzne štúdie od roku 1995 konštatovali, že riziko trombózy je u žien, ktoré užívajú antikoncepciu tretej generácie, mierne zvýšené. Na celom svete žije 100 miliónov žien, ktoré sa chránia pred počatím užívaním antikoncepčných tabletiek.
2 4 pel