BRATISLAVA 11. marca (SITA) - Samoliečenie obyvateľov, čo znamená indikáciu voľnopredajných liekov bez lekárskeho predpisu na potlačenie ľahších ochorení bez účasti lekára, má politickú podporu všetkých európskych inštitúcií, vrátane Európskej komisie, Eu
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
rópskeho parlamentu či Rady ministrov. Dôvodom podpory sú v neposlednom rade aj ekonomické výhody, ako redukcia výdavkov na zdravotnícku starostlivosť, zníženie verejných výdavkov, deregulácia a účasť spotrebiteľa na úhrade liekov. Uviedol to v pondelok na tlačovej besede Slovakofarmy, a.s., Hlohovec Pavol Švec.
V súčasnosti je na Slovensku k dispozícii 2500 liekov, ktoré si pacient môže zakúpiť bez lekárskeho predpisu. Tieto farmaceutiká sa pritom podieľajú na celkovom predaji liekov približne 20 percentami. "Svetový trend je vo zvyšovaní podielu voľnopredajných liekov, čoho typickým príkladom sú Spojené štáty americké. Podmienené je to však celkovou ekonomickou situáciou a systémom v zdravotnom poistení," povedal P. Švec. V USA dosiahli úspory vyplývajúce zo samoliečiteľstva v roku 1996 takmer 21 mld. USD, kým deväť rokov predtým predstavovala táto suma 10,5 mld. USD. Podľa P. Šveca v najbližšom období rast podielu voľnopredajných liečiv na Slovensku nebude príliš výrazný, pričom ich spotreba by v tomto roku mohla byť na úrovni 2,5 až 4,75 mld. Sk.
Všeobecne sa v budúcnosti očakáva nárast nákladov na lieky a prizvanie pacienta ku konkrétnej účasti na zdravotnej starostlivosti. Dôležitým faktorom z hľadiska rozširovania samoliečby je strata patentovej ochrany v období 3 rokov pri mnohých dôležitých liekoch, čo umožní niektoré z nich zaradiť do voľného predaja. Pozitívny vplyv na rozširovanie samoliečenia by podľa P. Šveca mohla mať aj vyššia dostupnosť informácií o chorobách a ich najmodernejšej liečbe. Práve informovanosti užívateľov liečiv v poslednom období smeruje zvýšená pozornosť, o čom svedčia aj európske normy, ktoré zakazujú predaj liekov bez príbalových informačných letákov alebo upravujú reklamu týchto liekov. "Napriek tomu často dochádza k nesprávnemu užívaniu, či predávkovaniu voľnopredajnými liekmi, keďže ľudia považujú lieky bez predpisu za absolútne neškodné," konštatoval P. Švec.