SME

Namiesto okuliarov pomáha lepšie vidieť laser

Ak niekoho obmedzujú okuliare v práci alebo ho zdržiava manipulácia so šošovkami, má alternatívu. Môže sa rozhodnúť pre ...

Korekcie porúch videnia, najmä krátkozrakosti, pomocou lasera predstavujú špičku v očnej mikrochirurgii. Vo svete si ľudia takýmto spôsobom riešia problém s dioptriami už bežne. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK

Ak niekoho obmedzujú okuliare v práci alebo ho zdržiava manipulácia so šošovkami, má alternatívu. Môže sa rozhodnúť pre chirurgickú korekciu zraku pomocou lasera, ktorá vďaka zdokonaľujúcej sa technike zaznamenáva rastúci záujem pacientov. Siahneme kvôli nelacnej operácii hlbšie do vrecka aj my ostatní, alebo zostaneme verní klasickým rámom?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Refrakčné chyby oka

V zdravom oku sa svetelné lúče pri prechode cez rohovku a šošovku lámu tak, že dopadnú na sietnicu do miesta najostrejšieho videnia. V prípade krátkozrakosti ako refrakčnej chyby sa však zbiehajú pred týmto bodom, čím na sietnici vzniká pri pohľade do diaľky rozmazaný obraz. Pri ďalekozrakosti sa lúče zbiehajú naopak až za sietnicou a človek vníma písmenká či obrázky zahmlene. A napokon pri astigmatizme je rohovka zakrivená nerovnomerne, takže časť svetelných lúčov sa vtedy zbieha mimo miesta najostrejšieho videnia a pacient vidí zdeformovaný obraz.

Cieľom laserovej operácie je tieto chyby odstrániť. Konkrétne to znamená pomocou mikronoža odrezať a dočasne odklopiť vrchnú vrstvu rohovky - lamelu a potom upraviť a zarovnať zakrivenie rohovky na ideálne hodnoty. Napokon sa lamela priloží na pôvodné miesto.

SkryťVypnúť reklamu

Laser koriguje najpresnejšie

Od roku 1983, keď americký lekár, profesor Trokel použil na operáciu oka prvýkrát excimerový laser, sa tomuto zákroku podrobili státisíce pacientov na celom svete. V porovnaní s klasickým chirurgickým zákrokom je táto metóda presnejšia, šetrnejšia a rýchlejšia.

"Prvou laserovou metódou bola fotorefrakčná keratektómia (PRK), ktorá sa v súčasnosti odporúča pri nižších refrakčných chybách," vysvetľuje MUDr. Konštantín Peško, PhD., primár Očnej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave, ktorý má skúsenosti s týmito operáciami už desať rokov. K ďalším technikám patrí Lasik a Lasek a najnovší prístroj štvrtej generácie Epilasik je zatiaľ vrcholom v tomto odbore. Pre pacienta predstavuje okrem maximálnej presnosti zákroku aj menšiu bolesť pri hojení či rýchlejšiu zrakovú rehabilitáciu a tým skrátenie času práceneschopnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najmodernejšie lasery sú vybavené aberometrom, ktorý precízne zmeria aj refrakčné chyby a odchýlky videnia vyššieho stupňa a naskenuje ich. Detailné informácie vlnovej analýzy potom počítačovo spracuje a vytvorí program pre laserový excimer. Chirurgický zásah je tak doslova ušitý na konkrétneho pacienta a maximálne presný.

Na čo sa musí pacient pripraviť

Operácia aj so zameraním trvá len niekoľko minút a samotný zákrok laserom iba pár sekúnd. Časovo náročnejšie je skôr zhodnotenie a presné zmeranie kvality videnia. Po operácii musí mať pacient asi tri dni oko zalepené, v prípade najmodernejšieho prístroja sa však tento nepríjemný stav i s bolesťami a zároveň absencia v práci redukuje na jeden deň či pár hodín. V prvých dňoch máva človek pocity rezania alebo pálenia v oku, môže mu opuchnúť či slziť a pre možnosť infekcie si musí počas dňa pravidelne kvapkať antibiotické kvapky. Potom problémy ustúpia, ale niekoľko týždňov môže byť oko citlivé na svetlo, vietor a dotyk. Počiatočné neostré videnie doblízka sa postupne upravuje v priebehu jedného až dvoch týždňov.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa človek môže zakrátko venovať aj fyzickým aktivitám, pracovať s počítačom, sledovať televíziu alebo čítať, mal by sa radšej aspoň pol roka vzdať návštevy solária. Mladí pacienti, ktorí kvôli krátkozrakosti tento zákrok podstúpia, a vyriešia si tak ostré videnie do diaľky, by mali rátať s tým, že približne vo veku 45 až 50 rokov budú potrebovať okuliare na čítanie. I keď by sa k nim dopracovali s najväčšou pravdepodobnosťou aj bez operácie.

Záujemca o tento zákrok musí v prvom rade vedieť, že jeho zdravotná poisťovňa mu neprispeje ani korunou. S výnimkou hradenia v prípade anizometopie, čiže rozdielu v dioptriách medzi oboma očami -3,5 dioptrie, alebo čiastočného krytia vo výnimočných prípadoch. Existencia tradičných okuliarov alebo kontaktných šošoviek posúva toto riešenie do roviny nadštandardnej služby, ktorú si musí zaplatiť každý sám. Ceny sa pohybujú od 8- do 16-tisíc korún za operáciu jedného oka, reoperácia na tom istom pracovisku je zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže ide o platenú službu, laserové korekcie sa robia len v súkromných ambulanciách. V súčasnosti ich pracuje na Slovensku sedem - v Bratislave, Žiline, Banskej Bystrici a Košiciach, ale iba v hlavnom meste je k dispozícii najnovší typ excimerového lasera s aberometrom. Pravdou však je, že naši lekári už tradične patria k špičke očných mikrochirurgov, na skusy k nim chodia odborníci aj zo zámoria. A pre kvalitu zákrokov sú vyhľadávaní aj zahraničnými pacientmi, najmä z Rakúska. Prirodzene, že dôvodom je aj cena, doma totiž za rovnaký zákrok zaplatia až 80-tisíc korún.

Skúsenosti pacientov sú pozitívne

Zuzana Petranská, 35 rokov: "Už od detstva som mala najprv na jednom a potom na oboch očiach dioptrie, až som sa prepracovala k šestke. Neskôr mi okuliare začali vadiť hlavne pri tanci, ktorému som sa intenzívne venovala, a ani kontaktné šošovky mi nevyhovovali. V 29 rokoch som sa rozhodla pre operatívnu korekciu očí a vôbec neľutujem. Spočiatku som musela chodiť pravidelne každé dva týždne na kontrolu, teraz stačí dať si raz za pol roka zmerať vnútroočný tlak. Aj keď sa mi postupne zrak stabilizoval na pol a trištvrte dioptrie, vidím do diaľky veľmi dobre. Možno len s výnimkou situácií pri šoférovaní za tmy, vtedy sa ostrosť trochu zhoršuje."

SkryťVypnúť reklamu

Martin Katuščák, 27 rokov: "Už ako študent som mal problémy s krátkozrakosťou, na oboch očiach mi namerali päť dioptrií. Okuliare ma však veľmi znervózňovali, každú chvíľu som ich niekde zabudol alebo sa mi zarosili. Ani kontaktné šošovky neboli riešením, stalo sa, že som s nimi zaspal, manipulácia bola príliš komplikovaná. Preto som privítal možnosť trvalej korekcie krátkozrakosti laserom. Bolo to pred ôsmimi rokmi a dodnes mám obe oči bez dioptrií. Pritom pracujem denne s počítačom a ako prekladateľ hodiny s textami. Oči sú mojím pracovným nástrojom a zatiaľ ma nesklamali."

Kvalitné okuliare sú dobrou investíciou

Aj keď sa na prvý pohľad zdá, že laserová korekcia očí je pre nás priveľkou investíciou, ani okuliare nestoja pár korún. Na aktuálne ceny rámov i dioptrických skiel sme sa opýtali optičky Jarmily Baucovej z Optiky Vizus v Bratislave:

SkryťVypnúť reklamu

"Cena je rôzna, závisí od dodávateľa alebo od lokality umiestnenia obchodu. V priemere stojí pár dioptrických skiel s antireflexom okolo tisíc korún. Ak však niekto chce stenčené, zaplatí 4- až 5-tisíc a ultratenké stoja až do 8-tisíc. V prípade fotochromatických skiel, ktoré sa zmenou prostredia samy zafarbujú, sa podľa hrúbky pohybuje cena od 4- do 10-tisíc korún. Aj rám je veľmi dôležitý. Kvalitný vám dlhšie vydrží a môžete do neho meniť sklá pri zmene dioptrií očí i viackrát. Jednotkou v tejto oblasti je titanový rám, za ktorý klient zaplatí päť- a viac tisíc, ale je vysoko odolný, pritom veľmi ľahký a navyše nealergizujúci. Mnohí ľudia sa totiž na nose v mieste pod okuliarmi potia, lacnejší rám potom zoxiduje a spôsobuje kožné problémy. Aj keď kvalitné okuliare nie sú lacnou záležitosťou a v priebehu života ich človek musí vymeniť niekoľko, ja by som im pred laserovou korekciou očí dala jednoznačne prednosť. Operácia je predsa len trvalý, nezmeniteľný zásah do oka."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu