Timea Pindesová z Pohraníc má netradičné hobby - venuje sa chovu pijavíc, ktoré známym i jej samotnej pomáhajú riešiť zdravotné problémy. FOTO - AUTORKA |
"Mala som problémy s kŕčovými žilami. Zverila som sa nemeckým odborníkom, ktorí mi ponúkli pijavice z vlastného chovu. Tam ich predávajú v lekárňach a ľudia ich bežne používajú, najviac pri liečbe kŕčových žíl a krvných zrazenín. Ja som sa vďaka tejto liečbe vyhla operácii," hovorí Timea.
Začala ich kupovať aj známym a poskytovať rady, ako sa o ne správne starať. Nemôžu ju brať tí, ktorí majú cukrovku, vtedy sa rany zle hoja. Pijavica lekárska má tristo ostrých zubov a dokáže sa nimi prehrýzť do žíl. "Len spočiatku to trochu zaštípe, ako keby mi pichali injekciu," opisuje pocity Mária Szombathová.
Potom vysaje "zlú" krv. Desať pijavíc zoberie z obehu až do štyristo mililitrov. Do krvi pri tom púšťa niekoľko druhov antibiotík a látku hirudín, ktorá krv riedi. Rozpúšťa krvné zrazeniny, má protizápalové účinky, lieči cievy a tlmí bolesti. Tvorbu novej krvi treba podporiť prijímaním tekutín.
"Keď sa pijavica napije, čo trvá asi dve hodiny, sama odpadne. Potom ju treba dať na mierne posolený tanier, kde vyvráti krv. Prežíva v pohári s vodou, prikrytom pevnou tkaninou. O mesiac, keď zregeneruje a obnoví liečivé látky, ju možno opäť priložiť. Nie však na inú osobu. Ak sa o ňu človek dobre postará, v zajatí prežije aj niekoľko rokov," hovorí Timea.
Timea Pindesová upozorňuje, že každý tretí deň potrebuje čistú vodu bez chlóru, ktorá má 15 až 18 stupňov Celzia. Pohár by mal byť na chladnom a tmavom mieste, pretože pijavice sú citlivé na počasie. Pred búrkou sú nepokojné, počas nej môžu pri okne aj uhynúť. Keď sa dlhšie nepoužívajú, stačí im dať do vody pol lyžičky cukru, z ktorej získavajú živiny.
Podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petry Kafúnovej: "U nás túto liečbu poisťovňa neprepláca. Nie je v zozname výkonov hradených z verejného zdravotného poistenia." (bej)