Diabetikom, ktorým sa ťažko hoja i menšie rany, hrozí amputácia nohy alebo minimálne časti chodidla. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
Cukrovka, ktorou trpí asi šesť percent slovenskej populácie, sa postupným vývinom choroby u pacienta stáva vážnym problémom nielen pre diabetológov. Plné ruky práce s diabetikmi v pokročilom štádiu cukrovky majú aj chirurgovia.
Amputácia dolnej končatiny sa totiž z 90 percent týka práve ľudí s týmto ochorením. Syndróm diabetickej nohy je výsledkom celého komplexu negatívnych faktorov.
Stratou citlivosti sa problém začína
Jednou z chronických komplikácií cukrovky je aj postihnutie periférnych nervov, čo sa prejavuje zmenou vnímania vibrácií, bolesti, tepla a chladu. V dôsledku straty citlivosti v nohách pacient nevníma bolesť pri pôsobení tlaku v nevhodnej obuvi alebo pri popáleninách či omrzlinách.
Necíti ani odreniny a ranky, ktoré si zdravý človek začne okamžite ošetrovať. Tieto sa vďaka neschopnosti chorého organizmu vyrovnať sa s infekciou, nehoja, ale naopak zväčšujú. Tak vznikajú diabetické vredy, neskôr dochádza k ich infekcii a napokon k odumretiu tkaniva.
Hygiena
Príčinou vzniku gangrény u diabetikov je aj ich problém s arteriosklerózou, ktorá spôsobuje zúženie tepien a zhoršené zásobovanie nôh krvou. Ukladaním vápnika do stien tepien tieto zase strácajú pružnosť. Chôdza pacienta sa potom komplikuje, v noci má v nohách bolesti, tvoria sa mu vredy náchylné na infekciu.
Niekedy však tieto problémy diabetik ani nezaregistruje. Pre zníženú obranyschopnosť sa u neho zápal neprejaví zvýšeným počtom leukocytov a teplotou, a niekedy vďaka svojej diagnóze aj horšie vidí. A k lekárovi napokon príde v stave, ktorý už vyžaduje amputáciu minimálne časti chodidla.
"Dôvodom v mnohých prípadoch, najmä u starších ľudí a mužov obzvlášť, je nedostatočná hygiena, nevzdelanosť a zlá informovanosť o rizikách choroby. A niektorí pacienti o svojej chorobe ani nevedia. Až problém s diabetologickou nohou upozorní na vysokú hladinu cukru v krvi, s ktorou museli už roky žiť", hovorí prednosta chirurgickej kliniky v Martine Dušan Mištuna.
"Na Slovensku pracujú na dobrej úrovni detské diabetologické ambulancie pre deti, no ambulancií pre dospelých diabetikov nie je dostatok. Preto na jedného špecialistu pripadá neúnosné množstvo pacientov. V praxi to potom niekde vyzerá aj tak, že lekár sa spoľahne na pacienta, ktorý sa neposťažuje, nenájde si čas a neskontroluje mu stav dolných končatín."
Amputáciou sa komplikácia nekončí
Pred operáciou musia odborníci najprv u pacienta s touto diagnózou zlepšiť prekrvenie nohy rekonštrukciu ciev, aby sa organizmus dokázal vysporiadať s tak závažnym zásahom, akou je amputácia.
Lekári sa snažia zachovať tri oporné body pre chôdzu - pätu a dve záprstné kosti. Často však musia voliť alternatívu veľkej amputácie nad pätovou kosťou, čo predstavuje pre pacienta obrovský handicap. Nielen sťaženú pohyblivosť, stratu zamestnania a sociálnu odkázanosť na iných ľudí, ale aj možné pooperačné komplikácie.
Diabetikom sa totiž každá rana ťažko hojí. Náročná operácia si preto vyžaduje 3 až 4-týždňovú hospitalizáciu a denné preväzovanie. Pacient vtedy samozrejme nemôže cvičiť, čím mu zase atrofuje pánvová kosť. Obväzy ranu čistia, ale často aj poškodzujú novo sa tvoriace tkanivo, takže proces hojenia sa spomaľuje. V praxi sa však začína používať aj mokrá terapia pomocou špeciálnych obväzových materiálov, ktoré sa vymieňajú zriedkavejšie a umožňujú aj ambulantnú formu liečenia.
Ani úspešne zvládnutá amputácia však neznamená ešte víťazstvo. Odumieranie tkaniva môže postupovať ďalej, preto sa niektorí pacienti ocitnú na operačnom stole viackrát. Samozrejme, že tu zohráva úlohu aj životný štýl konkrétneho človeka, jeho disciplinovanosť v akceptovaní rád lekára.
Rady diabetikom
* každý deň sa venujte hygiene nôh, používajte kvalitné mydlo
* nohy si dlho nemočte a nepoužívajte pemzu
* po umytí si starostlivo vysušte chodidlá a najmä medziprstové priestory
* nechty si strihajte zarovno a nakrátko, dávajte pozor na poranenie nožničkami
* nechoďte naboso, vyhýbajte sa teplým kúpeľom a neopierajte si nohy o vykurovacie telesá
* obuv si vyberajte pohodlnú na nízkom opätku
* neobúvajte sa naboso, ponožky si denne vymieňajte
* pri objavení plesne, zmeny farby na pokožke, načervenalých miestach, opuchoch, otlakoch alebo rankách navštívte okamžite svojho diabetológa