
FOTO - ARCHÍV

FOTO - ARCHÍV

FOTO - ARCHÍV
Tanier plný kvetov rozvonia sviatočný stôl aj celú miestnosť. Svojou farebnosťou pôsobí aj príjemne dekoratívne. Môžeme ho použiť na dotvorenie atmosféry každej slávnostnej príležitosti.
Na aranžovanie použijeme hlavičky kvetov, ktoré kladieme do vody v tanieri alebo vhodnej misky. Nádoba by nemala konkurovať kvetom žiadnym vzorom, najlepšia a najuniverzálnejšia je biela.
Použiť môžeme aj inú jednofarebnú, podľa druhu zvolenej kvetinovej výzdoby. K prevahe ružových a červených sa hodí bledomodrá či bledozelená nádoba, k modrým a fialovým odtiene žltých a okrových nádob, žlté a biele kvety vyniknú aj v tmavších farbách podkladu.
Výber kvetov môžeme podriadiť výberu z vlastnej záhradky, pred sezónou si kúpime rezané kvety. Pekne aranžované taniere dosiahneme aj zo sušených kvetov. Tak môžeme využiť napríklad kytice, ktoré sme ešte pred zvädnutím zavesili dolu hlavičkami kvetov. Po vysušení hlavičky poodlamujeme a použijeme na aranžovanie.
Na kompozíciu využijeme niektoré celé hlavičky kvetov, ktoré budeme kombinovať s časťami kvetov, jednotlivými rozobranými lupeňmi a zelenými lístkami na vytvorenie prirodzeného kontrastu.
Niekoľko celých hlavičiek pokladieme na vopred položené lístky na vodnej hladine a usporiadame podľa dominantného kvetu. Do okolia naaranžujeme drobnejšie časti alebo kvety s menšími hlavičkami.
Dobré je držať sa príbuznej farebnosti v určitej škále (napríklad v línii biela, ružová a červená alebo modrá, fialová, ružová). Pritom dominantný svetlý farebný tón bude doplnený kontrastnou tmavšou farbou v menšej miere. Pravidelné a symetrické usporiadanie by nepôsobilo pekne.
Vôňu sušených kvetov podporíme niekoľkými kvapkami oleja arómy, výťažku rovnakého druhu kvetov, aký sme aranžovali. Kvety môžeme naaranžovať aj do vyšších sklených nádob, musí ich však byť vyššia vrstva, alebo do drôtených dekoratívnych predmetov. (ľš)