Na Alzheimerovu chorobu zomrel aj legendárny americký boxerský šampión v ťažkej váhe Floyd Patterson. Vedci objavili súvislosť medzi týmto degeneratívnym ochorením mozgu a cukrovkou. FOTO - TASR |
eho ochorenia mozgu, známeho pod názvom Alzheimerova choroba.
Ohrození sú síce aj ľudia, ktorí cukrovku nemajú, zato majú zvýšenú hladinu cukru v krvi. O výsledkoch výskumov v USA a vo Švédsku informoval americký denník New York Times.
Keďže počet diabetikov vo svete sa za uplynulých 20 rokov zvýšil z pôvodných 30 miliónov na súčasných 230 miliónov, podľa expertov možno v budúcnosti rátať aj s prudkým nárastom Alzheimerovej choroby. Diabetes typu 2, známy aj ako starecká cukrovka, je vo väčšine prípadov dôsledkom nedostatku pohybu a nevhodnej životosprávy. Oba tieto faktory vedú k nadváhe až k obezite.
Presnú súvislosť medzi cukrovkou a vznikom Alzheimerovej choroby vedci ešte nepoznajú. V minulosti prevládali teórie, že zvýšená hladina cukru v krvi ničí cievy a blokuje tak prívod krvi k životne dôležitým orgánom - k mozgu a k srdcu. Medzitým sa prišlo na to, že deštruktívna bielkovina amyloid, ktorá sa ukladá v mozgu pacientov s Alzheimerovou chorobou, sa nachádza aj v pankrease diabetikov.
Na kongrese o Alzheimerovej chorobe, ktorý sa uskutočnil nedávno v Madride, predstavili švédski vedci z Královského inštitútu v Štokholme výsledky štúdie, ktorá hodnotila zdravotný stav 1173 pacientov starších ako 75 rokov. Štúdia ukázala, že vysoká hladina cukru v krvi a vysoký krvný tlak zvyšujú riziko vývoja vzniku Alzheimerovej choroby o 70 percent.
K podobnému výsledku dospel aj rozsiahly prieskum, ktorý si objednala americká poisťovňa Kaiser Permanente. Pri prieskume, ktorý trval osem rokov, sa vyhodnocovali zdravotné záznamy 23 000 osôb. Ďalšia americká štúdia, na ktorej sa zúčastnilo presne 142 328 vojnových veteránov, ukázala, že včasné diagnostikovanie diabetu a správna liečba tejto choroby dokázali znížiť výskyt Alzheimerovej choroby o 20 percent. (tasr)