Niektoré ženy vďaka hormonálnym zmenám majú po pôrode problémy psychického charakteru, ktoré prekonajú len za pomoci odborníka.
ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK/AP
Dvasaťtriročná Hanka kvôli strachu a bludom, ktoré ju po pôrode prenasledovali, strávila mesiac na psychiatrii. Odvtedy uplynuli tri roky. Dnes je zdravá a chcela by mať ďalšie dieťa.
Má však obavy, aby sa problémy nezopakovali
"V období pôrodu a po ňom existuje u žien zvýšené riziko psychických porúch. Súvisí to s viacerými faktormi, predovšetkým hormonálnymi zmenami v organizme počas tehotenstva, vyčerpaním po ťažkom pôrode a inými psychologickými činiteľmi spojenými s rodinnými, partnerskými i sociálnymi vzťahmi. Aj ľudový výraz "udrelo jej mlieko do hlavy" má svoje reálne opodstatnenie, lebo tvorbu mlieka a kojenie spúšťajú hormonálne zmeny," hovorí Ivan André z Psychiatrickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.
Baby-blues
Najčastejšie sa vyskytuje takzvané popôrodné baby-blues. Je sprevádzané poklesom nálady, neschopnosťou tešiť sa z dieťatka. Je to však prechodný stav, ktorý vzniká medzi tretím až siedmym dňom šestonedelia a pominie sám od seba, prípadne s podporou psychoterapie.
Pôrod u niektorých žien môže naštartovať aj závažnejšie ochorenie, akým je popôrodná depresia. Začína v prvých dňoch bezprostredne po pôrode a trvá niekedy celé týždne i dlhšie. Prejavuje sa depresívnou náladou, niekedy až bludnými predstavami, vnútorným nepokojom, stavmi strachu a paniky.
"Pri popôrodnej depresii je nebezpečenstvo rozšírenej samovraždy, keď matka siaha na život svoj i dieťatka. Väčšinou nie je schopná sa oň starať. Chorobné stavy môžu byť často navonok aj veľmi nenápadné, žena ich môže dobre tajiť. Ochorenie je liečiteľné, vyžaduje si medikamentóznu liečbu psychofarmakami a často aj klinickú liečbu," vysvetľuje doktor André.
Laktačná psychóza
Najzávažnejšou popôrodnou duševnou poruchou je laktačná psychóza. Prejaviť sa môže rozličnými spôsobmi. Podľa psychiatra môže ísť o veľmi dramatické a akútne stavy, ktoré sa podobajú akútnej schizofrénii. "Toto duševné ochorenie je zvláštne tým, že sa prejaví práve v období laktácie, čiže mliekotvorby po pôrode. Ochorenie je sprevádzané halucináciami, zmätenosťou, matka nemôže spávať," hovorí André.
Príbuzní by mali pozorovať správanie matky, zvlášť nepochopiteľné emocionálne prejavy u prvorodičky. Ak si všimne zvláštnosti v chovaní, prejavy odcudzenia, citovo nepochopiteľné zmeny, rodina by mala zvýšiť ostražitosť, nenechávať matku samu v starostlivosti o dieťa, pomáhať jej, no predovšetkým poradiť sa s ošetrujúcim lekárom alebo s psychiatrom.
Liečba laktačnej psychózy sa ničím nelíši od liečby schizofrénie, či depresie. Predovšetkým sa musí zastaviť tvorba mlieka, pretože žena, ktorú mátajú halucinácie, nemôže dojčiť, a navyše lieky, ktoré užíva, by mohli uškodiť dieťatku.
S psychickým ochorením môže, no nemusí súvisieť situácia, keď matka po pôrode dieťatku ublíži, opustí ho či niekam odloží. Motívom na takýto čin môže byť aj nízky vek rodičky, utajené tehotenstvo, ale i zlé sociálne zázemie.
(dm)