SME

Afty spôsobujú bolesť v ústach

Poznáme to takmer všetci. Pre pálivú bolesť v ústach takmer nedokážeme jesť, ba ani hovoriť. Čo je to za ochorenie, ktoré nás trápi tak, ako keby sme mali v ústach zapichnutú triesku? "Bolestivé ochorenie na ústnej sliznici spôsobujú maličké vriedky ...

>Ak sa niekto nevie zbaviť problémov s bolestivými vriedkami v ústach, mal by navštíviť stomatológa.>Ak sa niekto nevie zbaviť problémov s bolestivými vriedkami v ústach, mal by navštíviť stomatológa. (Zdroj: Ilustračné foto - ČTK)

Poznáme to takmer všetci. Pre pálivú bolesť v ústach takmer nedokážeme jesť, ba ani hovoriť. Čo je to za ochorenie, ktoré nás trápi tak, ako keby sme mali v ústach zapichnutú triesku? "Bolestivé ochorenie na ústnej sliznici spôsobujú maličké vriedky afty, odborne zvané aftézna stomatitída. Ochorenie postihuje prevažne sliznicu ústnej dutiny, ale aj iné slizničné povrchy, napríklad pošvovú sliznicu. Afty sú vlastne mäkké vriedky, ktoré porušujú povrch ústnej sliznice. Pokryté sú bielym alebo žltým povlakom, ohraničené červeným okrajom a sprevádza ich ostrá pálivá bolesť," hovorí stomatológ Ivan Erdelský zo Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Častejšie problém pre ženy

Afty väčšinou trápia mladých od puberty do 35. roku, častejšie ženy. Nezriedka vznikajú po veľkej stresovej záťaži, u niektorých žien sa objavujú pred menštruáciou i počas nej. Niekoho "obšťastnia" iba zriedka, pre iného sú spoločníkom po celý život. "Príčina vzniku áft nie je doteraz známa, ba ani dôkladne preskúmaná. Predpokladáme, že sa vytvoria zväčša vtedy, keď sa v tele z akéhosi dôvodu naruší imunitná rovnováha, predovšetkým imunita sliznice," dopĺňa doktor Erdelský. "Vriedky môžu vzniknúť aj pod hormonálnym vplyvom, alebo keď podľahneme stresu, či citovej tiesni, a tiež po mechanickom porušení sliznice tvrdou zubnou kefkou. Rizikovým faktorom môžu byť aj zubné protézy, rodinný výskyt, infekčné poruchy, vek, endokrinné vplyvy, celkové ochorenie, ochorenie zažívacieho traktu i poruchy výživy."

SkryťVypnúť reklamu

Veľké afty zanechávajú jazvy

Ochorenie sa začína nenápadne. Miesto, kde afta vznikne, spočiatku svrbí a v krátkom čase sa na tom mieste vytvorí vriedok a trvá až dva týždne, kým sa zahojí. Hovorí sa, že najčastejšie vznikajú na jar a na jeseň. "Nemôžem to potvrdiť. U niekoho sú afty výnimkou a vyhodia sa iba raz začas, u niekoho sa opakujú niekoľkokrát do roka. Najčastejšie sa vytvoria na mäkkej časti ústnej sliznice, na spodnej časti jazyka alebo jeho hrane, menej často na sliznici tváre a pere."

Ich veľkosť je rôzna. U 70 až 80 percent všetkých postihnutých sa tvoria vriedky vo veľkosti niekoľkých milimetrov, len menšia časť má vriedky vo veľkosti centimetra či niekoľkých centimetrov. Veľké afty sa vyznačujú extrémnou bolesťou a čas ich hojenia sa predĺži na týždne i mesiace. Často vznikajú jazvy, ktoré sa musí riešiť chirurgicky. (med)

SkryťVypnúť reklamu

Ako bolestivé pľuzgiere liečiť?

* zo stravy treba vypustiť korenené a kyslé jedlá, citrusové šťavy a ovocie

* keď sú afty väčšie ako centimeter, alebo sú hlboké, je ich viac ako desať, alebo sa nechcú stratiť ani po niekoľkých týždňoch, treba vyhľadať stomatológa, ktorý pomocou liekov dokáže skrátiť čas liečenia

* ak sú afty príliš bolestivé, odporučí lokálne anestetiká, hojivé gély, vitamíny skupiny B, preparáty s obsahom železa alebo lieky na báze kortikoidov, ktoré zmiernia citlivosť na bolesť

* aj homeopatické prípravky môžu pomôcť pri utíšení bolesti

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 449
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 204
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 143
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 822
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 460
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 158
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 921
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 165
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu