SME

Krutá daň z pôžitku z cigarety

Každý rok zomrie na Slovensku na následky fajčenia 11-tisíc ľudí, z toho asi tisíc na priame poškodenie pľúc. Je to však len vrchol ľadovca a mnohí o vážnosti svojho zdravotného stavu nemajú tušenia, keďže takmer 40 percent slovenskej dospelej populácie .

Fajčiari, ktorí sa už dlhé roky nevedia zbaviť svojho zlozvyku, riskujú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc, pri ktorej sa rozpadá pľúcne tkanivo. Pacienti často prežívajú len pomocou respiračného prístroja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

Každý rok zomrie na Slovensku na následky fajčenia 11-tisíc ľudí, z toho asi tisíc na priame poškodenie pľúc. Je to však len vrchol ľadovca a mnohí o vážnosti svojho zdravotného stavu nemajú tušenia, keďže takmer 40 percent slovenskej dospelej populácie fajčí a choroba postihuje asi 30 percent fajčiarov.

SkryťVypnúť reklamu

Pľúca ako ementál

Chronická obštrukčná choroba pľúc sa u malého percenta pacientov vyskytne ako reakcia na dlhodobý pobyt v prašnom prostredí alebo u pasívnych fajčiarov s genetickými predpokladmi. Väčšina sa však k tejto diagnóze dopracuje vďaka svojej láske k cigarete, ktorej sa nechce alebo nedokáže vzdať.

Pri dlhodobej inhalácii cigaretového dymu sa najdrobnejšie a najzraniteľnejšie dýchacie cesty zapália, čo napokon vedie k prestavbe a rozpadu pľúcneho tkaniva. To má stále menšiu rezervu na hlbší nádych a navyše sa v ňom hromadí hlien a baktérie. Podľa prezidenta Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Ladislava Chovana: "Pľúca človeka, ktorý dvadsať rokov denne vyfajčí svojich dvadsať cigariet, sú doslova deravé ako ementál. Ročne toto ochorenie zabije na celom svete tri milióny obyvateľov."

SkryťVypnúť reklamu

Každodenný boj o dych

Pri narušenej funkcii pľúc sa zhoršuje proces okysličovania krvi, takže sú časom postihnuté aj ostatné životne dôležité orgány. Títo pacienti častejšie ako bežná populácia trpia poruchami neurologického a kardiovaskulárneho systému, najmä infarktom myokardu, i zhubnými nádormi. Sú rizikovými pacientmi aj v súvislosti s cukrovkou. No najväčším problémom sú hlavné symptómy samotnej choroby, ktoré im výrazne zhoršujú kvalitu života. Charakteristickými prejavmi sú dýchavičnosť a chronický kašeľ s vykašliavaním hlienu, neskôr znížená pracovná výkonnosť a neraz aj invalidita. V priebehu ochorenia môže mať pacient obdobia často vyvolané vírusovou alebo bakteriálnou infekciou tzv. axecerbácie, keď sa zhorší dýchanie a hlien sa zmení na hnisavý.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných štádiách trpí človek už neustálym pocitom dusenia a mnohí prežijú posledné mesiace i roky života napojení na respiračný prístroj. "Ide o veľmi traumatizujúci stav, pretože pacient musí permanentne bojovať o svoj dych. Je to ťažšie zvládnuteľná situácia ako pretrvávajúca bolesť v súvislosti s inými ochoreniami," skonštatoval profesor Chovan.

Treba sa vzdať fajčenia

Choroba, ktorá predstavuje masívne poškodenie takého dôležitého orgánu, ako sú pľúca, sa nedá vyliečiť definitívne, jej priebeh však možno úspešne spomaliť. Predpokladom je užívanie liekov, zmena životného štýlu a najmä skoncovanie s fajčením. Zbaviť sa dlhoročnej závislosti sa však podarí len asi dvadsiatim percentám fajčiarov. V záujme svojho zdravia by sa všetci ľudia s týmto zlozvykom mali pravidelne podrobovať vyšetreniu, ktoré chorobu odhalí už v počiatočných štádiách, keď je lepšia prognóza udržať si čo najdlhšie aktuálnu úroveň kvality života. (bes)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 410
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 101
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 753
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 433
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 143
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 883
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 231
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu