
KRESBA - STROMY, IKAR
Lieska sa obyčajne vyskytuje ako ker, dorastajúci do výšky 5-8 metrov. Koruna je nepravidelná, konáre priame. Hnedá kôra neskôr sivne, pozdĺžne puká a okrajmi odstáva od kmeňa. Listy sú okrúhlasté alebo vajcovité, na vrchu širšie, na spodku užšie, výrazne hrotité, na báze nerovnako srdcovité.
Kvitne v marci. Je to jednodomá rastlina s rôznopohlavnými kvetmi na jednom strome či kríku.
Jahňady, symbol Veľkej noci, sú samčie kvety. Zakladajú sa už v predchádzajúcom vegetačnom období. Skladajú sa z vajcovitých šupiniek, v pazuchách ktorých sú kvetné šupinky a štyri tyčinky. V čase kvitnutia sú jahňady až 8 mm hrubé a 70 mm dlhé, výdatne prášia peľ. Elegantne visia v 3-4-členných zväzkoch. Samičie kvety majú tvar vegetačného puku. Z pazúch šupín sa vysunú dva kvety, každý má dve fialovočervené blizny.
Plodom je vajcovitý oriešok, vysoký 10-20 mm. Na báze je zabalený v zelenom listencovom obale, ktorý pri dozretí zhnedne a semeno uvoľní. Každý obal obsahuje len jedno semeno. Oriešky sú veľmi populárne lieskovce, bohato využívané v cukrovinkárstve a pečivárstve, ľudia ich využívajú už od čias antiky. Dozrievajú v septembri.
Lieska je v Európe pôvodná, rozšírená od južnej Škandinávie až po Ural, a okolo stepí prechádza k Čiernemu moru, na Kaukaz do Malej Ázie, na Balkánsky, Apeninský a severnú časť Pyrenejského poloostrova. Rastie po okrajoch lesov, na rúbaniskách a medziach. Znesie aj čiastočné zatienenie a na pôdu je nenáročná.
Vyšľachtené sú viaceré veľkoplodé odrody, z ktorých niektoré sú citlivé na jarné mrazy. Pre ozdobu boli vyšľachtené červenolisté kultivary, previslé formy, a formy so strihanými listami alebo pokrútenými vetvičkami. Rovné dlhé výhony predurčili liesku na to, aby bola opornou štruktúrou pre popínavé rastliny
ANASTÁZIA GINTEROVÁ