Štítna žľaza, umiestnená na prednej časti krku, vylučuje do organizmu dva hormóny. Tie sa podieľajú na viacerých procesoch v tele - či už metabolizme bielkovín, tukov a cukrov, látkovej výmene v tkanivách, tvorbe tepla alebo na vyrovnávaní hladiny vody a cukru v tele a tiež na raste kostnej i svalovej hmoty. Nerovnováha v množstve dvoch produkovaných hormónov môže viesť k výrazným zmenám organizmu, ale aj psychiky človeka.
Znížená funkcia je ľahšie liečiteľná
Základným predpokladom pre dobrú funkciu štítnej žľazy musí byť dostatok jódu, ktorý by v našich podmienkach nemal byť problémom. Nachádza sa totiž v mlieku, cibuli, rybách či ustriciach, ale hlavne je súčasťou kuchynskej soli, ktorú konzumujeme každý deň. Preto choroby štítnej žľazy majú skôr iné príčiny.
"Môže ňou byť autoimunitná porucha, keď organizmus začne vytvárať látky, znižujúce činnosť štítnej žľazy. Môže ísť o primárnu poruchu organizmu, ale k rizikovým pacientom patria diabetici a reumatici," hovorí Juraj Payer, prednosta V. Internej kliniky Fakultnej nemocnice v bratislavskom Ružinove.
Pri zníženej funkcii štítnej žľazy je človek apatický, spomalený, unavený, neraz depresívny, zmeny však prichádzajú postupne a rozvinutie choroby trvá aj niekoľko rokov. "Počas tohto obdobia sa pacienti dostanú do rúk viacerým odborníkom, pretože trpia aj zápchou, svalovými problémami, sexuálnymi poruchami či vysokým krvným tlakom," dopĺňa profesor Payer. Po stanovení diagnózy dostane pacient hormón v liekoch, ktorý v priebehu jedného až dvoch mesiacov mnohé ťažkosti vyrieši.
Problémom je zvýšená produkcia
Väčším problémom pre lekárov je zvýšená činnosť štítnej žľazy. Vtedy človeku búši srdce, máva arytmiu, chudne, trápia ho hnačky, je vyčerpaný, niekedy anemický, u žien sa môžu pridať menštruačné problémy a osteoporóza. Niekedy sa prejaví aj vonkajšími znakmi - zväčšenými očnými guľami a výraznou strumou na krku, ktorá spôsobuje aj lokálne ťažkosti, keď tlačí na hlasivky alebo dýchacie cesty.
K zníženiu tvorby hormónov, ktoré organizmus dramaticky ničia, vedú dve cesty - operácia a rádiojód. Podľa profesora Payera: "Európska škola preferuje operáciu, vtedy však môže hroziť riziko poškodenia hlasiviek. Americká sa prikláňa skôr k podávaniu rádiojódu dokonca aj v ambulantných podmienkach. My ho však podávame len počas hospitalizácie." V prvom rade sa však organizmus musí upokojiť pomocou liekov, ktoré zasahujú do tvorby štítnej žľazy.
Aj keď sa niektorí pacienti dostanú do rúk endokrinológa až po dlhšom období, diagnostika sa v posledných rokoch zlepšila. Dnes už totiž základné vyšetrenie na činnosť štítnej žľazy môže pacientovi s podozrivými prejavmi dať urobiť aj praktický lekár.
Ženy v ohrození
Choroby štítnej žľazy postihujú najčastejšie ženskú populáciu. Situácia je o to zradnejšia, že symptómy sa často podobajú problémom, ktoré ženy v strednom a staršom veku prežívajú v súvislosti s obdobím klimaktéria. Vtedy sú tiež unavené, nervózne, potia sa, majú návaly horúčavy a s hrôzou sledujú posúvajúcu sa ručičku na váhe. Aby však nevznikla zbytočná panika, podľa profesora Payera len asi jedno percento ľudí má prírastok na váhe v súvislosti so štítnou žľazou.
Choroby štítnej žľazy
- Hypertyreóza - zvýšená tvorba hormónov štítnej žľazy. Spôsobuje nepokoj, únavu, búšenie srdca, nadmerné potenie, neznášanlivosť tepla, časté vyprázdňovanie čreva, stratu na hmotnosti, vypadávanie vlasov, častý pocit smädu a hladu, niekedy aj poškodenie očí, ktoré sú veľké a vysunuté z očných jamiek (Gravesova-Basedowova choroba).
- Hypotyreóza - znížená funkcia štítnej žľazy. Má za následok spavosť, apatiu, pomalú reč, nechutenstvo, zápchu, prírastok na hmotnosti, problémy s potenciou, neznášanlivosť chladu, znížené potenie a suchú pokožku, opuch tváre a dolných končatín, mužskú impotenciu, nepravidelnosť menštruačného cyklu u žien, zvýšenú hladinu cholesterolu. U starších pacientov hrozia stavy depresie, možná hluchota.
- Tyreoditída - zápal. Ničí štítnu žľazu a robí ju nefunkčnou. Niekedy má zápal infekčný vírusový pôvod a má podobné symptómy ako chrípka - bolesti hrdla a uší spojené s vysokou horúčkou.
- Struma - zväčšenie štítnej žľazy. Môže poškodiť jej funkčnosť, no niekedy je nerozpoznateľná pretože má malé rozmery a nijako sa nemusí prejavovať.
- Rakovina štítnej žľazy - pri včasnej diagnóze je dobre liečiteľná. Nebezpečná je tým, že ide o nebolestivé ochorenie, takže často ide o náhodný nález. V niektorých prípadoch sa pacientovi dajú nahmatať tvrdé uzliny na krku.
Skúsenosti pacientky
Ivana, 52 rokov, zdravotná sestra: Moje problémy začali v 45. roku môjho života, preto som ich pripisovala obdobiu blížiacej sa menopauzy. Bola som nervózna, veľmi unavená, začali mi vypadávať vlasy, zhoršila sa mi pleť, zle som spávala. Často mi bývalo do plaču a pridala sa nesústredenosť, stávalo sa mi, že som zabúdala. Napríklad som si v obchode vôbec nevedela spomenúť, čo som chcela kúpiť. Stav som pripisovala aj záťaži v práci, ako vrchná sestra v nemocnici som musela zvládať každodenný stres. Až keď sa objavili aj gynekologické ťažkosti, navštívila som svoju ženskú lekárku. Keď mi po zmeraní tlaku zistila, že ho mám vysoký a trpím hypertenziou, poslala ma k internistke. Testy okamžite odhalili zvýšenú funkciu štítnej žľazy. Ale to už som sa skutočne cítila hrozne aj vďaka hypertenznej kríze, ktorá je sprievodným znakom tohto ochorenia. Únava sa prehĺbila, nevedela som ani vyjsť poriadne po schodoch, odkladala som bežné povinnosti v domácnosti, nemala som jednoducho dosť síl, energie. Je to zradná situácia. Pretože navonok z pohľadu okolia vám nič nechýba, ale vy ste totálne rozhádzaný a máte pocit, že nie ste schopný urobiť vôbec nič. Priznám sa, že som symptómy napriek zdravotníckemu vzdelaniu podcenila a k endokrinológovi som sa takto dostala až takmer rok po prvých príznakoch. Po stanovení diagnózy nasledovala štvorročná liečba cytostatikami, ktoré tlmia činnosť štítnej žľazy a napokon operácia, pri ktorej mi ju kompletne vybrali. Preto musím už doživotne brať lieky, ktoré mi dodávajú potrebné hormóny. Dva roky po chirurgickom odstránení štítnej žľazy sa cítim veľmi dobre, nepociťujem žiadnu únavu či iné problémy, vrátila som sa do práce. Ale zmenila som profesiu zdravotnej sestry za pokojnejšiu prácu v zdravotníctve, chcem sa vyhnúť stresovej záťaži.