Pečeň okrem iného vytvára bielkoviny dôležité pre transport živín a obranu pred infekciami, premieňa toxické látky na neškodné, ktoré sa vylúčia črevom a obličkami, ovplyvňuje ukladanie železa a vstrebávanie vitamínov, ovplyvňuje zrážanlivosť krvi, hladinu cholesterolu, tvorbou žlče sa podieľa na trávení, participuje na uchovávaní cukrov či zásobovaní tela glukózou. Jej poškodenie vírusom hepatitídy typu C, ktoré sa môže vyvíjať po obdobie 10 až 50 rokov, má preto vážne dôsledky na fungovanie celého organizmu.
Počas vývoja choroby odumiera stále viac pečeňových buniek a vytvárajú sa jazvy. Zjazvením pečeňového tkaniva čiže cirhózou sa znižuje prietok krvi a zhoršuje sa funkčnosť orgánu. Vírusová hepatitída je najčastejším dôvodom jeho zlyhania a súvisí až s dvomi tretinami transplantácií pečene v rozvinutých krajinách.
Na porovnanie
Hepatitída typu A je známa ako choroba špinavých rúk. Vírus sa prenáša kontaktom s infikovanými predmetmi alebo konzumáciou kontaminovanej vody či potravín. Prejavuje sa podobne ako chrípka: únavou, zvýšenou teplotou, nevoľnosťou, ale aj tmavým močom, svetlou stolicou, prípadne ožltnutím kože a očných bielkov. Tento typ vírusového ochorenia pečene je dobre liečiteľný, človek po prekonaní získa celoživotnú imunitu. Vhodnou prevenciou je očkovanie. Najlepšou ochranou je dodržiavanie zásad hygieny.
Hepatitída typu B je infekčné vírusové ochorenie pečene, ktoré sa prenáša krvou a inými telesnými tekutinami. Dôvodom ochorenia býva najčastejšie nechránený styk s infikovaným človekom, nebezpečenstvu sa však vystavujú aj narkomani, priaznivci tetovania a v minulosti aj samotní zdravotníci a pacienti, ktorí dostali krv alebo absolvovali dialýzu. Ročne na túto chorobu na celom svete zomrie asi milión ľudí. Môže spôsobiť aj chronickú verziu hepatitídy s následkom cirhózy alebo rakoviny pečene. Prvé príznaky sú zvracanie, nechuť, únava, bolesti svalov i kĺbov, prípadne ožltnutie pokožky. U niekoho má ochorenie bezpríznakový priebeh až do ťažkostí s pokročilým poškodením či zlyhaním pečene. Súčasťou liečby na infekčnom oddelení okrem vitamínov a liekov je pokoj a prísna diéta. V prípade zlyhania pečene je nevyhnutná transplantácia orgánu, ktorá sa však na Slovensku pre náročnosť zákroku zatiaľ nerealizuje. Proti tomuto typu hepatitídy sa môže dať každý zaočkovať. Povinnosť očkovania novorodencov platí od roku 1998 a detí vo veku 11 rokov od roku 2005. (bes)