Za prínos pri liečbe reumatoidnej artritídy získali dvaja mladí výskumníci z Ústavu experimentálnej endokrinológie Slovenskej akadémie vied tohoročnú Guothovu cenu. Každoročne ju odovzdáva Slovenská lekárska spoločnosť vedcom do 35 rokov, ktorí sa zaujímavým objavom alebo medzinárodne cenenou prácou zaslúžia o posun vo výskume ochorení. Pomenovaná je po lekárovi Jonášovi Bohumilovi Guothovi, ktorý v roku 1833 založil v Budapešti Spoločnosť lekársku slovenskú.
Prvý oceneným bol Juraj Staník, ktorý sa podľa inernetovej stránky SAV ako pediatrický diabetológ venuje najmä práci s deťmi s cukrovkou. Už v roku 2006 získal cenu Slovenskej diabetologickej spoločnosti za najlepšiu publikáciu.
Žofia Rádiková sa okrem výskumu diabetu a obezity orientuje aj na problematiku reumatoidnej artritídy. "Je známe, že týmto ochorením trpí v produktívnom veku trikrát viac žien ako mužov. Sledovali sme preto vplyv hormónov na vznik viacerých metabolických ochorení, napríklad cukrovky, ale sústredili sme sa najmä na reumatoidnú artritídu," vysvetľuje doktorka Radíková. "V tomto type autoimúnneho ochorenia zohrávajú negatívnu úlohu napríklad kortikoidy, dôležité pre reguláciu imunity organizmu. Niekedy môže u ženy vplývať na vývoj ochorenia aj prolaktín, hormón hypofýzy stimulujúci tvorbu mlieka. Preto môžu mať problémy s reumatoidnou artritídou ženy po pôrode, ktoré dojčia. Predpokladom sú však aj ďalšie individuálne dispozície."
Pacientky s týmto nepríjemným zápalovým ochorením by mali mať zvýšenú hladinu kortizolu, ktorý pôsobí protizápalovo. Vedci zistili, že mnohé ju mali naopak nízku alebo úplne im chýbala. Preto tento hormón dodávali prostredníctvom kortikoidov či ochorenie liečili kombináciou iných liekov. Stanovili rôzne liečebné postupy a skúmali odpoveď organizmu. Objavom väčšieho vplyvu hormónov na toto ochorenie, než sa predpokladalo, bude tak liečba už v blízkej budúcnosti podľa deailnej znalosti zdravotnej situácie pacienta s reumatoidnou artritídou cielenejšia, konkrétnejšia a tým úspešnejšia.
Alžbeta Slováková
Ilustračné foto - SITA