SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky

Eutanázia ako možnosť?

Súhlasí s ňou takmer polovica Slovákov a väčšina oslovených lekárov. V Čechách sa pre medializované prípady objavila parlamentná iniciatíva za jej legalizáciu. Napriek tomu ostane u nás eutanázia pravdepodobne ešte dlho zakázaná.

(Zdroj: Ilustračné - Profimedia)

BRATISLAVA. Úmyselné usmrtenie človeka na jeho vlastnú žiadosť je vo viacerých krajinách dovolené. História eutanázie, ktorá doslova znamená "dobrá smrť", siaha až do obdobia antiky. Prvýkrát sa o nej hovorí v životopisoch dvanástich cisárov v súvislosti so smrťou cisára Augusta. Rímsky filozof Seneca uznal dobrovoľný odchod zo života, ak je spojený s mučením a utrpením. "Francis Bacon už v sedemnástom storočí pripustil, že úlohou lekára je zmierniť bolesť pacienta a prípadne urýchliť jeho odchod," hovorí súdny lekár a právnik z Bratislavy Peter Kováč. V roku 1866 sa v anglickom lekárskom časopise objavila správa o niekoľkých pacientoch, u ktorých na utíšenie bolesti použili chloroform. Názor lekára, ktorý pripustil alternatívu použiť ho aj pre usmrtenie človeka trpiaceho chorobou, však vyvolal búrku odporu.

Československé tabu

Obludné rozmery zaznamenala eutanázia v nacistickom Nemecku, kde na takzvanú ochranu národa pred biogenetickou degeneráciou prijali zákon nútenej sterilizácie. Do konca druhej svetovej vojny stihli Nemci usmrtiť 6-tisíc detí trpiacich dedičnými chorobami a 70-tisíc dospelých pacientov s rôznym postihom. Používali aplikáciu jedu injekciou, vyhladovanie a napokon plynové komory.

V socialistickom Československu bola táto téma tabu, odborníci sa báli k nej vyjadrovať. Jedným z mála bol Jaromír Štepán, ktorý pôvodne tento akt kritizoval. "Neskôr začal svoj názor pod vplyvom pribúdajúcich rokov meniť, v publikácii z roku 1989 je už s ňou skôr stotožnený," dodáva doktor Kováč.

Známe je pôsobenie amerického patológa Jacka Kervokiana, ktorý používal cyankáli. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia asistoval pri asi 130 samovraždách a niektorým ľuďom pomáhal na druhý svet za veľmi nedôstojných podmienok, zomreli napríklad v aute.

V prípade legalizovanej podoby eutanázie sa podáva kokteil silných barbiturátov či iných utlmujúcich liekov, ktoré spôsobia bezvedomie a napokon smrť pacienta.

Presná formulácia zákona

Až v závere dvadsiateho storočia bola táto služba trpiacim v niektorých krajinách uzákonená. Odporcovia argumentujú možnosťou zneužitia takéhoto zákona príbuznými, najmä v prípade starších majetnejších pacientov. Konkrétne podmienky by preto mali vytvoriť ako ochranu dostatočné obmedzenia. "V Oregone, jedinom americkom štáte, kde je eutanázia povolená, ju môže podstúpiť len pacient v terminálnom, čiže konečnom štádiu ochorenia. A dvaja lekári na to určení musia potvrdiť, že nemá pred sebou viac ako šesť mesiacov života," dodáva doktor Kováč. Zákon platí len pre obyvateľov tohto štátu.

Príležitosť na podnikanie?

Holandsko, naopak, otvorilo dvere pacientom z celého sveta. Už v roku 1973 vznikla Holandská spoločnosť pre dobrovoľnú eutanáziu, ale po viacerých súdnych konaniach s lekármi, ktorí túto službu poskytli za podozrivých okolností, určila holandská lekárska asociácia presne stanovené podmienky pre eutanáziu. Pacient, ktorý o ňu požiada pri plnom vedomí, musí byť presne informovaný o svojom zdravotnom stave, musí prežívať neznesiteľné utrpenie bez šance na uzdravenie a základnou podmienkou je aj konzultácia druhého lekára.

Od apríla roku 2002 je eutanázia povolená aj v Belgicku a asistovaná samovražda nie je zločinom ani vo Švajčiarsku, kam chodia občania z okolitých krajín, najmä Nemci. Službu asistovanej samovraždy ponúkajú napríklad spoločnosť Exit a firma Dignitas, ktorá sa však dostala do rozporu so zákonom. Podľa českého denníka MF Dnes majitelia tejto zürišskej firmy poskytovali klientom smrtiaci kokteil za vysoké finančné čiastky. Aj do Mexika chodia podľa správy agentúry Sita od roku 2001 smrteľne chorí ľudia najmä z Austrálie, Veľkej Británie, Nového Zélandu a USA, aby si tu zakúpili dostupný, inak veterinárny prípravok na eutanáziu. V roku 1995 ju povolili v austrálskom severnom teritóriu, ale o niekoľko mesiacov ju federálna vláda zakázala. O asistovanej samovražde uvažujú viaceré krajiny, uzákoniť sa ju chystajú napríklad na Filipínach.

Bolesť je subjektívny pocit

Posledné obdobie života sa lekári z paliatických oddelení snažia pacientom aspoň čiastočne skvalitniť liekmi, ktoré tlmia bolesť.

Väčšina ľudí, ktorí o eutanáziu žiadajú, uvádza ako dôvody stratu ľudskej dôstojnosti, závislosť od druhých, únavu zo života, strach z prichádzajúcej smrti alebo obavy zo znetvorenia. A bolesť.

"Každý má iný prah bolestivosti, preto ľudia znesú rôznu intenzitu. Bolesť je subjektívny pocit, ktorý sa nedá objektívne zhodnotiť. Ako lekár musím pacientovi veriť," hovorí Andrea Škripeková, lekárka z oddelenia paliatívnej starostlivosti Národného onkologického ústavu v Bratislave.

Podľa doktorky Škripekovej v prípade žiadosti o eutanáziu nemôže byť fyzické utrpenie jediným kritériom. Dôležité je tiež posúdiť, či sa pacient skutočne lieči a či liečbu neodmietol, či je jej spôsob dobre vedený a pacient dostáva lieky primerané jeho diagnóze, či je všetko v poriadku po stránke odbornej starostlivosti a či má dobré sociálne zázemie.

"Ak by pacient o takejto krajnej alternatíve uvažoval, mojou úlohou ako ošetrujúceho lekára je zhodnotiť jeho situáciu komplexne. Môže trpieť depresiami, ktoré sú v jeho stave prirodzenou reakciou, cítiť sa osamelý. Inému môže chýbať rodina alebo ho trápiť napríklad zápach z hnisavých rán, ktoré sú dôsledkom jeho diagnózy," vysvetľuje lekárka.

Bolesť samotná sa dá ovplyvniť vhodným dávkovaním utišujúcich liekov. Dokonca i zomierajúcemu pacientovi môže lekár aj v konečnej fáze aspoň čiastočne život skvalitniť tým, že určí dávky, ktoré fyzickú bolesť znesiteľne tlmia. Aj keď na úkor psychiky, pretože tieto prípravky ovplyvňujú i centrálnu nervovú sústavu. "Nejde o predlžovanie umierania. Ide o ľudí, ktorých základné životné funkcie udržujú prístroje," dodala doktorka Škripeková.

Ako priznala, ona sama nemá tiež dostatok času venovať sa detailne toľkým pacientom a vnímať ich pocity a vývoj psychiky počas postupujúcej choroby. "Problémom je, že naše nemocnice trpia chronickým nedostatkom zdravotníckeho personálu, ktorému navyše chýbajú špeciálne tréningy pre prácu na paliatických oddeleniach," hovorí onkologička.

(bes)
Mladý Čech odišiel za smrťou do Švajčiarska

Bol to inteligentný a kreatívny mladý muž, jeho rozhodnutie bolo racionálne, hovorí český psychiater o svojom pacientovi, ktorý si zvolil eutanáziu v zahraničí.

Český poslanec Boris Šťastný za ODS prišiel s návrhom na uzákonenie eutanázie, ktorý pravdepodobne nebude úspešný. Súčasný český trestný zákon považuje eutanáziu za vraždu a tak to asi aj zostane, pretože podľa prieskumu denníka Mladá fronta Dnes by za zákon hlasovalo len 60 zo 186 poslancov.

Dôvodom podobných snáh boli aj prípady konkrétnych pacientov, ktorí prejavili záujem o eutanáziu. Jednou z posledných je 79-ročná Vlasta Nováková, ktorá zostala po nehode ochrnutá a trpí bolestivými kŕčmi. Jej rodina je odhodlaná odprevadiť ju do Holandska.

Najšokujúcejším je však príbeh tridsaťročného Čecha, ktorý odišiel do Švajčiarska a asistovanú samovraždu úspešne absolvoval. Na nezvyčajného pacienta nikdy nezabudnem, hovorí pražský psychiater Cyril Höschl, ktorý s ním bol istý čas v kontakte. "Netrpel žiadnou psychózou ani nebol depresívny. Ako bývalý horolezec zostal po úraze ochrnutý. Neskôr však aj jazdil autom, pracoval doma na počítači," povedal pre denník SME psychiater.

Napriek tomu, že mladík zvládal život technicky dobre, nebol ochotný stráviť jeho zvyšok ako človek odkázaný na sociálnu pomoc druhých. Pokúsil sa aj o samovraždu, chcel zmrznúť v lese, ale objavili ho. Chápal to ako vlastné zlyhanie, preto sa rozhodol pre profesionálnu pomoc. Prestal však už hovoriť o svojom odhodlaní, ktorým rodinu i priateľov šokoval. Napokon so 120-tisíc korunami odišiel do Švajčiarska tajne, aby mu v tom blízki ľudia nezabránili. "Bol to inteligentný, kreatívny mladý muž, ktorý sa na svoj odchod pripravoval niekoľko rokov. Jeho rozhodnutie bolo racionálne a dokázal o ňom hovoriť bez emócií. Žiadne argumenty nepomáhali. Jeho odhodlanie ma ako odborníka prekvapovalo a to, že to skutočne urobil, ma zasiahlo ako človeka," dodáva doktor Höschl.

Základné pojmy

* eutanázia - úmyselné usmrtenie človeka na jeho vlastnú žiadosť

* aktívna eutanázia - lekár alebo zdravotnícky pracovník injekčne aplikuje alebo podá pacientovi smrtiacu dávku liekov

* asistovaná samovražda - lekár alebo zdravotnícky pracovník vytvorí podmienky, aby si pacient aplikoval smrtiacu dávku sám jednoduchým úkonom, napríklad otvorením infúzie

* pasívna eutanázia - zdravotník neposkytne pacientovi dostatočnú starostlivosť s cieľom, aby zomrel

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 2. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 3. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 4. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 5. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 6. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 7. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 8. Spánok – základ pevných vzťahov
 9. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok
 3. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 4. Najmenšie ponožky sa už nestrácajú
 5. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 6. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 7. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 8. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 9. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 10. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 782
 2. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 117
 3. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 6 953
 4. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 6 600
 5. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 057
 6. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 685
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 947
 8. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 810
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 614
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 557
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Slušná občianska spoločnosť sa jednoducho musí brániť.


14. okt
Ľudia s rúškami na tvárach počas pandémie koronavírusu.

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 440-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 864 obetí.


a 5 ďalší 12 h
Skryť Zatvoriť reklamu