Zdroj: Glaxo Smith Kline, tlačová správa.
Redakčne upravené
Dátum uverejnenia článku: 22. mája 2008
Spoločnosť GlaxoSmithKline dnes oznámila, že Európska komisia schválila jej adjuvantnú H5N1 prepandemickú vakcínu vo všetkých 27 členských krajinách EÚ – prvú prepandemickú vakcínu vôbec. GSK tak ako prvá ponúka vládam európskych krajín možnosť ochrániť s predstihom svoje obyvateľstvo pred vypuknutím chrípkovej pandémie.
Prepandemická vakcína sa vyrába pred prepuknutím pandémie z chrípkového vírusu H5N1, ktorý koluje v súčasnosti a má najväčší potenciál zapríčiniť ďalšiu chrípkovú pandémiu. Vakcína má schopnosť vyvolať ochranu aj pred možnou mutáciou kmeňov chrípky H5N1. Podľa expertov môže hrať naskladnenie takejto vakcíny kľúčovú úlohu pri pandémii – jej podávanie s predstihom alebo ihneď po prepuknutí chrípkovej pandémie je najefektívnejšou stratégiou na ochranu celej populácie.
„Vakcína je významným prelomom, vďaka ktorému si svet dokáže lepšie poradiť s chrípkovou pandémiou. Demonštruje naše odhodlanie urobiť všetko, čo je v našich silách, aby sme pomohli odvrátiť katastrofálne dôsledky pandémie,” povedal Jean-Pierre Garnier, prezident spoločnosti GlaxoSmithKline.
Adjuvantný systém Prepandemická vakcína GSK využíva inovatívny systém pomocných látok – tzv. adjuvantný systém, ktorý bol špeciálne vyvinutý tak, aby sa aj s malou dávkou antigénu dosiahla vysoká a dlhotrvajúca imunitná odpoveď proti širokej škále rôznych kmeňov H5N1. Podobný systém na vyvolanie silnej imunitnej odpovede využíva aj vakcína GSK proti rakovine krčka maternice.
Pandemická vakcína sa na rozdiel od prepandemickej začne vyrábať až po prepuknutí chrípkovej pandémie a bude obsahovať špecifický kmeň H5N1, ktorý pandémiu zapríčinil. Výroba očkovacích látok je však zdĺhavý proces a takáto vakcína nebude k dispozícii skôr než o 4 až 6 mesiacov po prepuknutí pandémie. Pre mnohé obete prvej vlny chrípky môže byť už príliš neskoro.
Keďže nie je možné vopred určiť presný kmeň vírusu, ktorý zapríčiní pandémiu, je veľmi dôležité, aby prepandemická vakcína dokázala ochrániť voči niekoľkým možným vírusovým kmeňom. Vakcína GSK proti typom H5N1 v súčasnosti kolujúcim v Ázii, Európe a Afrike v štúdiách preukázala schopnosť takejto skríženej ochrany.
Príbuzné články:
Únia schválila prvú licenciu na predaj vakcíny proti vírusu H5N1 Vtáčia chrípka si vyžiadala už štvrtú obeť