SME

Chronickým žilovým ochorením trpí každý druhý človek

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk Dátum uverejnenia článku:  27. marec 2008 Zdá sa vám to ako prehnané tvrdenie? Je to naozaj tak! Ochorenia žíl sú staré ako samotná civilizácia a chronické žilové ochorenie je najčastejším chronickým

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk 
Dátum uverejnenia článku:  27. marec 2008


Zdá sa vám to ako prehnané tvrdenie? Je to naozaj tak! Ochorenia žíl sú staré ako samotná civilizácia a chronické žilové ochorenie je najčastejším chronickým ochorením v civilizovaných krajinách. Napriek tomu sa dostatočne nediagnostikuje a nelieči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôrazná a vhodná liečba od počiatočného štádia by pritom mohla zabrániť progresii tohto ochorenia a zaistiť pacientom lepšiu prognózu a celkovo zlepšiť kvalitu ich života.

SkryťVypnúť reklamu

Chronickým žilovým ochorením (CHŽO) sa najčastejšie spája s kŕčovými žilami:varixami. Trpia nimi ženy aj muži. Počet mužov vo veku 30 až 40 rokov postihnutých varixami sa pohybuje približne na úrovni 3 %, v 70 rokoch už počet stúpa na 40 %. Oveľa horšie sú na tom ženy. Medzi 30 a 40 rokom trápi toto ochorenie zhruba 20 % žien, v sedemdesiatke je to už 50 %. Vekom toto ochorenie narastá a zhoršuje sa. Tehotným ženám sa toto ochorenie objaví zhruba v 30 percentách.

Kŕčové žily predstavujú v závažnosti až tretie štádium CHŽO a včasnou a vhodnou liečbou sa im dá predísť. Medzi rizikové faktory vzniku a rozvoja tohto ochorenia patrí vek, obezita, tehotenstvo, práca v stoji a sedavý spôsob života. Taktiež dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, zvlášť kombinované s fajčením, sa môžu podpísať pod vznik tohto ochorenia. Existujú taktiež dôkazy o rodinnej predispozícii – ak ochorením trpí rodič, s veľkou pravdepodobnosťou ho zdedí aj jeho dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Diagnostikujte sa sami!

Veľkou výhodou je, že pacient si vie prvé symptómy diagnostikovať aj sám. Príznakmi CHŽO sú opuchnuté nohy, nočné kŕče, pocit ťažkých nôh, pálenia, svrbenia či napätia a citlivosť nôh na dotyk. V prípade ich výskytu by pacient nemal strácať čas „samoliečiteľstvom“ a odkladať návštevu u praktického lekára. Praktický lekár mu po dôkladnom vyšetrení určí diagnózu alebo ho pošle na ďalšie vyšetrenie k špecialistovi.

„Je dôležité diagnostikovať, či má pacient poškodený hlboký žilový systém alebo povrchový. Od toho sa odvíja aj následná liečba,“ zdôrazňuje MUDr. František Žernovický, chirurg z kliniky hrudníkovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Ružinov. Včasným určením diagnózy a vhodnou liečbou sa dá spomaliť či pozastaviť progresia ochorenia. Úplne vyliečiť sa však toto ochorenie nedá. „Nenechajte sa odradiť tvrdením, že toto ochorenie má skoro každý. Dožadujte sa odborného vyšetrenia u praktického alebo odborného lekára a následne vhodnej liečby,“ radí pacientom MUDr. Žernovický.

SkryťVypnúť reklamu

 

Ako funguje žilový systém

Úlohou žilového systému je vrátiť krv späť do srdca. Treba si uvedomiť, že ide o pasívny pohyb proti pôsobeniu gravitácie. Deje sa to za podpory pohybu dolných končatín (svalová pumpa), vznikom podtlaku v srdci a za podpory dýchania (bránica). 90 percent krvi naspäť do srdca odvádza hlboký žilový systém, zvyšných 10 percent odvádza povrchový systém.

Ťažiskom liečby hlbokého žilového systému spočíva v užívaní liekov a nosení kompresívnych pančúch. Dôležitá je aj chôdza, ktorá podporuje svalovú pumpu v lýtkových svaloch.

Ak je poškodený povrchový žilový systém, riešením zdravotného problému je chirurgické odstránenie chorej časti, sklerotizácia, laser alebo rádiofrekvenčná ablácia s podporou liekov. „Lokálne prípravky pacientovi zdravotný problém vyriešiť nepomôžu, zmiernia pálenie, ale inak majú účinok len ako placebo,“ tvrdí MUDr. Žernovický. Liečba, ktorá odstráni zápal, zvyšuje žilové napätie a posilňuje cievy, môže zabrániť ďalším zdravotným komplikáciám a prechodu do horšieho štádia ochorenia. Táto liečba je však dostupná iba v ambulancii lekára.

SkryťVypnúť reklamu

 

Celoživotná liečba

Ochorenie žilového systému nie je vôbec zriedkavé a trpí ním každý druhý človek. Spôsobuje dlhodobú, často celoživotnú potrebu liečby.

Ženy začínajú podľa MUDr. Žernovického problém riešiť skôr z estetického hľadiska. Muži ochorenie riešia kvôli bolesti alebo na podnet svojej partnerky. V ranných štádiách má však ochorenie ľahký priebeh (opuchnuté nohy, nočné kŕče, pocit ťažkých nôh, pálenia, svrbenia či napätia a citlivosť nôh na dotyk) a skôr sa dá zabrániť prepuknutiu do horšieho štádia ako sú napríklad kŕčové žily alebo až vred predkolenia.

Vzhľadom k tomu, že tieto symptómy dolných končatín sú prvými varovnými signálmi chronického žilového ochorenia, mali by sa hneď liečiť. Farmakologická liečba môže včas zastaviť alebo zmierniť komplikácie s týmto ochorením spojené.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu